Kaç Günle Emekli Olunur?

Kaç Günle Emekli Olunur?

Emeklilik Gün Sayısı Kaç Gündür?

Kaç Günle Emekli Olunur? Devlet kurum ve kuruluşlarında veya özel sektörde çalışma hayatını sürdüren her personelin çalışma hayatının sonunda ulaşacağı son emekliliktir. Emeklilik olarak adlandırılan bu sistem, çalışanların iş hayatı süresince yatan SGK primlerinin çalışma hayatı sonunda her ay düzenli şekilde kendilerine maaş olarak belirli prosedürlerde ödenmesidir. SGK düzenlemelerine göre düzenlenmiş belli bir yaş sınırına ulaşan ve gerekli çalışma gününü sağlayan kişiler emekli olabilmektedir. Fakat devamlı olarak değişen ve yeni gelen emeklilik yasa tasarıları herkesin ne zaman emekli olacağı ile ilgili sorunlara neden olmaktadır. Peki, günümüzde devam eden SGK düzenlemesi ile kaç günde emekli olunur?

Erkeklerde Emeklilik Gün Sayısı Kaçtır?

SGK düzenlemesine göre erkek çalışanlarda emekli olma süreleri, ilk sigorta giriş tarihine göre birbirinden farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat bu değişiklik erkek çalışanlarda 08.09.1999 tarihinde ve sonrasında ilk defa emekli olanlarda geçerli sayılmaktadır. Buna göre bu tarihler arasında 7000 iş gününü tamamlayan erkek çalışanlar kendilerinin yaş durumuna bakılmaksızın emekli olabilmektedirler. Bu tarihin yanı sıra 01.05.2008 tarihinden sonra emekli olması beklenen erkeklerde 7200 iş gününün ve emeklilik yaşının sağlanması gerekmektedir. Tabi ki tüm bu koşullar mevcut SGK düzenlemeleri için geçerlidir. Yasama ve yürütmeye emeklilik günü veya yaşı ile ilgili yeni bir tasarının katılması halinde tüm bu düzenlemeler değişecek ve çalışanların daha erken emekli olmaları sağlanacaktır.Kaç Günle Emekli Olunur?

Kadınlarda Emeklilik Gün Sayısı Kaçtır?

SGK düzenlemesine göre kadınlar ile erkeklerin emekli olma şartları farklı koşul ve standartlarda birbirinden ayrılmıştır. Bu da kadın çalışanlarda kaç günle emekli olunur? sorusunun sorulmasına neden olmaktadır. Bilinen yanlış bir bilginin aksine kadınlar ile erkeklerin emekli olmak için tamamlamaları gereken iş günlerinin sayısı aynıdır. Fakat kadınlar erkeklere oranla ‘iş günleri doldurmaları’ halinde daha erken yaşlarda emekli olabilmektedirler. Bu SGK düzenlemelerine göre 08.09.1999 yılından 01.05.2008 yılına kadar ilk sigorta girişinin yapıldığı kadın çalışanlar, gerekli iş günlerini doldurmaları halinde 58 yaşında emekli olabilmektedirler. Bu tarihten sonra ilk defa sigorta girişi yapılmış kadın çalışanlar ise 2037 yılından sonraki her yıl için 58 yaşına bir yıl eklenerek emekli olabilmektedirler.

Yani yazı içerisindeki bilgileri toparlayacak olursak;

08/09/1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanlar yaş durumuna bakılmaksızın 7200 prim gününü tamamladığında emekliliği hak etmektedirler.

Sigorta girişleri 08/09/1999 – 01/05/2008 arasında olan erkekler 61 yaşında, 01/05/2008 sonrası sigorta girişi olanlar 65 yaşında prim gününü tamamladığı takdirde emekli olabilmektedir.

Kadınlarda ise 08/09/1999 – 01/05/2008 arasında olanlar 58 yaşında, 01/05/2008 sonrası sigorta girişi olanlar 2037 yılından sonraki her yıl için 58 yaşına 1 yıl eklenerek emekli olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı