Kalori Yakan Yiyecekler ve İçecekler Besinler Nelerdir

Kalori Yakan Yiyecekler ve İçecekler Besinler Nelerdir, bazı yiyecekler veya içecekler vardır ki onları tüketirken sindirirken ve vücuttan atarken harcadığımız kalori miktarı ondan aldığımız kalori miktarından çoktur.

Yani bu gıdalar kalori aldırmadığı gibi fazladan kalori yakmanıza yardımcı olur. Bunları Liste Halinde Aşağıda Yazıyorum. Gıdayı kalori yaktırması için nasıl kullanmanız gerektiği de yanında yazılı olacak. Bu listeyi detaylıca okuyarak bir kenara not ediniz.

Kalori Yakan Yiyecekler ve İçecekler Besinler Nelerdir

  • Kereviz : Kereviz için kalori değerine baktığımızda normal boy bir kereviz 16-20 kalori arasında bir kalori değerine sahiptir ve siz bu gıdayı ortalama olarak 20 dakikdan fazla bir sürede tüketebilirsiniz. Yani bu gıdayı yerken gıdadan aldığınızdan daha fazla kaloriyi yemek yemek için harcamış olursunuz. Bu yüzden kereviz gibi oldukça düşük kalori değerine sahip gıdaların diyette bolca tüketilmesini tavsiye ediyoruz.
  • Süt : Süt içerdiği kalsiyum bakımından oldukça zengin bir içecektir. Süt içildiğinde metabolizma tetiklenir ve kalori yakımı artmış olur. Diyet yaparken özellikle yağsız süt kullanılması önerilir. Ayrıca sütün fazla tüketimi aşırı kalsiyum alımı bazı sağlık sorunlarına yol açabileceği için günlük limitinizden fazlasını kullanmanız önerilmez. Günlük En fazla 2 bardak içilmesi idealdir. >>İpucu : Ballı Süt Kaç Kalori Buradan Bakabilirsiniz.
  • Yeşil Çay : Yeşil çay vücuda birçok olumlu etkisi vardır. İyi bir antitoksidan olmasının yanında metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile de bilinir. Ayrıca diyet yapanlar için önemli olan bir diğer faydası sindirim sistemi için faydalı bir içecek olmasıdır. Günde 1- 2 Fincan tüketilmesi önerilir. Şekersiz olarak tüketildiğinden tadını beğenmeyenler için soğutularak içilmesi de önerilir. Bu sayede tek dikişte tadı ile fazla uzun bir süre maruz kalmadan yeşil çay içebilirsiniz. >>İpuçu : Yeşil Çay Nasıl İçilirse Zayıflatır Buradan Öğrenebilirsiniz.
  • Kahve : Kalori Yakan Yiyecekler ve İçecekler arasında kahveyi bilmeyenimiz yoktur sanırım. Kahve çok bilindik ve önemli bir uyarıcı içecektir. Enerji verir zindelik sağlar. Tabi ki metabolizmayı da hızlandırır. Düzenli kahve tüketimi enerji vermesi açısından önemlidir fakat günde 1 fincan kafi olacaktır. Aşırı fazla kahve tüketimi çarpıntı kusma gibi yan etkileri ile kalp ve böbrek sağlığı açısından iyi sonuçlar doğurmayacaktır. Kararında kahve alımı diyet yapanlar için önerilmektedir. Fakat kahvenizi tam şekersiz olarak tüketmeniz gerekmektedir.
  • Zeytinyağı : Binlerce faydası olan mucizevi bir sıvı zeytin yağı. Fakat zayıflamak isteyenler için ve özellikle kollestrol sorunu olanlar için oldukça önemli bir besin. Zeytinyağı kandaki kollestrolü dengeler ve yağ yakımını hızlandırır. Normal yağ yerine zeytinyağı tüketmek hem kalp damar sağlığı açısından önemlidir hem de zayıflamanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır.
  • Sarımsak Ve Tarçın : Bu gıdalar kandaki glikoz ve insülin seviyesini dengeleyerek daha uzun bir tokluk hissi ile aynı zamanda kandaki insülini dengeledikleri için yağ yakımını oldukça hızlandıran gıdalardır. Sarımsak sevmeyenler için Çubuk Tarçın Önerebiliriz. >>İpuçu : Çubuk Tarçınlı Su İçmek Zayıflatırmı Konumuza Buradan Bakabilirsiniz.
  • Su Tüketimi : Su içmek kandaki ve vücudumuzdaki asitik suyun vücuttan atılması ve Ph değerimizin Alkali Değere yükselmesini sağlar. Bu etki sayesinde asitlerden arınan vücut daha çabuk kilo verecektir. Bu konu hakkında detaylı bilgi sitemizde mevcuttur. >>İpucu: Su İçmek Zayıflatırmı Şişmanlatırmı Ve Alkai Su Nedir Buradan Bakabilirsiniz.
  • Bal : Günlük tatlı ihtiyacınızı ve diyet yaparken bitmek bilmeyen tatlı krizinizi bal ile geçiştirmek hem diğer tatlılardan yemediğiniz için artı olarak kalori almamanızı sağlar hem de zayıflamanıza yardımcı olur. Bal tüketimi konusunda Ballı diyet süt önerilir. >>İpucu : Ballı Süt Kaç Kalori Buradan Bakabilirsiniz.
  • Ceviz Ve Balık : Bu iki besinde de yüksek oranda omega-3 vitamini bulunur. Kalori yaktıran yiyecekler ve içecekler arasında en gözde olan 2 besinden birisidir. Bu gıdalardan balık için haftada 1 yada 2 kez tüketilmesi önerilir. Ceviz için ise günlük bir avuç yani 2-3 adet tüketilmesi zayıflamanızı hızlandırdığı yönünde uzman tavsiyeleri mevcuttur. İpucu : >>İpucu :  Balık Ekmek Kaç Kalori Buradan Bakabilirsiniz.
  • Yumurta Tüketimi : İçerdiği B12 vitamini sayesinde yağ yakımını hızlandırıcı bir etkisi olduğu söylenmektedir. Fakat yumurtanın haşlanmış olarak tüketilmesi hem kalori hem de sağlık açısından önerilir. Diyet yapan kişilerin yumurtanın kalori değerini de öğrenmesi önemlidir. yumurtanın kalorisinin %70 i sarısında bulunur beyazında ise %30 luk kalorisi vardır yani yumurtanın beyazı çok daha düşük kalorilidir. Yumurta hakkında daha detaylı bilgi için ipuçlarına bakabilirsiniz. >>İpuçu : Haşlanmış Yumurta Kaç Kaloridir.

Yukarıda Saydığımız birçok gıda ürünü de genel itibari ile kilo vermeye yardımcı olacak cinsten gıdalardır fakat hiçbiri tek başına kilo vermenize yeterli olmayacaktır. Bu yazımızın amacı sadece kilo vermeye başladığınızda uygulayacağınız diyet listesindeki gıdaları şekillendirmeniz amacı ile yazılmıştır. En etkili ve hızlı kilo verme spor yapmadan imkansızdır. Spor yaparak bu gıdaların yaktırdığı kalori miktarının katlarını saatler içinde harcayabilirsiniz. Sitemizden spor önerileri kısmından en etkili ve yüksek kalori yaktıran spor çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Ayrıca Editörümüze sormak istediklerinizi yorum kısmına belirtirseniz aynı gün içinde editörümüz sorunuza cevap verecektir. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir. Ayrıca yazımızı faydalı buluyor iseniz beğenebilir veya tüm arkadaşlarınız ile sosyal medya aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı