Kaç Gün İçinde Hamilelik Belli Olur?

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Her çiftin evlenirken kurduğu en büyük hayallerden biri anne – baba olmaktır. Çok özel bir duygu olan hamilelik sürecinde çok heyecanlanan aileler hamilelik ne zaman anlaşılır, gebelik kaç gün sonra anlaşılır? sorularını çok sık araştırmaya başlarlar. Birçok çift, cinsel birliktelikten hemen sonra hamileliğin belli olacağını düşünerek test yapar ve hayal kırıklığına uğrar.

Gebelik İçin En Uygun Zaman Ne Zaman?

Erkeklerden gelen spermin kadının yumurtası ile döllenmesi sonucunda gebelik oluşur. Gebeliğin oluşması için kadının yumurtalarının çatlamış olması yani yumurtlama dönemine girmiş olması gerekir. Kadınlar adetlerinin ilk gününden sayılarak 14.gününe geldiğinde yumurtlama dönemine girerler. Ancak bazı kişilerde bu tarihler değişeceği için adetin ilk gününden sayılarak 12 ile 18. Günler arası yumurtlama dönemi olur. Bu konu ile ilgili ayrıntılı olarak yazmış olduğumuz makalemiz için tıklayınız;

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Gebelik Kaç Gün Sonra Belli Olur? 

Düzenli bir şekilde ilişkiye giren ve herhangi bir yapısal sorun bulunmayan çiftlerde, döllenmenin gerçekleşmesi ile hamilelik başlar. Ancak hamile kalıp kalınmadığı hemen belli olmaz. Bu nedenle kaç gün içinde hamilelik belli olur soruları çok sık sorulur. Yani ilişkiden bir iki gün sonra test yapmanız doğru sonuç vermeyeceği gibi sizde hayal kırıklığı da yaratabilir. Hamilelik, döllenmenin gerçekleşmesinden yaklaşık olarak 14 gün sonra belli olmaktadır. Süreç ilerledikçe testlerde görünme ihtimali daha çok artar. Örneğin eczanelerden alacağınız testlerde hamileliğin ilk günlerinde pozitif çizgisi silik görünürken ilerleyen günlerde daha belirgin hal alır.

Gebelik süreci iki gün içerisinde başlasa da, bu durumun anlaşılması zaman alır. Bunu bilmeyen çiftler, cinsel birleşmeden iki ya da üç gün sonra eczaneden aldıkları gebelik testini uygular ve aldıkları negatif sonuç ile çok üzülürler. Bu nedenle hamile olmadığını düşünen bayanlar, dikkatsiz bir şekilde hareket ettiği için bebek kayıpları yaşayabilirler.

Kan Testinde Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?Kaç Gün İçinde Hamilelik Belli Olur?

Cinsel birliktelikten yaklaşık olarak 10 gün sonra kan testinde hamilelik belli olmaktadır. Bu tarihlerde eczaneden alınan gebelik testleri doğru sonuç vermemektedir. Bu nedenle erken tarihte gebelik sonucunu öğrenmek isteyen kişilerin mutlaka kan testi yaptırması önerilir.

Kan testi sonuçlarına göre alınan beta – HCG değerinin iki gün ara ile düzenli olarak ölçülmesi ve bu ölçümün iki katına çıkmış olması gerekir. Bu değer iki katına çıkar ise sağlıklı bir gebelik başlamış olur. Ancak değer iki katına çıkmaz ya da düşer ise hamileliğin sonlandığı anlaşılır.

Gebelik süreci zor ve stresli bir süreçtir. Bu nedenle sonuçlardan emin olmak için cinsel birliktelikten sonra adet döneminin beklenmesi daha doğru olur. Eğer hamile kalındıysa, kadınlar adet görmez. Yani adetiniz normalin üzerinde bir süre geciktiyse, eczaneden bir test alarak yapabilir veya kan testi yaptırabilirsiniz.

.?.Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor? 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı