Kadın Girişimcilere Devlet Desteği Nelerdir, Nasıl Yararlanılır?

Kadınlar, önceki dönemlere oranla iş hayatında daha çok yer alıyor. Ticaret, turizm, eğitim gibi çok farklı sektörlerde aktif olarak çalışan kadın görmek mümkün oluyor. Bu sayede, sektörler daha da gelişerek büyüyor. Kadınların ekonomik bağımsızlığa sahip olması büyük önem taşıyor. Devlet, farklı alanlarda yaptığı teşvikler bakımından kadınları da unutmuyor.

Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Girişimci desteği nasıl alınır? Yazımızın devamında… Kadın girişimciler, çeşitli belgelerle yaptıkları başvurunun onaylanması halinde devletten destek görüyor. Miktarı sektöre, yıla ve girişimin niteliklerine göre değişen teşvikler, kadınların arasından çıkan girişimci sayısının artmasını sağlıyor. Böylece, toplumun daha büyük bir kesimi üreterek, satış yaparak ya da aracılık faaliyetlerinde bulunarak ekonominin kalkınmasına katkıda bulunmuş oluyor.

Kadın Girişimcilere Devlet Desteği Nelerdir, Nasıl Yararlanılır?
Kadın Girişimcilere Devlet Desteği Nelerdir, Nasıl Yararlanılır?

Proje Hazırlanması Ve Sunulması Gerekiyor

Kosgeb tarafından verilen geri ödemesiz yardımdan yararlanmak isteyen girişimci kadınların, verilecek teşvikle ne tür bir yatırım yapmak istediklerini ayrıntılı olarak açıkladıkları bir proje hazırlamaları gerekiyor. Aksi durumda, teşvik verilmesi mümkün olmuyor. Hazırlanan projenin yazılı ve sözlü şekilde açıklanması da gereklilikler arasında yer alıyor. Hangi dönemde ne amaçla ne kadar yatırımın yapılacağı, sonraki 5 yıllık dönemde firmanın hangi noktada olacağına ilişkin öngörüler, büyüme hızına ilişkin tahminler, elde edilecek ortalama kar miktarı gibi bilgilerin projede yer alması adayın öncelik sahibi olmasını sağlıyor.

Verilen bu bilgilerin tutarlı ve gerçekçi olması da gerekiyor. Projeyi inceleyecek kurum tarafından projenin gerçekleştirilmesi imkansız görüldüğünde teşvik başvurusu onaylanmıyor. Oldukça detaylı şekilde yapılan açıklamaların sunumda da tekrar edilmesi gerekiyor. Sunum sırasında projeye ilişkin farklı sorular da girişimcilere sorulabiliyor. Bu aşamalardan başarılı şekilde geçilmesi durumunda geri ödenmesi gerekmeyen destek alınıyor. Bu desteği almak isteyen kadın girişimcilerin 18 yaşından büyük olması da aranan şartlardan.

Girişimcilik Kurslarına Katılmak Gerekiyor

Projenin hazırlanması ve sunum aşamalarının geçilmesinin ardından Kosgeb tarafından farklı sektörlerde açılan uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarına kayıt yaptırılması gerekiyor. E devlet sistemi üzerinden bu kurslara katılım için başvuru yapılabiliyor. Kurslar arasından yatırım yapılacak sektörün seçilmesi gerekiyor. 32 saat süren eğitim sonunda katılımcılara sertifika veriliyor. Dileyen kadın girişimcilerin geri ödemeli destek kredisine başvurmaları da mümkün oluyor. Ancak, iş hayatına ilk kez adım atacak olan ve şirket kurarak kar elde etmeyi amaçlayan kadınların geri ödemesiz teşvik başvurusu yapma oranı daha yüksek. Çok fazla risk almak istemeyen girişimciler için bu destek oldukça ideal.

Avantajlı Miktarda Destek

Kadın girişimciler, diğer girişimcilere oranla daha yüksek miktarda destek alabiliyor. Gazi, birinci derece şehit yakını ya da engelli girişimcilere de uygulanan destek oranı yüzde 80. Devlet, korunmaya daha çok muhtaç olan girişimcilere daha avantajlı teşvik sağlıyor. Bu kategoride yer alan girişimciler belgeledikleri giderlerinin yüzde 20 kadarını ödüyor. Kalan kısmı ise, devlet girişimci adına ödüyor. Böylece, girişimcinin yükü hafifliyor ve büyümeye odaklanabiliyor. Ekonominin gelişmesine de katkıda bulunuluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı