Kaç Gün Tuvalete Çıkamamak Normal?

Kaç Gün Tuvalete Çıkamamak Normal?

Kaç Gün Tuvalete Çıkamamak Normal? Büyük tuvalete çıkamama sorunu nasıl geçer? Dışkılama sıklığının eskiye oranla azalması ve dışkılama esnasında acı çekmek olarak adlandırılan kabızlık sorunu birçok kişinin başına sık sık gelen bir durumdur. Bu durumu yaşayanlar kabızlık kaç gün normaldir? sorusunu sormaktadır. Dışkılama sayısı, sağlıklı kişilerde değişebilmektedir. Bazı kişilerin dışkıları normalde de katı olmaktadır. Bu nedenle sağlıklı kişilerde dışkılama sayısı önemli değildir.

3 günden daha fazla süren dışkı gerçekleşmediği zaman, dışkıların yapısı sert olmaktadır. Bu da kişiye ağrı verebilmektedir. Bu durum çok sık tuvalete çıkan kişilerde de görülebilmektedir. Kaç gün tuvalete çıkamamak normal? Büyük tuvalete çıkamıyorum sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. 2 – 3 gün dışkılama gerçekleştiremeyen kişiler endişelenmeye başlarlar. Bu durum daha da uzadığında ise endişe paniğe dönüşmektedir. Ancak genelde endişelenecek bir durum söz konusu olmaz.

Her Gün Tuvalete Çıkmak Gerekir Mi?

Bu konuda doğru olarak bilinen yanlışlar vardır. Bunların başında da her gün dışkılama gerçekleşmesi gerektiğidir. Ancak bazı kişiler günde 3 kere bu ihtiyacını giderirken, bazı kişiler haftada 3 kez dışkılama yapabilmektedir. Bu yüzden her iki durumda da endişelenmeyi gerektiren bir durum yoktur.

Genelde yüksek oranda rafine şeker üretiminden dolayı görülen kabızlık, lifli besinleri az tüketmek nedeni ile de görülmektedir. Kabızlık 3 haftadan daha uzun sürüyor ise mutlaka bir hekime danışılmalıdır. Büyük tuvalete çıkamama sorununda dediğimiz gibi öncelik her zaman hekime başvurmaktır. Ancak Kabızlık sorununu daha hafif atlatabilmek için yapılması gerekenler şunlardır:

-Azar azar olacak şekilde günde 5 – 6 öğün şeklinde beslenilmelidir.

-Yemekler acele edilmeden yenilerek lokmalar iyice çiğnenmelidir.Kaç Gün Tuvalete Çıkamamak Normal?

-Bol su içilmeli ve sulu besinler tercih edilmelidir.

-Kayısı, erik ve üzüm kompostosu tüketilmelidir.

-Kahvaltıdan önce kuru meyveler tercih edilmelidir.

-Fast – food tarzı hazır besinlerden uzak durulmalıdır.

-Günlük olarak düzenli bir şekilde fiziksel aktiviteler uygulanmalıdır.

-Aşırı şekerli ya da şeker içeren besinler tüketilmemelidir.

Küçük – büyük herkeste sık sık görülebilen kabızlık, herkeste farklı nedenler ile ortaya çıkar. Kabızlık ile baş etmek için öncelikle sağlıklı ve düzenli beslenmeye dikkat edilmelidir. Gereksiz besinlerin tüketiminden uzak durularak sağlıklı besinler ile metabolizmanın çalışması sağlanır. Bu sayede kabızlık sorunu da kısa zaman içinde ortadan kalkmış olur.

D Vitamini Tahlili Kaç Günde Çıkar?

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Günde dört beş kez büyük idrara çıkmak normalmidir birde rengi değişiyor neden olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı