İstanbul’un En Kalabalık İlçesi Hangisi?

Yıllık olarak saptanan il ve ilçe nüfuslarında genelde en çok merak edilen şey İstanbul’un genç nüfusu ya da İstanbul’un en kalabalık ilçesi. İstanbul sadece bu yönüyle bile İstanbul’un açık ara farkla en popüler şehridir. Nüfusu her sene düzenli olarak artan İstanbul’un şampiyon ilçeleri her sene değişiklik gösteriyor. 2018 TUİK verilerine göre liderlik yeniden el değiştirdi. Kadın ve erkek nüfusu arasındaki denge de dikkat çeken bir diğer unsurlar arasında. Erkek nüfusu kadın nüfusunun sadece%0.1 seviye önünde yer alıyor.

İstanbul’un En Kalabalık İlçesi Esenyurt

İstanbul’un bu sene en kalabalık ilçesi Esenyurt oldu. Bu tablo çoğu kişi için sürpriz olmadı. Çünkü Esenyurt son dönemde yoğun yatırımların yapıldığı, kentleşen ve göç alan bir bölge. Geçen sene aynı listenin 3. Sırasında yer alan Esenyurt bu sene tam 52 bin kişi arttı ve birinci oldu. Esenyurt, geçen senenin en kalabalık ilçeleri olan Bağcılar ve Küçükçekmece’yi böylece geçmiş oldu. Esenyurt’un güncel nüfusu 846 bin düzeyindedir. Bir başka ifadeyle ortalama her 20 kişiden birinin Esenyurt’ta oturduğunu söyleyebiliriz. Esenyurt’taki erkek nüfusu 435 bin, kadın nüfusu ise 412 bin şeklindedir. Esenyurt Türkiye çapında da nüfus anlamında en fazla ön plana çıkan ilçeler arasına girmiştir. Ülke çapında Esenyurt’un önünde sadece 5 ilçe bulunmaktadır. Esenyurt’un nüfus açısından liderliği önümüzdeki yıllarda da kimselere kaptırmaması bekleniyor. Çünkü gelişimini ve kentleşme sürecini hızlı bir şekilde arttırmaya devam etmektedir.

İstanbul'un En Kalabalık İlçesi Hangisi?

İstanbul’un En Düşük Nüfuslu İlçeleri

Listede en kalabalık ilçeler kadar en düşük nüfuslu ilçeler de dikkat çekiyor. Bu ilçeler de listenin zirvesi gibi her sene değişiyor. 2017 rakamlarına göre İstanbul’un nüfusu en düşük ilçesi Adalar oldu. Adalar’ın güncel nüfusu sadece 14 bin 905’tir. En düşük ikinci ilçe olan Şile’nin nüfusu 35 bin 131, en düşük üçüncü ilçe olan Çatalca’nın nüfusu ise 69 bin 104’tür.

İstanbul Nüfusu Yaş Grupları

İstanbul nüfus sonuçlarında dikkat çeken bir diğer unsur da şehirde yaşayan insanların ortalama yaşlarıdır. İstanbul’da yaş aralığı açısından birinci grup 35-39 aralığıdır.  Bu aralıkta 1 milyon 425 bin insan yaşamaktadır. 90 ve üzerinde ise sadece 25 bin insanın yaşadığı saptanmıştır.

İstanbul İlçeleri Nüfus Sıralaması İse Şu Şekilde;

İstanbul’un en çok nüfusa sahip 5 ilçesi sırasıyla;

Esenyurt 891.120
Küçükçekmece 770.317
Bağcılar 734.369
Pendik 693.599
Ümraniye 690.193

İstanbul’un en düşük nüfusa sahip ilçesi ise

Adalar 16.119

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı