Kamera Kayıtları Kaç Gün Saklanır?

Teknolojinin gelişmesi ile günümüzde güvenlik önemleri çok daha nitelikli bir şekilde uygulanmaktadır. Gerek MOBESE, gerek güvenlik kameralarının suç potansiyeli olan kişiler üzerinde hem caydırıcı özelliği bulunmakta hem de herhangi bir durumda tespit ve kanıtlama da resmi belge niteliği taşımaktadır. Bu nedenle bugün bankalar, resmi kurumlar, hastaneler, okullar, mağazalar, AVM’ler, metro istasyonları, oteller, apartmanlar ve birçok yerde güvenlik kameraları bulunmaktadır.

Kamera Kayıtları Ne Kadar Saklanır?

Kamera kayıtlarının belli bir saklanma süresi bulunmaktadır. Ve belli bir süre öncesi kayıtlara ulaşmak bu noktada imkansızdır. Bu kameraların bulundukları yere ve özelliklerine göre çeşitli yasal düzenlemeler ile belirlenmiş minimum süreler ise yazımızın ilerleyen kısmında bulunmaktadır. Ancak özel olarak yerleştirilen güvenlik kameralarında süreler ilgili şirketin belirlediği süre ile saklandığından aşağıda belirttiğimiz sürelere bağlı değildir. Ayrıca minimum süreler belirlense de zaman zaman şirketler bu belirlenen sürelerden daha uzun süreli kayıtları da saklayabilmektedir.

Kamera Kayıtları Kaç Gün Saklanır?

Otel Kayıtları Kaç Gün Saklanır?

Otellerde hem misafirlerin hem de otel çalışanlarının güvenliği adına güvenlik kameraları bulunmaktadır. Herhangi bir suç işlendiği zaman suçlu tespiti için emniyet güçlerinin ilk başvuracağı belge kamera kayıtlarıdır. Otel kayıtlarının 5 yıl süre ile saklanması gerekmektedir.

Atm Kamera Kayıtları Kaç Gün Saklanır?

Atm’ler son dönemde hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarının çok fazla yaşandığı yerlerdir. Sorumlu kişinin olmaması ve yapılan her işlemin dijital ortamda gerçekleşmesi atm’lerdeki suç oranının fazla olması nedenleri arasındadır. Bu nedenle atm’lerin güvenliği de güvenlik kameraları ile sağlanmaktadır. Atm kamera kayıtları minimum 30 gün süreyle saklanmaktadır.

Avm Kamera Kayıtları Kaç Gün Saklanır?

Avm’ler günümüzde bir alışveriş merkezi olmaktan çok yaşam alanına dönüşmektedir. Genellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği avm’lerde de güvenlik amaçlı kameralar bulunmaktadır. Avm kamera kayıtları 31 gün süre ile saklanmaktadır.

Okul Kamera Kayıtları Kaç Gün Saklanır?

Okullar eğitim ve öğretim alanları olmakla birlikte son yıllarda yaşanan birçok suç unsuru barındırmaktadır. Bu nedenle güvenlik kameraları yerleştirilen okullarda öğrenci ve öğretmenlerin güvenliğini sağlama amaçlı çalışmalar sürdürülmektedir. Okullardaki kamera kayıtları 1 yıl süre ile saklanmaktadır.

Apartman Güvenlik Kamera Kayıtları Kaç Gün Saklanır?

Apartmanlar son yıllarda kentsel dönüşüm çalışmaları sonucunda akıllı ev sistemine geçilmiştir. Akıllı ev sistemi bulunan ya da bulunmayan apartmanlarda sakinlerin hırsızlık, gasp gibi problemlerden korunması için güvenlik kameraları bulunmaktadır. Apartmandaki kamera kayıtları ise 1 yıl süre ile saklanmaktadır.

Hastane Kamera Kayıtları Kaç Gün Saklanır?

Son yıllarda doktorlar ve sağlık personellerine yönelik şiddet olayları nedeni ile hastaneler ve sağlık kurumlarında güvenlik kameraları bulunmaktadır. Hastanelerdeki güvenlik kameraları sağlık personellerini ve hastaları koruma amaçlı yerleştirilmiştir. Hastanelerde bulunan kamera kayıtları ise en az 30 gün boyunca saklanmak durumundadır.

Kamera Kayıtları Kaç Gün Saklanır?

MOBESE Kayıtları Kaç Gün Saklanır?

MOBESE kayıtları dış mekanlarda işlenebilecek birçok suçun tespitinde kanıt niteliği taşımaktadır. Hem araçların hem de yayaların güvenliğini 7/24 sağlamak amacı ile yerleştirilen Mobeselerin geriye dönük kamera kayıtları minimum 30 gün boyunca saklanmaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı