Kadına Şiddetle Mücadele Günü Ne Zaman ?

Türkiye’de kadına şiddet olayları özellikle son yıllarda artış göstermiştir. Şiddet, taciz, tecavüz, öldürülme; aslında bu sorunlar sadece Türkiye’de mevcut sorun ve olaylar olmayıp, tüm dünya ülkelerinde yaşanan gerçeklerdir. Dünya genelinde kadın genelde her zaman ikinci sınıf kategoride görülmektedir. 2002 yılı kayıtlarına 66 olarak geçen kadın cinayet sayısı, 2007 yılında 1011’dir. Kadın cinayetlerinde en büyük ortak özellik ise genellikle kadınları öldürenlerin erkekler ve hatta bu kadınların hayatında olan sevgilileri, eşleri, eski eşleri olmasıdır.

İçişleri Bakanlığı Emniyet ve Jandarma teşkilâtlarının istatistikî verilerine göre; 2001–2004 yılları arasında; 21.268 kadın aile efradına kötü muamele, 10.148 kadın kaçırma, 3.800 kadın müstehcen hareket, 3.366 kadın ırza geçme, 1803 kadın evlenme vaadiyle aldatılarak kızlık bozma, 1.371 kadın fuhuşa teşvik suçlarının mağduru olarak kayıtlara geçmiştir. Bugün kadına şiddet konusuna tepki çekmek amacıyla her yıl bilinçlendirme yapılan bir tarihten bahsedeceğiz. Kadına şiddet ile mücadele günü, her yıl 25 Kasım’da düzenlenir.

Peki neden kadına şiddet konusuna 25 Kasım gününde dikkat çekilmek istenir? 25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabel’in cesetleri bir uçurumun dibinde bulundu. Mirabel kardeşlerin, tecavüz edilerek vahşice öldürüldüğü ortaya çıktı ve onlar diktatörlüğe karşı mücadelenin sembolü oldu.

Kadına Şiddet

Bütün dünyada yankı bulan bu gelişmeler karşısında Birleşmiş Milletler 17 Aralık 1999’da, 25 Kasım’ın “Kadına Şiddet Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesine karar verildi. Neden ”25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü?” Mirabel kardeşlerin öldürülmesinden sonra ertesi sabah gazetelerde bu ölümlerin bir kaza sonucu meydana geldiğini anlatan bir haber çıktı. Ama gerçek göründüğü gibi değildi. Mirabel kardeşler, ülkelerinde siyasal özgürlük için kararlılıkla mücadele ederek Latin Amerika’daki diktatör Rafael Leonidas Trujillo’ya meydan okudu .Bu yüzden diktatörlük tarafından zulme uğrayarak pek çok kez hapsedildiler ve en son olarak da 25 Kasım 1960 yılında arabalarından zorla indirilerek tecavüz ve işkenceyle katledildiler.

Sonrasında, bu katliam kayıtlara “araba kazası” olarak geçti. 1981’de Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında; 25 Kasım , “Kadına Şiddet‘e Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildi. Daha sonra 1985 yılında, BM tarafından “25 Kasım, kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele” günü ilan edildi. Pedro Mir (Dominikli şair) tarafından “Amén de Mariposas” (Kelebeklerin Amini) adlı, üç kız kardeşin katlini kınadığı şiirinde kullanıldı. Aynı dönemde, Dominik Cumhuriyeti’nde ve Amerika’da en çok satan yazar olan Julia Alvarez, Mirabel kız kardeşlerin hayatını anlattığı romanını In the Time of The Butterflies (Kelebekler Zamanı) yayımladı. Ve bu kitap, Mirabel kız kardeşlerin kelebekler olarak tanınmasına neden oldu. 2000 yılı 25 Kasım’ında Mirabel Kardeşlerin cesetleri doğdukları köye kadın örgütleri tarafından taşındı.

Kadına şiddete hayır günü sözleri

Sosyal medyanın hayatımızda kapladığı alan inkar edilemez bir boyuta geldi. Daha çok yakın bir geçmişte haberlerde 2 adet işyeri sahibinin İstanbul’da trafikte yol tartışması sebebiyle hamile bir bayanın aracının aynasını kırdığını ve hatta aracın üzerine çıktığını seyrettik. Olay ile ilgili sosyal medyada öyle tepkiler geldi ki, şiddete başvuran şahıslar tutuklandı. Bu yüzden bize düşen, kadına şiddete karşı susmamak, tepkimizi göstermek ve sosyal medyada bunu dillendirmektir.

İşte bu yüzden kadına şiddete hayır günü sözlerini sizler için paylaşıyoruz.

Şiddet, yetersiz kimsenin son barınağıdır. Isaac Asimov

Sevgi insanIığın, şiddet hayvanIığın kanunudur. Mahatma Gandhi

Şiddet cahillik göstergesinin en üst sınırıdır

Kadına şiddete asla göz yummayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı