Jogging Türkçe Anlamı Ne Demek Türkçesi Nedir

Jogging Türkçe Anlamı Ne Demek Türkçesi Nedir, Jogging Dilimize Biraz yabancı bir kelimedir. jogging kişisel olarak bağlayıcı olmadan belli bir tempo veya stili olmayan kendinizi rahat hissederek rahat adımlarla koşmaya dayalı bir spor türüdür.

Amerika birleşik devletlerinde  özellikle 1960 larda yaygınlaşmaya başlamıştır. Kelime anlamı olarak jogging için bir karşılık terim bulamadık fakat Jogging Ne Demek Türkçesi Nedir diye soranlar için Jogging’in Türkçe Anlamı rahat adımlarla koşmak diyebiliriz.

    Zayıflamak isteyenler için jogging gerçekten yüksek kalori yaktıran bir spordur. Düzenli olarak jogging koşusu yapmak kilo verme sürenizi çok hızlandırır ayrıca vücudunuzun şekle girmesine de büyük oranda yardımcı olur. Jogging yapmak kaç kalori yakar diye sorarsanız aşağıdaki tablomuzu inceleyebilirsiniz.

Jogging Kaç Kalori Yakar ?

Joging yapmak ile ilgili değerler aşağıdadır.

  • 15 Dakika Jogging Yapmak Kaç Kalori Yaktırır : 150-180 Kalori
  • 30 Dakika Jogging Yapmak Kaç Kalori Yaktırır : 250-300 Kalori
  • 1 Saat Jogging Kaç Kalori Yakar : 500-600 Kalori

Yukarıdaki Tablodan da anlaşılacağı üzere sabah ve akşam olmak üzere 1 er saat jogging yapmak günlük kalori ihtiyacımızı %50 den fazla arttırarak kilo verme hızımızı müthiş şekilde arttıracak bir spor türüdür. Spor salonlarına bağlı kalmadan doğa veya park koşusu önerilir. Ayrıca jogging koşusunda tüm vücuttaki kaslar hemen hemen çalışmaktadır. özellikle bacak ve basen olmak üzere daha gergin ve estetik bir görünüm içinde size katkı sağlar. Ayrıca zayıfladıktan sonra sarkıntı yada kırışıklık olmaması için de yapılması gereken bir spor türüdür.

Jogging yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir. ;

  • Jogging yaparken en başta dikkat edilmesi gereken şey su kaybının önlenmesidir. Ağır kondisyon gerektiren yorucu bir spor olması sebebi ile fazlaca su kaybetmenize neden olacaktır. Bu sebeple yanınızda su bulundurmanız önerilir
  • Günün sıcak saatlerinde koşu yapılmaması önerilir. Daha çok akşam üstü veya sabah saatleri daha ideal olacaktır. Aşırı sıcaklarda yapılan koşu vücut ısısını çok yükselteceği için önerilmez
  • Koşu yapılmadan önce herhangi bir sağlık sorununuz yada koşmanızı engelleyecek bir rahatsızlığınız var ise yada belli bir yaşın üzerinde iseniz doktorunuzdan yada aile hekiminzden onay almadan jogging yapmamanız önerilir.
  •  Kas adele ve eklem ağrılarını önlemek için ilk başlangıçta kendinizi fazla zorlamamak koşunun sürekliliği açısından önemlidir.
  • Kendinizi yorgun hissederseniz yada nefes nefese kaldığınızda ve en önemlisi çarpıntı nefes darlığı gibi şikayetler olduğunda kesinlikle spora devam etmemeli uzanarak dinlenmelisiniz. Geçmeme durumunda ise sağlık kuruluşana müracaat etmeniz önerilir.
  • Koşarken durmanız gerektiğinde birden durmak yerine temponuzu yavaşlatmak sonra bir miktar yürüyerek daha sonra durmak önemlidir. Bir anda durmamaya özen gösteriniz.

Editörümüze jogging hakkında sormak istediklerinizi yorum kısmına belirtirseniz aynı gün içinde cevaplanacaktır. 

Ayrıca yazımızı faydalı buldu iseniz beğenebilir veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı