Kaç Yılda Bir Günler Aynı Olur?

Aynı Takvimi Kullanmak

Kaç Yılda Bir Günler Aynı Olur? Herkes günlük yaşantısını, çalışma hayatını, ekonomik – sosyal – kültürel aktivitelerini takvime göre düzenlemektedir. Takvim ile alakalı en çok soru kaç yılda bir günler aynı olur, günleri aynı olan yıllar nelerdir? sorusudur. Milli bayramların, tatil günlerinin ve kutlamaların her yıl aynı tarihin değişik günlerine gelmesi, yıl içinde düzenli bir tatil planı yapılmasını etkilemektedir.

Günleri Aynı Olan Yıllar Nelerdir?

Aylık olarak aktif iş günlerinin de değişmesi kaç yılda bir günler aynı olur sorusunu merak ettirmektedir. Bu değişiklik bütün kurumların plan, hesap ve istatistiklerini değiştirmektedir. Bu durumun temel nedeni, Dünya’nın Güneş etrafında olan dönme süresidir. Çok eski zamanlarda da etkinlikler Güneş’in görünme zamanlarına göre düzenlenmekteydi. Fakat bir yıl süresi bir günün tam bir katı olmadığı için küsuratlar meydana gelmektedir. Bu durum da ideal olan takvim düzenini pratik anlamda zorlaştırmaktadır. Buna bağlı olarak kaç yılda bir günler aynı olur sorusu, birçok kişinin merak ettiği bir soru haline gelmiştir. Merak edilen bu soru aşağıda anlatılmıştır.

Kaç Yılda Bir Günler Aynı Olur?

Kaç Yılda Bir Günler Aynı Olur?

Güneş takvimini ilk olarak Mısırlılar kullanıyordu ve bir yılı 365 gün olarak kabul ediyorlardı. Aslında bir yıl 365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniyedir. Arada olan bu fark nedeni ile İlkbaharın başlangıcı 1508 yılda bir aynı tarihe denk gelmekteydi.

Helen, Eski Babil, Hint ve Çin Medeniyetleri, ayın evrelerine dayanmakta olan 29 ile 30 günlük 12 aydan oluşan ve Ay Takvimi denilen bir takvimi kabul ederek onu kullanmaya başlamışlardır. Bu takvimde 1 yıl 354 gün olduğu için mevsimler Güneş Takvimine göre her yıl 11 gün fark ediyordu.

Ardı ardına iki hilalin oluşması için arada geçen süre 29 gün 12 saat 44 dakika 2,78 saniye olmasından dolayı, bir günün tam katı olmuyordu. Bu nedenle bu takvimin de sağlıklı olmadığı düşünülmüştür. Kaç yılda bir günlerin aynı olduğu merak edilmektedir. Bu anlamda günlerin değil yılların tekrarından söz edilmektedir. 1 haftada 7 gün olduğundan her 7 senede bir kullanılan takvimler tekrarlanmaya başlar. Ancak bu kural da bir yılın 365 gün olarak kabul edildiği zaman geçerlidir.

Takvim Kaç Yılda Bir Tekrarlar

Ayrıca takvim kaç yılda bir tekrarlar diye merak ediyorsanız bu hususta yazdığımız ayrıntılı makalemiz için ziyaret edebilirsiniz:

Takvim Kaç Yılda Bir Tekrarlar?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir