Kabin Amiri Nasıl Olunur?

Kabin amiri, havayolu şirketlerinde çalışan, uçak yolculuklarında yolculara daha iyi bir hizmetin sunulması amacı ile kabin memurlarına talimatlar veren, kabin memurlarını organize ve idare eden kişidir. Günümüzde hostes olmak isteyen kişiler, ilerleyen süreçlerde meslekte ileri gitmeyi ve kabin amiri olmayı istemektedirler ve bu nedenle kabin amiri nasıl olunur diye araştırmaktadırlar.

Kabin amiri olmak çeşitli yollarla mümkündür. Bir havayolu şirketinde hostes olarak yıllarca çalışmış olan bir kişi kazandığı deneyimler sonucunda gerekli şartları sağlaması kaydı ile kabin amiri olabilmektedir. Aynı zamanda, büro yönetimi hizmetleri alanında çalışmış, yıllarca deneyim kazanmış ve kabin amirliği yapma yetkinliğine ulaşmış olan kişileri havayolu şirketlerinin aradığı şartlara uyum sağladığı takdirde kabin amiri olabilmektedir.

Kabin amiri nasıl olunur sorusunun cevabı, havayolu şirketlerinin kabin amirlerinde aradığı şartlara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fakat genel olarak havayolu şirketleri, kabin amiri olacak kişilerde deneyim ararlar. Bu nedenle, meslekte aktif olarak geçirilmiş yıl oldukça önemlidir. Ayrıca yabancı dil hâkimiyeti ve yabancı dillerin çeşitliliği de kabin amiri olmada etkili olmaktadır.

Kabin Amirinin Görevleri

Havayolu şirketlerinde çalışan kabin amirleri, şirketin çalışma prensipleri ışığında, ekipman, araç ve gereçleri etkin bir şekilde kullanmalı, kabin memuru sağlığı, kabin memuru güvenliği ve mesleki verimlilik konularında performans göstermelidir. Kabin amiri nasıl olunur sorusunun bir cevabı da budur, kabin amirleri bu yetkinlikleri yerine getirebilecek kişiler olmalıdır.

Kabin amirleri:

 • Uçak, uçuşa geçmeden önce kabin memurlarının üniformalarını kontrol eder ve talimatlara uygunluğuna bakar
 • Yolcuların, uçuş süresince ihtiyaç ve hizmetlerinin giderilmesi için kabin memurları organize eder ve görev dağılımlarını gerçekleştirir
 • Vermiş olduğu talimatların uygun yerine getirilip getirilmediğini kontrol eder
 • Talimatlara uymayan kabin memurlarını ilgili birime bildirir
 • Kabinde dolaşır ve yolcular ile alakadar olur
 • Şikâyete konu olan nedenleri araştırı ve düzeltilmesi için gerekli olan işlemleri yerine getirir

Kabin Amiri Olmak İçin Aranan Şartlar

Kabin amiri olmak isteyen kişiler kabin amiri nasıl olunur sorusunun net cevabı içini, havayolu şirketlerinin açmış olduğu ilandaki şartlara bakmalıdır. Her havayolunun kabin amiri alma şartı farklıdır fakat genel olarak şartlar şunlardır:

 • Adayların TC vatandaşı olması
 • İlan tarihi itibari ile adayların 38 yaşından gün almamış olması (yaş sınırı havayolu şirketlerine göre değişebilmektedir)
 • Adayların, iyi derecede İngilizce bilmesi (ikinci dil tercih sebebidir)
 • Adayların, yurt içi ya da yurt dışı en az 3 yıl kabin memurluğu yapmış olması
 • Uçuşa engel olacak bir sağlık sorununun bulunmaması

Yukarıdaki şartları taşıyan kabin memurları kabin amirliği pozisyonuna yükselebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı