Kabak Kızartması Kaç Kalori

Kabak Kızartması Kaç Kalori Kabak, besleyici ve çok faydalı bir sebzedir. Diyette sıklıkla tüketilen kabağın kızartma olarak hazırlanışı ile ilgili olarak ise durum biraz daha farklıdır. Yağ içeriğinin fazlalığı nedeni ile kabak kızartmasının kalorisi biraz yüksektir.

Aşağıda kabak kızartması ve miktarlarına göre hazırlanan kalori değerleri tablosu mevcuttur.

 • 1 Adet Kabak Kızartması : 30 Kalori
 • 1 Küçük Porsiyon Kabak Kızartması : 250 Kalori
 • 200 Gr Normal Posiyon : 500 Kalori
 • 300 Gr Büyük Porsiyon Kabak Kızartması : 750 Kalori

Kabak kızartması, genellikle tek başına yenmez. İçerdiği yüksek yağ nedeni ile bir şeyler ile birlikte yenilmesi gerekir. Genellikle, ekmek yoğurt ve salça sosları sıklıkla kullanılır. Bu sebeple yukarıdaki kalori miktarına ek olarak aşağıdaki etkenlerinde tüketim miktarına göre söz konusu toplam miktara eklenmesi daha net bir kalori hesabı için gereklidir. Aşağıda Kabak kızartması ile tüketilen ekstra gıdaların kalorisi bulunur

 • Salçalı Kızartma Sosu : 80 Kalori
 • 100 Gr Yoğurt : 59 Kalori
 • 100 Gr ekmek : 275 Kalori
 • 2 Bardak Çay (Şekerli) : 35 Kalori

Bunlardan harici olarak diğer malzemelerden de tüketilebilmekte fakat kızartmaların yanında en sık tüketilen gıda grupları olduğu için bunları özel olarak seçtik. Eğer net bir kalori hesabı yapmak ister iseniz kabak kızartması menünüzün yanında tükettiğiniz sos ve diğer gıdaları da hesaba katarak bir kalori değeri çıkartmalısınız

Diyette Kabak Kızartması Yenir mi?

Kazak masum bir yiyecek olsa da yağda kızartıldığı için son derece sağlıksız bir gıda olmaktadır. Kabak yumuşak yapısı sebebi ile kızarırken son derece büyük miktarlardaki yağı içine çeker ve uzun süre hapseder.

Tüketildiğinde ise söz konusu yağın büyük bir bölümünü vücuda almış olursunuz. Bitkisel yağ oranı bu kadar fazla olan bir gıdanın tüketilmesi diyet yapanlar için pek de uygun değildir. Tüketildi ise kalori değerleri ve yağ oranı dikkate alınarak bir sonraki öğünlerde telafi edilmeye çalışılması gerekmektedir.  Kızartma yerine fırında kabak yada kabak haşlaması ile yapılan yemekler diyet yapanlar için ideal yemekler olabilir.

Bize Sorun!

Sitemizde diyet listeleri, kaloriler, ve zayıflama konusunda spor egzersiz dahil olmak üzere çeşitli konulara ulaşabilirsiniz. Bu yazımızdan yada sitemizden edinemediğiniz ve aklınıza takılan bir konu var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını yada soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorulan sorulara genellikle aynı gün içinde dönüş yapmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bakımsız Klimalar Hasta Ediyor! Dikkatli Olun! Yanlış ve aşırı

  kullanım, düzgün yapılmayan montaj ve dikkatsiz uygulamalar

  kişilerde Kronik yorgunluk, baş ağrısı, göz rahatsızlıkları

  gibi farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı