Kaç Gezegen Var?

Kaç Gezegen Var?

Dünyamızın da içinde bulunduğu güneş sistemi oldukça karmaşık bir yapıya sahip olmak ile birlikte pek çok farklı oluşumu da bünyesinde barındırıyor. Gök cismi olarak da adlandırılan gezegenler güneşin uydusu konumundadır. Peki, dünyada kaç gezegen var?

 Güneş Sisteminde Kaç Gezegen Bulunuyor?

Uluslar Arası Gök Birliği olarak bilinen IAU tarafından güneş sistemi içerisinde kaç gezegen var sorusu araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar dahilinde birlik tarafından güneş sisteminde 8 farklı gezegen olduğu kabul ediliyor.

Bu gezegenler içerisinde güneş sistemine en yakın olan Merkür iken en uzak olan ise Neptün olarak biliniyor. Dünyamız da bir gezegen olmak ile birlikte güneş sistemi dahilinde bulunan gezegenler sıralamasında 3. sırada yer alıyor. Bu gezegenlerin sıralaması Merkür, Venüs, Dünya, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün iken gezegenlerin en büyük olanı Jüpiter olmak ile birlikte 16 tane uyduya sahiptir.

Dünyamız ise diğer gezegenler arasında yaşam olan tek gezegen olarak biliniyor. Çobanyıldızı olarak da ifade edilen Venüs ise kütle bakımında dünyaya ile hemen hemen aynıdır. Doğal bir uyduya sahip olmayan Merkür ise gezegenler arasında en küçük olanıdır. Halkalı gezegen olarak bilinen Satürn ise kendi etrafında en hızlı dönen gezegendir. Güneş sistemine en uzak olan Neptün’ün 2 tane uydusu bulunuyorken, Uranüs’ün ise 18 uydusu bulunuyor.

Cüce Gezegen Nedir?Kaç Gezegen Var?

Yakın zaman öncesine kadar bu sekiz gezegen dışında bir Plüton da güneş sisteminde bulunan bir gezegen olarak kabul görürken son yapılan bilimsel araştırmalar bu gezegenin cüce gezegen olduğunu ortaya çıkarmıştır. Uzunca süren tartışmalar sonrasında Plütonun güneş sistemine dahil olabilecek kadar bir çekim gücünün ve kütlesinin bulunmadığına karar verilmiştir. Güneş sistemi içerisinde Plüton dışında yüzlerce daha cüce gezegenin var olduğu tahmin edilirken gök bilimcilerin yaptığı araştırmalara göre şu an için sadece 5 tanesi biliniyor. Plüton ise bu 5 cüce gezegen içerisinde 2 büyük cüce gezegen olarak biliniyor.

Plüton çekim gücünün zayıf olmasının dışında yörüngesi de Neptün’e ait yörünge ile kesişmektedir. Tüm bu detaylar gök bilimcileri ortak bir paydada buluşturmuş ve 2006 yılında Plüton cüce gezegen olarak resmen kabul edildi.

Kaç Peygamber Var? 

Bir önceki yazımız olan 2018 Kış Lastiği Ne Zaman Takılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.