Kaç Gün İçinde Hamilelik Belli Olur?

Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Her çiftin evlenirken kurduğu en büyük hayallerden biri anne – baba olmaktır. Çok özel bir duygu olan hamilelik sürecinde çok heyecanlanan aileler hamilelik ne zaman anlaşılır sorularını çok sık araştırmaya başlarlar. Birçok çift, cinsel birliktelikten hemen sonra hamileliğin belli olacağını düşünerek test yapar ve hayal kırıklığına uğrar.

Erkeklerden gelen spermin kadının yumurtası ile döllenmesi sonucunda gebelik oluşur. Gebeliğin oluşması için kadının yumurtalarının çatlamış olması yani yumurtlama dönemine girmiş olması gerekir. Kadınlar adetlerinin ilk gününden sayılarak 14.gününe geldiğinde yumurtlama dönemine girerler. Ancak bazı kişilerde bu tarihler değişeceği için adetin ilk gününden sayılarak 12 ile 18. Günler arası yumurtlama dönemi olur.

Düzenli bir şekilde ilişkiye giren ve herhangi bir yapısal sorun bulunmayan çiftlerde, döllenmenin gerçekleşmesi ile hamilelik başlar. Ancak hemen belli olmaz. Bu nedenle kaç gün içinde hamilelik belli olur soruları çok sık sorulur. Hamilelik, döllenmenin geçekleşmesinden yaklaşık olarak 14 gün sonra belli olmaktadır.

Gebelik süreci iki gün içerisinde başlasa da, bu durumun anlaşılması zaman alır. Bunu bilmeyen çiftler, cinsel birleşmeden iki ya da üç gün sonra eczaneden aldıkları gebelik testini uygular ve aldıkları negatif sonuç ile çok üzülürler. Bu nedenle hamile olmadığını düşünen bayanlar, dikkatsiz bir şekilde hareket ettiği için bebek kayıpları yaşayabilirler.

Kan Testinde Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?Kaç Gün İçinde Hamilelik Belli Olur?

Cinsel birliktelikten yaklaşık olarak 10 gün sonra kan testinde hamilelik belli olmaktadır. Bu tarihlerde eczaneden alınan gebelik testleri doğru sonuç vermemektedir. Bu nedenle erken tarihte gebelik sonucunu öğrenmek isteyen kişilerin mutlaka kan testi yaptırması önerilir.

Kan testi sonuçlarına göre alınan beta – HCG değerinin iki gün ara ile düzenli olarak ölçülmesi ve bu ölçümün iki katına çıkmış olması gerekir. Bu değer iki katına çıkar ise sağlıklı bir gebelik başlamış olur. Ancak değer iki katına çıkmaz ya da düşer ise hamileliğin sonlandığı anlaşılır.

Gebelik süreci zor ve stresli bir süreçtir. Bu nedenle sonuçlardan emin olmak için cinsel birliktelikten sonra adet döneminin beklenmesi daha doğru olur.

.?.Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor? 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir