Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri

Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri, bölgesel olarak kalori alımını değerlendirecek olursak kalça ve basen bölgesi kadınların en fazla şikayet ettikleri bölgeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Diyet yapmak kilo vermemize olanak sağlıyor olsa da kalçamızdaki fazlalıklardan her diyet uygulaması sonrasında azalma söz konusu olmamaktadır. Kalçamızı sıkılaştırma adına her zaman için doğru egzersizler seçmeli ve bu doğrultuda hareket etmeliyiz. Genç yaşta olan kişiler için seçilen egzersiz hareketleri daha ağır olurken orta yaşlardaki kişiler için ise daha orta yollu egzersizler tercih edilebilir. Orta yaşta olan kadınlar için en ideal egzersiz yürüyüştür. Yürüyüş esnasında bacak, kalça ve basen bölgesi hareket etmektedir. Kilo verme konusunda etkili bir sonuca erişebilmek adına her gün ortalama olarak 30 dakika kadar yürüyüş yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra son dönemlerde kadınların bir çoğunun yöneldiği fitness ve pilates gibi aktivitelere de katılabilirsiniz.

Yürüyüş ve Koşu Yapma

En kolay fiziksel aktiviteler arasında yer alan yürüyüş esnasında belirli bir tempoda hareket etmek ve bacak bölgesini çalıştırma oldukça önemlidir. Yürüyüş işlemi esnasında bacaklar sürekli çalıştığından ötürü sırt ve bel ağrısı hissedilmeyecek eklem ve kaslar daha esnek bir hal alacaktır. Yürüyüşler ve koşu yapımı metabolizmayı hızlandırmaktadır. Böylelikle daha hızlı kilo vermenize olanak sağlanacaktır. Bölgesel olarak zayıflama en çok zahmetli işlemlerden bir tanesidir. Kalça sıkılaştırıcı bir uygulamada bulunmak içim yürürken aralıklı şekilde koşmalısınız.

Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri

Bisiklet Sürmek

Kalça sıkılaştırma hareketleri arasında yer alan işlemlerden bir tanesi de bisiklet sürmektir. Bacak kaslarının daha hızlı hareket etmesini sağlayan bu uygulama sayesinde kalça ve bacak kaslarınız karın kaslarınızın çalışmasına neden olacaktır. Bu sayede karın ve kalça kaslarında incelmelerin de meydana geleceğini söyleyebiliriz.

Kedi Pozisyonu

Tıpkı emekler gibi alacağınız pozisyonda durarak ellerinizi büküp dizlerinizi ve ellerinizi yere koyunuz. Kolunuzu büküp yaslayın. Sağ bacağınızı geriye çekip yukarı doğru uzatın. Sonrasında ise sol bacağınızı aynı şekilde çekip yukarı doğru uzatıp toplayın. Bu işlemi defalarca tekrar edin.

Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri

Squat Hareketleri

Ayaklarımızı omuz hizasında açıp kollarımızı öne doğru birbirine paralel olacak şekilde uzatalım. Sonrasında çömelerek ayağa kalkıp tam değil yarım diz bükümü ile bu şekilde yaklaşık 10 sn kadar bekleyelim. Bu sayede kaslarınız güçlenecektir.

Geri Esneme Hareketi

Kalça sıkılaştırma hareketleri arasında yer alan en bilindik hareketlerden bir tanesi de geri esneme hareketidir. Ayakta dururken bacağınızı geriye doğru getirin. Önde bulunan bacağınızı yere 90 derece açıda olacak şekilde bükün. Sonrasında kollarınızı yukarı kaldırıp geriye doğru bütün vücudunuzu esnetin. Böylelikle hem fazlalıklarınızdan kurtulup hem de kalça bölgenizdeki kasların sıkılaşmasına olanak sağlamış olacaksınız.

Kalça sıkılaştırma hareketlerini sürekli olarak tekrar etmeli günlük olarak düzenli bir şekilde uygulamalısınız. Böylelikle bir aylık bir süre zarfı sonucunda bünyeniz alışacak ve daha verimli bir çalışma elde etmiş olacaksınız.

Bir önceki makalemizide okumanızı öneriyoruz. Yüzmek Kaç Kalori, Kilo Verdirir mi, Zayıflatır mı? başlıklı makalemizde editörlerimiz sizler için önemli konulada değindi. Okumanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı