Kaç Gün Çalışırsam İşsizlik Maaşı Alabilirim?

Kaç Gün Çalışırsam İşsizlik Maaşı Alabilirim?

Kaç Gün Çalışırsam İşsizlik Maaşı Alabilirim? İşsizlik maaşı, kişinin kendi kusur ve rızası dışında işine son verme, işten çıkarılma durumunda temel ihtiyaçlarını karşılaması için devletin belirlenen sürelerde işten çıkarılan kişiye ödenen paradır. İşsizlik parası olarak da bilinen işsizlik maaşını alabilmek için öncelikle belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartların dışında işten çıkarılma nedenleri de işsizlik maaşını alabilmek için oldukça önemli bir husustur. İşsizlik maaşını alabilmek için ilk olarak kişinin kendi rızası dışında işten çıkarılması gerekmektedir. Ayrıca, kişi ile işveren arasındaki fesih çalışan kişinin bir kusuruna dayanmamalıdır.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik maaşı nasıl alınır? sorusu işten çıkarılma durumu söz konusu olan kişiler için öncelikli sorulardan biridir. İşsizlik maaşı alabilmek için öncelikle belli şartları taşımanız gerekmektedir. İşsizlik maaşını alabilmek için tüm şartlar belli kanunlar ile belirlenmiş ve işsiz kalan kişilerin ihtiyaçlarını karşılaması için işsizlik maaşı koşulları bu kanunlarda belirtilmiştir. Bu şartlar arasında en önemlisi; çalışan kişinin istek ve sağlık durumunun yerinde olmasına rağmen kendi rızası dışında, herhangi bir kusuru olmamasına rağmen işten çıkarılmış olmalıdır. Bunun yanı sıra işsiz kalan kişinin, işsizlik maaşı alabilmek için kanunla uygun görülen çalışma gününü yani işsizlik sigorta primini ödemiş olması gerekmektedir. Tüm bu şartları sağladıktan sonra gerekli müracaatlarla birlikte işsizlik maaşı alınabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

Kaç Gün Çalışırsam İşsizlik Maaşı Alabilirim?

İşsizlik maaşı başvurusu yapabilmek için en önemli kriterlerden biri; işsizlik sigorta priminin ödenmiş olmasıdır. İşsiz kalan kişiler öncelikle kaç gün çalışırsam işsizlik maaşı alabilirim sorusunun cevabını aramaktadır. Bu sorunun cevabı işsizlik sigorta priminin ödenme süresi ile ilgilidir. İşten çıkarılma durumunda son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigorta primi ödenmiş olmalı ve son 120 gün içerisinde de sürekli çalışılmış, çalışma süresinde de prim ödenmiş olması gerekmektedir. Bu koşullar sağlandıktan sonra iş feshinin ardından 30 gün içerisinde gerekli başvuruları yaparak işsizlik maaşı alabilirsiniz. 30 gün içerisinde yapılmayan başvurular, geçersiz sayılacaktır. Başvuruları en yakın İŞKUR birimlerine yapabilir, İŞKUR web sitesi üzerinden de bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, e-devlet sistemi üzerinden işsizlik başvurularınızı ilgili birimlere iletebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir