Kabin Amiri Maaşları Ne Kadar?

Kabin amiri maaşları hakkında araştırmalar sunmadan önce sizlere genel bir perspektifte kabin amirliği mesleği hakkında bilgilendirme yapmak isterim. Kabin amirleri, uçakla ulaşım sağlamayı tercih etmiş yolculara kendisine şirket tarafından sağlanan imkânlar dâhilinde en iyi hizmeti sunabilmek amacıyla çalışan, bunu sağlayabilmek için de üstlerinden aldığı emir ve talimatlar eşliğinde kabin memurlarını kontrol ve de idare etmekle yükümlü kişidir.

Kabin Amirleri

Kabin amirleri, elinde bulunan tüm imkânları etkin bir şekilde kullanmak suretiyle iş güvenliğini ve işletmede işlerin aksamadan yürümesini sağlamak durumundadır. Gerektiğinde kabin memurlarının, hosteslerin kıyafetlerini kontrol ederler. Uçak yolcularının her türlü beklentilerinin ve ihtiyaçlarının düzenli olarak görülebilmesi ve isteklerinin karşılanabilmesi için görevli kabin memurları arasında iş bölümü yapılması gerekir. Bu görev dağılımı yapma işi ise yine kabin amirlerine düşmektedir.

Kabin amirlerinin kabin memurları üzerinde kesin bir otoritesi bulunmalıdır. Bu otoriteyi çiğneyen, verilen talimatları göz ardı eden, düzeni aksatan kabin memurlarının daha üst yetkililere bildirilmesi gerekir. Bu işi kabin amiri yerine getirerek kimsenin düzeni bozmasına müsaade etmemelidir.

Bir kabin amiri belli aralıklarda ve belli durumlarda kabinleri özenle dolaşarak yolcuları tek tek dinlemelidir. Ve de yolcuların herhangi bir kabin memuruna, sunulan hizmete veya rahatsızlık verici herhangi başka bir duruma karşı şikâyetlerini göz önünde bulundurmalıdır. Tabi sonrasında şikâyetlerin tamamı değerlendirilmeli, şikâyet söz konusu olan ihlallerin nasıl düzeltilebileceği konusunda ciddi çalışmalar yapmalıdır.

Kabin Amiri Maaşları

Kriz yönetimi vasfına sahip olunması gereken bu zorlu işin daha başlarında olan, tecrübesiz kişilerin alacağı kabin amiri maaşları, kişilerin kariyerlerinde sahip oldukları tecrübelere, çalışmakta oldukları pozisyona ve de kabin amiri olarak çalışmayı sürdürdükleri firmadan firmaya göre değişkenlik gösteren bir skala izler. Yaklaşık ve genel geçer olarak 2019 yılı içerisinde yeni kabin amiri olmuş kıdemsiz bir kabin amirinin alacağı maaş 2.020 TL’dir. Tabi bu en düşük miktardır. İlerleyen zamanla kazanılan tecrübeyle, ilerlenen pozisyonla ve gösterilen başarılı bir çalışma izlenimi ile birlikte kabin amiri maaşları artan bir ivme gösterebilmektedir.

Şöyle ki kabin amirliğini belirli bir süre başarıyla yürütebilmiş çalışma pozisyonunu ilerletebilmiş bir kişi ortalama olarak 4.600 TL alabilmektedir. Kabin amirliği mesleğine uzun yıllarını vermiş, çalışma hayatı boyunca mesleğini başarıyla sürdürmekte olan deneyimli kabin amirleri, kabin amiri maaşları değişkenlik gösterse de 2019 yılında yaklaşık olarak 11.500 TL alabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı