Kabızlık Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı

Kabızlık Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı öncelikle kabızlık bir hastalık değil bir semptomdur. kabızlık kilo aldırır mı bilmek için öncelikle kabız olduğunuz zaman ve normal sindirim sistemi aktiviteleri gerçekleşirken vücutta neler olduğundan bahsedelim.

Kabızlık Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı

Kabız iken yediklerinizin kalori değerleri ile normal durumlardaki kalori değerleri arasında hiçbir fark yoktur. İshal olma durumu haricinde kabızlık kilo alımına etki etmez.

Fakat tartıda görülen sayılara ve şişkinlik sebebi ile görüntüde bir kilo alımı sağladığı konusunda herkes hem fikir. Ama bu sadece bir ilizyondur ve gerçekte kilo alımına neden olmaz. Bunu aşağıdaki bir örnek ile açıklayalım


Örnek 1
: Kabız iken Yedikleriniz 2000 Kalori olsun. kabız Değilken yedikleriniz yine 2000 kalori olsun. İki durumda da kanınıza karışan enerji miktarı aynıdır. Kilo alımı kandaki enerjinin fazla olması ve depolanması durumu ise teoride kabız olmak ve kilo ilişkisine dair hiçbir kanıt yoktur. Bu Sebeple Kabızlık Şişmanlatır mı Gibi korkularınızdan kurtulun ve rahatlayın.

Peki Kabızlık Kilo Vermeye Engel mi ?

Kilo almaya sebep olur mu sorusuna hayır demiştik ama Kabızlık Zayıflamaya engel mi sorusuna evet diyebiliriz. Kabızlık sindirimin yavaş çalışması durumudur. Yavaşlayan sindirim sistemi vücut metabolizmanıza da yansır ve metabolizmanızı yavaşlatır. Bu yavaşlama kilo vermenize bir miktar engel olabilir. Ama tek başına yeterli bir engel değildir. Daha doğru bir söylem getirmek gerekir ise kabızlık zayıflamayı kısmen zorlaştıran bir sağlık sorunudur.

Bazı Durumlarda Kabızlık Kilo Kaybı Yapar mı?

Çok nadir bir durum gelişebilir. Bazı insanlarda söz konusu sorun şişkinliğe, şişkinlik ise iştahsızlığa ve rahatsızlık hissine neden olur. Bu durumun uzun süreli olması kişiyi zayıflatabilir fakat sağlık açısından riskli bir durumdur.

Ne Yapılması Öneriliyor.

Kabızlık yada ishal olmak gibi durumları kilo ile bağdaştırmayı bırakarak öncelikle bu sağlık sorunlarının çözümüne odaklanmak ilk öneridir. Çünkü bu iki etki de kilo aldırma yada verdirme konusunda son derece etkisiz yada daha doğrusu az etkili metabolik durumlardır. Bu yüzden aşağıdaki önerileri uygulayın.

  1. Bol Su için
  2. Katı Gıdalara Ağırlık Vermekten Vazgeçerek Sıvı Gıdalar Tüketin
  3. Lifli Ürünleri Tercih Edin.
  4. Posa Tüketimini Arttırın
  5. Meyve Tüketimi Çok Faydalı
  6. Egzersiz Yapın

Yukarıdaki öneriler kabızlık için en bilindik 6 Öneridir. Bunları uygulamak işe yaramıyor yada kabızlık durumu uzun süreli ise doktora başvurmanız önemlidir. Geçmeyen sorun yoktur, ihmal edilen sorun vardır.

Bize Sorun!

Sağlık, zayıflama, diyet listeleri, sağlıklı kilo verme gibi tüm kalori ve benzeri konularda editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bizlere sormak istediğiniz sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve Yorumlarınız bizler için değerlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İYİGÜNLER ÖĞLE ARASI YEMEK YERİNE BİR MUZ BİR ŞEFTALİ BİR ARMUT BİR ERİK 4 TANEDE KAYISI YEMEK KİLO ALDIRIRMI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı