İstanbul’a Kar Ne Zaman Yağacak?

Bunaltıcı Sıcaklar Bitti mi, Soğuklar Geliyor Mu?

Türkiye’de birkaç gündür yağan yağışlar ve giderek düşen sıcaklık dereceleri yazdan kalan son bunaltıcı günlerin de geride kaldığını gösteriyor. Yaz sıcakları biterken yoksa kış erken mi geldi, İstanbul’a kar ne zaman yağacak soruları da gündeme geldi. Birdenbire değişen sıcaklıklardan karlı havaya geçiş mi başladı sorularına Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden de açıklama geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinde yayınlanan tahmin videosundan yapılan son hava tahmin raporunda Türkiye’de genel hava durumu şöyle olacak: Yurdun kuzeybatı kesimlerinde, İç Anadolu bölgesinde, Doğu Anadolu’nun kuzeybatısında yağış yüzünü gösteriyor. Yağışlar sağanak şeklinde, hafif ve aralıklı olacak. Ancak Trakya ve Boğazlar bölgesinde yağışlar sertliğini artıracak. Sıcaklık açısındansa yurdun genelinde biraz azalma görülecek. Hafta boyunca rüzgar Batı Karadeniz, Marmara ve Doğu Karadeniz’de etkisini gösterecek. Rüzgarlar şiddetini koruyacağından vatandaşların hazırlıklı olması önerildi.

İstanbul'a Kar Ne Zaman Yağacak?

Sıcaklık seyrinde ise hafta boyunca gerek 3 büyük il gerekse diğer şehirlerde hafta sonuna doğru kademeli azalışlar görülecek. Meteoroloji yetkilileri İstanbul’da sağanak yağışların ise Salı’dan başlayarak Çarşamba akşamına kadar çok kuvvetli olacağını belirterek sel ve su baskınlarına karşı tedbirli olunmasını istedi. Kar ne zaman yağacak sorusuna ise şimdilik erken tahminleri yapıldı. Ancak Artvin’in yüksek kesimleri ve Doğu Anadolu’nun bazı yüksek rakımlı yerlerine kar düştüğünü de belirtmek gerekir. Fakat yurdu etkileyecek bir kar yağışı bu hafta için söz konusu değil.

İstanbul’a Kar Ne Zaman Yağacak?

Hava sıcaklıklarının ani düşüşü nüfusun önemli bir kısmını barındıran İstanbullular için İstanbul’a kar ne zaman yağacak sorusunu da gündeme getirdi. Bu sorunun yanıtı şimdilik hayır görünüyor. Zira meteoroloji verilerine göre İstanbul’da ani hava değişimleri, sağanak ve düzenli yağışlar görülebilir, hatta sıcaklık seyri giderek kademeli şekilde düşebilir. Fakat kar ortamını oluşturacak bir sıcaklık düşüşü söz konusu değil. Dolayısıyla kar ne zaman yağacak sorusunun yanıtı, son hava durumu verilerine göre en azından Ekim ayı için söz konusu olmadığı şeklindedir.

Buna karşın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 1 Aralık ve 1 Nisan tarihlerinde her aracın kış lastiğe geçme mecburiyetini hatırlatarak, sürücülerin şimdiden bu tarihler arasında hazırlıklı olması yönünde bilgilendirdi. Ayrıca önümüzdeki günlerdeki kuvvetli yağışlarda araçların dikkatli sürüş yapmaları gerekmektedir.

Bu Yazımıza da Göz Atmayı Unutmayın.

Kar Ne Zaman Yağacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı