Kalorisiz Yiyecekler

Son zamanlarda günümüzde oldukça popüler olan bir diyet tarzı haline gelmiş sıfır kalorili yiyecek tüketme hızı günden güne artmaktadır. Peki nedir bu sıfır kalorili ve kalorisiz yiyecekler mevzusu. Sıfır kalorili yiyecekler aslında düşünüldüğü gibi sıfır kalori değildirler. Belli bir kalorinin altında bulunan besinler sıfır kalorili yiyecekler yani kalorisiz yiyecekler grubu adı altında toplanmışlardır. Şimdi gelin hep birlikte sıfır kalorili yiyecekler nelermiş bunlara bir göz atalım.

Sıfır Kalorili | Kalorisiz Yiyecekler

Her besin, değerlerine göre değişkenlik göstermektedir, sizlere burada bunları yemelisiniz şeklinde bir işlem sağlamıyoruz, kalorisiz yiyecekler besin olarak, sizin; hem diyet konusunda zayıflamanıza yardımcı olacak, hem de besin değerlerini ölçülü bir biçimde tüketmeniz konusunda yardımcı yiyeceklerdir.

SALATALIK

Listemizin en başında salatalık bulunmaktadır. Salatalık bol su, vitamin ve mineral içeren bulunmaz bir nimettir. Normalde 100 gr salatalıkta ortalama olarak 16 kcal enerji bulunmaktadır. Enerjisi diğer normal besinlere göre oldukça düşük olduğu için sıfır kalorili besinlerimizin baş tacıdır diyebiliriz.

HAVUÇ

Su içeriği yüksek olan ve aynı zamanda gözlerimizin dostu, baş düşmanımız kanserin düşmanı olan havuç beslenmemizde önemli yer teşkil etmektedir. Antioksidan özelliği bakımından vücudumuz için oldukça önemlidir. 100 gr havuçta ortalama olarak 37 kcal enerji bulunmaktadır. Bu denli enerjisinin düşük olması havucuda sıfır kalorili besinler listesine yazdırmış olmaktadır.

LİMON

Metabolizma ateşleyicimiz limonda sıfır kalorili besinler listesinde yerini almış durumdadır. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde aynı zamanda iyi bir kan sulandırıcı ve C vitamini kaynağıdır. 100 gr limonda ortalama olarak 43 kcal enerji bulunmaktadır. Bir dipnot düşmekte fayda görüyorum. Kan sulandırıcı warfarin tarzı antikoagülanlar kullananlar limon tüketimi konusunda diyetisyen veya doktora başvurması gerekmektedir.

Limonun Faydaları Limon Zayıflatırmı?

MANTAR

Mantar pişirdiğimiz yemeklere lezzet katmakla birlikte et yerinede kullanılabilinen mucizevi bir besindir. Protein, lif ve çeşitli mineraller bakımından zengin bir besindir. Potasyum, B türevi vitaminler ve selenyum bakımından zengindirler. Su içeriği oldukça yüksektir. 100 gr mantarda ortalama olarak 24 kcal enerji bulunmaktadır.

BİBER

Bir diğer metabolizma ateşleyici besinimiz de biberdir. Özellikle kırmızı biberin içerisinde bulunan kapsaisin denilen madde metabolizmanın hızlanmasında etkilidir. Aynı zamanda yeşil biber iyi bir C vitamini kaynağı olmakla birlikte aynı zamanda iyi bir antioksidandır.  100 gr biberin içerisinde ortalama olarak 23 kcal enerji bulunmaktadır. Hem metabolizma hızlandırıyor hemde sıfır kalorili yiyecekler grubunda daha ne olsun değil mi?

Biber Kızartması Kaç Kalori Yoğurtlu Domates Soslu

BAL KABAĞI

Suda çözünmez lif bakımından oldukça zengin olan balkabağınıda listemizde görmekteyiz. Su içeriği oldukça yüksek olan balkabağı göz sağlığı ve kemik gelişimi için oldukça önemlidir. 100 gr balkabağının içerisinde ortalama olarak 41 kcal enerji bulunmaktadır. Aman dikkat balkabağını tatlı şeklinde tüketipte bu listenin dışına çıkarmayın.

MARUL

Kalsiyum, magnezyum ve potasyum bakımından oldukça zengin olan marulda sıfır kalorili yiyecekler listemizde kendine yer edinmiş durumda. Su içeriği oldukça yüksek olan marulun 100 gr’ ında 16 kcal enerji bulunmaktadır. O zaman bol bol mevsiminde tüketmek lazım değil mi?

DOMATES

Potasyum, beta-karoten ve likopen bakımında zengin olan domates özellikle likopen içeriğinden dolayı kansere karşı koruyucudur. 100 gr domatesin içerisinde ortalama olarak 19 kcal enerji bulunmaktadır. Günümüzde kanser bu denli artmış olmakla birlikte domates tüketimininde arttırılması yerinde bir karar olacaktır.

Domates Zayıflatırmı Diyette Domates Yemek

LAHANA

Suda çözünmez lif bakımından oldukça zengin olan lahana midemizde şişliğe sebebiyet vererek uzun süre tok kalmamızı ve dolayısıyla besin alımının azlığına bağlı kilo vermemizi sağlar. 100 gr lahanada ortalama olarak 26 kcal enerji bulunmaktadır.

BROKOLİ

Küçük ağaççıklarımız bizim için o kadar önemli ki anlatamam. Bizleri içerdiği yüksek lif ve C vitamini sayesinde kansere karşı korumakla yetmeyip bir de vücut direncimizi arttırıyor. Özellikle lif içeriğinin yüksek olması sebebiyetiyle kolon kanserine karşı koruyucudur. 100 gr brokolinin içerisinde 39 kcal enerji bulunmaktadır.

Evet, besinlerimizi bir güzel öğrendiğimize göre artık bunların ortak özelliği nedir onuda öğrenebiliriz. Bu besinlerin ortak özellikleri hepsinin su içeriğinin fazla olması, enerji değerlerinin oldukça düşük olması ve vücutta metabolize edilirken kendisindeki enerjinin daha fazlası enerji harcanmasıdır. Bu besinleri diyetimizde uygun yerleştirmeler yaparak kullanabilirsek sağlıklı bir şekilde kilo vermiş oluruz. Tabi bunları kafamıza göre istediğimiz kadar tüketemeyiz. Bunun içinde bir diyetisyene başvurmanız ve sağlıklı beslenme prensibini öğrenmeniz gerekmektedir. Sağlıklı ve esen kalmanız dileğiyle..

İlgili Makaleler;

Günlük Kalori İhtiyacı

Kolay Kilo Vermenin Yolları

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı