Kaç Tane Çift Asal Sayı Vardır?

Kaç Tane Çift Asal Sayı Vardır?

Asal sayılar hangileridir? Birden ve kendisinden başka hiçbir tam sayıya bölünemeyen sayılar “Asal Sayı” olarak adlandırılır. Asal sayıların hangileri olduğu listelenmeye başlandığında rakamların arasının giderek açıldığı dikkat çeker. 1 ile 100 arasında tam 25 tane asal sayı varken, 100 ile 200 arasındaki asal sayıların 21’e düştüğü görülür. Ünlü matematikçi Öklid, asal sayıların sonsuz olduğunu savunan isimler arasında sayılır. Yani toplam kaç asal sayı vardır sorusu sonsuz olarak savunulmaktadır.

Asal Sayılar Nerede Kullanılır?

Doğal sayılara bakıldığı zaman kaç tane çift asal sayı vardır sorusunun cevabı herkes tarafından merak edilir. Hem çift sayı hem de asal sayı olan tek rakam “2” dir.

1 Asal Sayı mıdır?

Asal sayı tanımına bakıldığı zaman 1 rakamının da asal sayı olması gerekirken bilim insanları bu rakamı asal sayılar içine yerleştirmez. Bu konu üzerinde çalışmalar yapan matematikçilerin hiçbirinin asal sayı bulmak için ortaya koyduğu net bir formül olmaması da dikkat çekicidir.

-1-1000 arasında 168 asal sayı bulunurken,

– 2000-3000 arasında 127 asal sayı bulunur.

Matematik derslerinde başlı başına bir konu olarak işlenen asal sayılardan güvenlik alanında faydalanılır. Gizlilik, kimlik denetimi ve bilgi güvenliği kavramlarını içine alan kriptografi için asal sayılar büyük bir önem taşır. Okunabilir durumdaki bilginin formüller sayesinde 3.şahıslar tarafından okunamamasına yönelik çalışmaların temelinde kriptografi yatar.

Asal Sayılara Olan İlgi Hiç AzalmıyorKaç Tane Çift Asal Sayı Vardır?

Matematik sevdalısı olan herkesin asal sayılara olan ilgisi dikkat çekicidir. Yapılan çalışmalar asal sayıların tespit edilmesi ve kaç çift asal sayı vardır sorusuna cevap olması açısından son derece önemlidir. Sesle haberleşmede de kullanılan asal sayılar, bankalardan askeri kurumlara ve hatta internet sitelerine kadar geniş bir alanda şifrelerin düzenlenebilmesi için kullanılır. Konuyu bir örnekle netleştirmek gerekirse; 25 sayısı 5×5=25, 50/2=25 gibi farklı şekillerde yazılabilir. Ancak bir asal sayı olan 13 farklı şekilde yazılamaz.

Son birkaç yıla kadar 17.425.170 basamaklı asal sayı en büyük değer olarak kabul edilirken 7 Ocak 2016’da ispat edilen çalışmayla en büyük asal sayı değeri 22.338.618 basamağa çıkmıştır. Bilinen en büyük değer Mersenne asal sayısı olarak isimlendirilir. Bu sayının kağıda dökülmek istenmesi halinde 7 milyondan fazla virgül kullanılacağı ve yazının uzunluğunun 109 kilometreyi bulacağı söylenebilir.

Dünyada Kaç Ülke Var? 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı