Kalorisi Yüksek Besinler Hangileri

Kalori adı verilen terim bir besin vücutta yakıldıktan sonra yani temel yapı taşlarına ayrıldıktan sonra açığa çıkan enerji olarak ifade etmektedir. Bu enerji vücutta öncelikle beyin, kalp, akciğer gibi biz farkında olmasak da sürekli olarak çalışan organların ihtiyacını karşılar. Daha sonra yaptığımız tüm fiziksel hareketler de gün içinde ürettiğimiz enerjiyi harcayarak yaptığımız şeylerdir. Bu sebeple kalorisi yüksek olan besinleri tüketmek hem bazal metabolizma dediğimiz organların ihtiyaç duyduğu enerji açısından hem de fiziksel hareketlerimizin bizi yormaması açısından son derece önemlidir.

Enerji ve Kalori Hesabının Yapılması

Besinleri tüketirken ne kadar enerjiye sahip olduklarını bilmek beslenme düzenimizi ayarlamak ve ihtiyacımız olan enerjinin tamını alabilmek adına önemlidir. Peki, enerjisi yani kalorisi yüksek besinler hangileridir? Temelde 3 çeşit besin maddesi vardır. Bu besinlerden ilki yağ, ikincisi karbonhidrat ve üçüncüsü de proteindir. Yediğimiz yemekleri ve tükettiğimiz her türlü gıdayı da bu besin yapıları oluşturur. 3 temel besinden en çok enerjiye sahip olanı yani en çok kalori vereni yağdır. Fakat yağ vücutta yakılması yani yapı taşlarına ayrılması zor olduğu için parçalanma sırasında karbonhidrattan sonra gelmektedir. Bu da demektir ki fazla kalori almak adına tüketilen yağ aslında vücudumuza enerji vermekten çok yağ birikmesine ve dolaylı olarak aşırı kiloya sebep olmaktadır. Parçalanma sırasında birinci olan besin karbonhidrattır. Karbonhidrat içeriği yüksek olan besinler de kalorisi yüksek olan besinler olmaktadır.

Karbonhidrat İçerikli Besinler

Birçok kişinin aklına karbonhidrat deyince beyaz renkli un ve şeker gibi gıdalar gelir. Bu kanı doğru olsa da özellikle hazır ürünler içinde kullanılan birçok invert şeker hacmen küçük olan porsiyonların bile çok fazla enerji vermesini ağlamaktadır. Paketli ürünlerde etiket yönetmeliği gereği ürünün verdiği enerji birim olarak ya da porsiyon başına hesaplanmış şekilde yer almaktadır. Bu bilgi etiketten ya da paketten okunabilir. Bunu yanı sıra evde hazırladığımız yiyecek ve içecekler ise içerisine giren karbonhidrat ile doğru orantılı olarak artar.

Un ve undan yapılan tüm hamur işleri;evet  ekmek, lavaş, bazlama gibi fırıncılık ürünleri; un ve şekerin bir arada kullanıldığı hamurlu şerbetli tatlılar; tahıllardan mercimek, buğday, pirinç ve nohut gibi ürünler kalorisi yüksek olan ürünlerdir. Kuruyemiş olarak tüketilen ceviz, badem, kaju, fındık ve fıstık bir avuçtan fazla tüketildiğince vücuda ciddi anlamda enerji veren ürünlerdendir.

Bunların yanı sıra mısır, şeker pancarı, patates gibi sebzeler de kalorisi oldukça yüksek ürünler arasında yer almaktadır. İçeceklerde ise şeker oranı yüksek gazlı içeceklerin kalorisi yüksektir. Sayılan tüm bu ürünlerden oluşturulacak karışık bir menü kişinin günlük kalori ihtiyacının çok üstüne çıkacak bir enerji verecek ve eğer fiziksel bir hareket ile harcanmayacak ise vücut depolarında saha sonra harcanmak ve kullanılmak üzere saklanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı