İstanbul’un Fethi ve Fetih Haftası Ne Zaman?

İstanbul Fethi Haftası(29 Mayıs 1453)

İstanbul fethi,çok önemli bir fetihtir. Hem Türk tarihi açısında hem de hemde Dünya tarihi açısından önemlidir.İstanbul fethinin Türk tarihi açısından önemli olmasının sebebi,Osmanlı Devletinin  Balkanlardaki ilerlemelerine engel olacak bir güç kalmamıştır. Böylelikle Osmanlı Devleti Avrupa’da ki ilerleyişini sürdürerek büyük bir imparatorluk haline gelmiştir.İstanbul fethinin dünya tarihi bakımından önemi ise, Orta Çağın kapanıp Yeni Çağın açılmasına sebep olmasıdır. Osmanlı Devletinin başkenti 29 Mayıs 1453 tarihinden 23 Nisan 1920 tarihine kadar İstanbul olmuştur.İstanbul Fethi,her yılın 29 Mayıs günü, aynı coşku ve sevinçle kutlanır.

Bizlerde güzel İstanbul’umuzu bizlere vatan eden Fatih Sultan Mehmet ve onun kahraman askerlerini saygı ve sevgiyle anıyoruz. Dualarımız her zaman onlarla birlikte..

İstanbul Fethinden Önceki Dönem

Asya ile Avrupa kıtaları arasında yer alan İstanbul doğal güzellikleriyle ünlü bir kenttir. Megalılar tafından M.Ö 657 yılında kurulmuştur. Devletin başında Byzas adlı komutan olduğu için şehre Byzantion ismi verilmiştir. İstanbul’un M.Ö yedinci yıla kadar uzanan bir tarihi vardır. M.Ö altıncı yüzyılda İstanbul yani o zaman ki adıyla Byzantion,  Perelerin eline geçmiştir. Byzantion için Atina ve Roma da savaşmıştır. M.Ö dördüncü yılda İskender tarafından feth edilmiştir. M.Ö üçüncü yüzyılda Roma İmparatorluğunun  eline geçmiştir. İmparatorluğun başkenti olan Byzantion’a bu kez de M.Ö 330 yılında Konstantinapolis ismi verilmiştir.Roma İmparatorluğu M.Ö 395 yılında ikiye ayrılmıştır. Böylelikle Konstantinapolis, Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti olur.

Konstantinapolis,Gotlar, Ostrogotlar ve Bulgarlar tarafından da defalarca kuşatılmıştır fakat alınamamıştır. Bunun üzerine Doğu Roma İmparatoru yani Bizans İmparatoru Anastasiyanus, surlar yaptırmıştır. Bu surlar Silivri’den başlayıp Karadeniz’e kadar uzanmmaktadır. Buna rağmen, stratejik önem ve tabi güzellikleriyle dikkat çeken Konstantinapolis’ a saldırılar devam etmiştir. Fakat bu saldırılara rağmen Konstantinapolis ele geçirilememiştir. Haçlılar Konstantinapolis’u 1203 yılında ele geçirerek 1261 yılına kadar ellerinde tutmuşlardır. 1261 yılından sonra Bizanslılar Konstantinapolis’u tekrar ele geçirmişlerdir.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul Fethi

Osmanlı Devleti 1299 yılında kurulmuştur. Zamanla büyüyerek , Anadolu ve Rumeli’de toprak ve üstünlük bakımından genişlemeye devam etmiştir. Osmanlı Devleti’nin hedefi Anadolu ve Rumeli’deki topraklarımız arasında kalan Bizans’ın ele geçirilmesidir. Bizans şehri bu hedef doğrultusunda birkaç kez kuşatılmıştır ama ele geçirilememiştir. Osmanlı Padişahı ||.Mehmet hocası Akşemsettin’in teşvikiyle 1453 yılında İstanbul’a saldırı düzenledi. ||.Mehmet önce Yıldırım Beyazıt’ın yaptırdığı Anadolu Hisarının karşısına Rumeli Hisarı yaptırmıştır. Edirne’de balyemez adı verilen büyük toplar döktürmüştür ve savaşa bu büyük toplarla hazırlanmıştır. Osmanlı ordusu 6 nisan 1453 günü Bizans surları önüne gelmiştir. Bizans İmparatoru Konstantin Osmanlı ordusuna karşı Haliç’i zincirle kapatarak şekre denizden girmelerini engellemiştir.Kuşatma 11 Nisan günü tamamlandı. Top ateşi başladı. Yirmi gün süren top ateşi sonucunda bir sonuç alınamadı. ||.Mehmet şehrin denizden kuşatılması gerektiğini düşünüyordu. Bu yüzden ||.Mehmet,bir gecede yetmiş parça gemiyi karadan yürüterek Haliç’e indirmiştir. Bunun üzerine Bizanslılar, Haliç’te Osmanlı ordusunu görünce büyük bir paniğe kapılmıştır. Haliç’ten ve karadan top atışları yapılmıştır böylelikle surlarda çukurlar açıldı. Böylelikle 29 Mayıs günü bir saldırı düzenlenmesine karar verildi. ||.Mehmet’e hocası Akşemttin moral ve cesaret veriyordur. Hz. Peygamberin, “Konstantin elbet fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne iyi komutan ve onun askerleri ne güzel askerlerdir” sözüyle müjdelenen komutanın kendisi olduğunu söylüyordu ve bu inançla son taarruz 29 Mayıs günü başladı ve Ulubat Hasan Bizans surlarını Türk bayrağını dikmiştir. Zorlu ve kanlı savaşta birçok şehit verildi ve bu şehitlerin arasında Ulubatlı Hasan da vardır.29 Mayıs 1453 Salı günü İstanbul fethedilmiştir.

istanbul Fethi ile İlgili Sözler

  • Hz.MUHAMMED; İstanbul muhakkak feth olunacaktır. Bunu gerçekleştirecek ordunun kumandanı ne mutlu kumandan ve askeri ne mutlu askerdir.
  • Atatürk; İki büyük cihanın kesinti noktasında, Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin göz bebeği İstanbul, bütün vatandaşların kalbinde yeri olan şehirdir.
  • Lamartine; Dünyaya son kere bakacaksın deseler, bu bakışı İstanbul’un Çamlıca’sından isterdim.
  • Fatih Sultan Mehmet; Ya İstanbul’u alırım, ya İstanbul beni.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı