Kaç Gün Çalışırsam İşsizlik Maaşı Alabilirim?

Kaç Gün Çalışırsam İşsizlik Maaşı Alabilirim? İşsizlik maaşı, kişinin kendi kusur ve rızası dışında işine son verme, işten çıkarılma durumunda temel ihtiyaçlarını karşılaması için devletin belirlenen sürelerde işten çıkarılan kişiye ödenen paradır. İşsizlik parası olarak da bilinen işsizlik maaşını alabilmek için öncelikle belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartların dışında işten çıkarılma nedenleri de işsizlik maaşını alabilmek için oldukça önemli bir husustur. İşsizlik maaşını alabilmek için ilk olarak kişinin kendi rızası dışında işten çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca, kişi ile işveren arasındaki fesih çalışan kişinin bir kusuruna dayanmamalıdır.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik maaşı nasıl alınır? sorusu işten çıkarılma durumu söz konusu olan kişiler için öncelikli sorulardan biridir. İşsizlik maaşı alabilmek için öncelikle belli şartları taşımanız gerekmektedir. İşsizlik maaşını alabilmek için tüm şartlar belli kanunlar ile belirlenmiş ve işsiz kalan kişilerin ihtiyaçlarını karşılaması için işsizlik maaşı koşulları bu kanunlarda belirtilmiştir. Bu şartlar arasında en önemlisi; çalışan kişinin istek ve sağlık durumunun yerinde olmasına rağmen kendi rızası dışında, herhangi bir kusuru olmamasına rağmen işten çıkarılmış olmalıdır. Bunun yanı sıra işsiz kalan kişinin, işsizlik maaşı alabilmek için kanunla uygun görülen çalışma gününü yani işsizlik sigorta primini ödemiş olması gerekmektedir. Tüm bu şartları sağladıktan sonra gerekli müracaatlarla birlikte işsizlik maaşı alınabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik maaşı başvurusu yapabilmek için en önemli kriterlerden biri; işsizlik sigorta priminin ödenmiş olmasıdır. İşsiz kalan kişiler öncelikle kaç gün çalışırsam işsizlik maaşı alabilirim sorusunun cevabını aramaktadır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Ne Kadar Çalışmak Lazım?

Bu sorunun cevabı işsizlik sigorta priminin ödenme süresi ile ilgilidir. İşten çıkarılma durumunda son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigorta primi ödenmiş olmalı ve son 120 gün içerisinde de sürekli çalışılmış, çalışma süresinde de prim ödenmiş olması gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin Kaç Gün İçinde Başvuru Yapılmalı?

Bu koşullar sağlandıktan sonra iş feshinin ardından 30 gün içerisinde gerekli başvuruları yaparak işsizlik maaşı alabilirsiniz. 30 gün içerisinde yapılmayan başvurular, geçersiz sayılacaktır.

İşsizlik maaşı alabilmek için nereye başvurmak gerekir?

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de işsizlik maaşı alabilmek için nereye başvurulması gerektiği hakkındadır. İşsizlik maaşı alabilmek için başvuruları en yakın İŞKUR birimlerine yapabilir, İŞKUR web sitesi üzerinden de bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, e-devlet sistemi üzerinden işsizlik başvurularınızı ilgili birimlere iletebilirsiniz.

2019 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadar ?

İşten çıkartılan işçilere verilen işsizlik maaşı 2019 yılında ne kadar, ne kadar işsizlik maaşı alacağım diye merak ediyorsanız, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle belirlenen işsizlik maaşı en düşük 1.015 Türk Lirası iken en yüksek 2.030 Türk Lirasıdır. Ayrıca kaç ay işsizlik maaşı alabilirim diye merak ediyorsanız; İşsizlik maaşı son 3 yıldaki prim sayılarına göre maksimum 10 aya kadar işçilere ödenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı