2020 Kadınlar Günü Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

2020 Kadınlar Gününe Kaç Gün Kaldı?

 

Sayaç 8 Mart 2020 Pazar Dünya Kadınlar Gününe ayarlanmıştır.

2020 Kadınlar Günü Ne Zaman?

Dünya Kadınlar Günü 2020 yılında ne zaman diye merak ediyorsanız; 2020 yılında dünya kadınlar günü 8 Mart Pazar gününe denk gelmektedir. Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart tarihinde kutlanır.

Kadınların kendi haklarını savunabildiği, sosyal siyasal haklarını en güzel şekilde dünyaya tanıtabildiği en önemli günlerden bir tanesi kadınların günü Dünya Kadınlar Günüdür. Kadınlar böylesine güzel, anlamlı ve özel bir günde anılırken genellikle bu günde kadınların yaşadığı sıkıntılardan sorunlardan bahsedilerek bu sorunlara çözüm aranmaktadır. Çünkü kadın bir toplumda ailenin temel taşlarından biridir. Kadının rahat, mutlu, huzurlu olmayı hak ettiğini hepimiz biliyoruz. Ama toplumumuzda kadın fiziksel ve psikolojik olarak erkeklerden zayıf olarak lanse edildiği için kadınları hep yanlış anlıyoruz. Bir haber programını açtığımız zaman kadınlara yönelik ortaya çıkan olumsuz haberleri görürüz. Bu haberler bu yanlış algının sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bu olumsuz algı yerine kadınların değerli olduğu, kadınların toplumun ve ailenin temel taşlarından birisi olduğu, kadınların birçok iş alanında çok başarılı olduğu doğruları toplumumuza anlatılmalıdır. Çok uzak değil, 20. yüzyıla baktığımız zaman kadınların birçok hakkını bu yüzyılda kazandığını görürüz.

kadinlar gunu ne zaman, kadınlar günü kaç gün kaldı8 Mart Dünya Kadınlar Gününde kadınların sosyal, siyasal ve kamusal haklarının anlatılmasında, tanıtılmasında basın, medya çok büyük işler başarmaktadır. 8 Mart Dünya Kadınlar gününe özel birçok özel programlar yapılmaktadır. Zaman zaman kadınlar gününe özel panel, sempozyumlar bile görmekteyiz. Bu yapılan etkinliklerin amacı kadınların sesini duyurabilmektir.

Ülkemiz kadın erkek haklarının eşitliği konusunda büyük adımlar atmıştır. Aynı zamanda kadın ve erkeklerin haklarının eşitliği toplumda birleştirici rol oynamaktadır. Bunların tanıtılması, anlatılması, kadınların haklarından haberdar olması için ülkemizde seminerler de düzenlenmektedir. Önceki yıllarda kadınlara şiddet ve kadın istihdamı konusunda büyük organizasyonlu seminerler gördük. Bu seminerler kadınların toplumda gereken değeri alabilmeleri için Türkiye’nin dört bir yanında yapılmalıdır. Son yıllarda seminerler gibi kadınlara yönelik projelerin arttığını görmekteyiz. Kadınlara özel bir günün olması bu projelerin ortaya çıkmasındaki asıl etmenlerden biridir. Çünkü hepimiz biliriz ki kadınlar çok değerlidir ama bu laflar sözde kalabilmektedir. Bunun için böyle bir günün olması kadınların değerini anlamamıza yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı