Kaç Gezegen Var?

Evrende kaç gezegen var? Dünyamızın da içinde bulunduğu güneş sistemi oldukça karmaşık bir yapıya sahip olmak ile birlikte pek çok farklı oluşumu da bünyesinde barındırıyor. Gök cismi olarak da adlandırılan gezegenler güneşin uydusu konumundadır. Peki, dünyada kaç gezegen var?

Güneş Sisteminde Kaç Gezegen Bulunuyor?

Uluslar Arası Gök Birliği olarak bilinen IAU tarafından güneş sistemi içerisinde kaç gezegen var sorusu araştırılmıştır. Güneş sisteminde kaç tane gezegen vardır? diye merak ediyorsanız; Yapılan araştırmalar dahilinde birlik tarafından güneş sisteminde 8 farklı gezegen olduğu kabul ediliyor.

Bu gezegenler içerisinde güneş sistemine en yakın olan Merkür iken en uzak olan ise Neptün olarak biliniyor. Dünyamız da bir gezegen olmak ile birlikte güneş sistemi dahilinde bulunan gezegenler sıralamasında 3. sırada yer alıyor. Bu gezegenlerin sıralaması Merkür, Venüs, Dünya, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün iken gezegenlerin en büyük olanı Jüpiter olmak ile birlikte 16 tane uyduya sahiptir.

Dünyamız ise diğer gezegenler arasında yaşam olan tek gezegen olarak biliniyor. Çobanyıldızı olarak da ifade edilen Venüs ise kütle bakımında dünyaya ile hemen hemen aynıdır. Doğal bir uyduya sahip olmayan Merkür ise gezegenler arasında en küçük olanıdır. Halkalı gezegen olarak bilinen Satürn ise kendi etrafında en hızlı dönen gezegendir. Güneş sistemine en uzak olan Neptün’ün 2 tane uydusu bulunuyorken, Uranüs’ün ise 18 uydusu bulunuyor.

Cüce Gezegen Nedir?

Yakın zaman öncesine kadar bu sekiz gezegen dışında bir Plüton da güneş sisteminde bulunan bir gezegen olarak kabul görürken son yapılan bilimsel araştırmalar bu gezegenin cüce gezegen olduğunu ortaya çıkarmıştır. Uzunca süren tartışmalar sonrasında Plütonun güneş sistemine dahil olabilecek kadar bir çekim gücünün ve kütlesinin bulunmadığına karar verilmiştir. Güneş sistemi içerisinde Plüton dışında yüzlerce daha cüce gezegenin var olduğu tahmin edilirken gök bilimcilerin yaptığı araştırmalara göre şu an için sadece 5 tanesi biliniyor. Plüton ise bu 5 cüce gezegen içerisinde 2 büyük cüce gezegen olarak biliniyor.

Plüton çekim gücünün zayıf olmasının dışında yörüngesi de Neptün’e ait yörünge ile kesişmektedir. Tüm bu detaylar gök bilimcileri ortak bir paydada buluşturmuş ve 2006 yılında Plüton cüce gezegen olarak resmen kabul edildi. Ancak yakın geçmişte Plüton konusunda bulunan tartışmalar yeniden alevlenmiş ve Plüton’un gezegen olup olmadığı yeniden tartışılmaya başlanmıştır. Bunun sonrasında Nasa yetkilileri tarafından daha önce cüce gezegen olarak bildirilmiş olan Plüton yeniden gezegen olarak açıklanmıştır. Ancak bu Nasa yetkilisinin kendi açıklaması olup resmi kayıtlarda henüz bir değişiklik yoktur.

İlginizi çekebilir: Kaç Peygamber Var? 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı