Kabızlığa Ne İyi Gelir Kabızlık Nasıl Giderilir

Kabızlığa ne iyi gelir kabızlık nasıl giderilir kabızlık nedir, dengesiz ya da yetersiz beslenme sonucunda sindirim sisteminizin düzensiz çalışması nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır diyebiliriz.

Kabızlığın çözümü için doktora gittiğinizde bağırsak hareketlerini arttıran ilaç verecektir. Bu geçici bir çözüm olabilir ancak bu ilaçlar bağırsakların tembelleşmesine neden olduğu için kabızlık şikayetlerinin daha da artmasına neden olabilir. Bu yüzden bu tarz bir ilaç kullanmanız gerektiğinde kısa süreli kullanmaya çalışın.

Kabızlığın Nedenleri Nelerdir

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin çok yavaş olması durumunda dışkının beklemeyle birlikte kurumaya başlaması ve boşaltımın zor olması durumudur. Bunun bir çok nedeni olabilir ama en sık karşılaşılan ise bağırsak hareketlerinin yavaş olmasıdır. Peki bağırsak hareketlerine ne neden olur.

Kabızlığa ne iyi gelir kabızlık nasıl giderilir

Bağırsak Yavaşlığının Sebepleri

  • Az su içmek,
  • Lifsiz ve sağlıksız beslenme
  • Tuvalet ihtiyacını erteleme, geciktirme
  • Hareketsiz yaşam tarzı
  • Tuz ve mineral kayıpları
  • Tedavi yöntemleri

Kabızlığa Ne İyi Gelir Kabızlık Nasıl Giderilir

Kabızlığa Ne İyi Gelir Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlığınızın geçmesi için lifli beslenmeye dikkat etmeye çalışın ayrıca omega yağ içeren besinleri de tüketmeniz oldukça faydalıdır.

Ayrıca ağır yağlı ve lif içermeyen besinlerin tüketilmesi durumunda bağırsak hareketlerinizi yavaşlatması durumunda kabızlık şikayetleriniz daha da artabilir.

Kabızlığa faydalı besinleri tüketmenizle birlikte günlük olarak 2 litre su içmenizi öneriyoruz.

Kabızlığa ne iyi gelir kabızlık nasıl giderilir

Kabızlığa Karşı Faydalı Besinler

Öncelikle en önemli olan su tüketimidir. Bu metabolizmanızın hızlanmasını da sağlar.

Yine tüketeceğiniz meyveler özellikle kuru meyveler yüksek oranda lif içerdiği için kabızlığa faydalıdır. Bunlardan bazıları, kuru kayısı ve kuru erik olabilir. Ayrıca taze meyve sularını da tercih edebilirsiniz.

Eğer mide şikayetleriniz yani gastrit ve reflünüz varsa taze meyve suları asit içerdiği için şikayetlerinizi daha da arttırabilirsiniz. Bu yüzden dikkatli kullanmaya çalışın.

Yine yeşil sebzelerde yüksek lif içerdiği için bol sebze tüketmeniz faydalıdır. Yeşil sebzelerle hazırlanmış salatayı tercih edebilirsiniz. Bu, gün içinde ihtiyacınız olan lifi sağlayacaktır.

Brokoli tüketmek oldukça sağlıklı olmasının yanında yüksek lif içeren besinlerdendir.

Havuç, tatlı patates, kuş konmaz,brüksel lahanası, lahana, enginarda kabızlığa karşı kullanılan sebzeler arasında yer alıyor.

Tahıllar: Özellikle buğday, yulaf kepeği ve kepekli tahıllar sindirime yardımcı olarak kabızlığa iyi gelir. Mısır unu ve çavdarda kullanabilirsiniz ancak işlenmemiş olmasına dikkat edin.

Kabızlığa ne iyi gelir kabızlık nasıl giderilir

Yüksek Oranda Lif İçeren Besinler

Erik, kayısı, elma, armut, böğürtlen, ahududu, şeftali, kayısı, incir, ananas, fıstık, badem, brokoli, brüksel lahanası ve lahana, pazı, ıspanak havuç, yeşil fasulye, nohut, barbunya, esmer pirinç, kepekli ekmek, yulaf, arpa, darı, keten tohumu, kuru kayısı, kuru erik bu besinler kabızlık şikayetlerinizin geçmesini sağlar.

Akşam bir su bardağı suyun içine kayısı ve mürdüm eriği koyun ve sabah suyun içindeki meyveleri yiyebilir ve suyunu içebilirsiniz. Bu sindirim sisteminizi harekete geçirecektir.

Bunlarla birlikte beslenmenize dikkat ermenize rağmen şikayetleriniz devam ederse doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Aldığınız tüm önlemlere rağmen kabızlığınız devam ediyorsa doğru teşhis ve tedavi için doktorunuza danışın.

Yine ara öğünlerinizde keten tohumunu dövüp yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı