Kan Vermek Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı

Kan Vermek Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı, kan verme konusu gündeme geldiğinde çoğu kişi için merak konusu olan kan vermenin kilo aldırması yada zayıflatması olmaktadır.

Soru hem zayıflama hem de sağlıkla alakalı olduğu kadar sosyal sorumluluklarımız la da alakalıdır.

Bu sebeple bu konuda şehir efsanelerine kulak asmamak en doğru bilgili almak önemli. Kullanıcılarımızdan gelen sorular üzerine hem diyet yaparken kan verilir mi , kan verince kilo alınırmı, gibi bir çok soruya cevap vermeye çalışacağız.Aşağıda başlıklar halinde kan bağışı ile ilgili cevaplar mevcuttur.

Kan Vermek Kilo Aldırırmı Yoksa Zayıflatırmı

HERKEZİN İZLEMESİ GEREKEN KAN BAĞIŞI PROSEDÜRÜ VİDEOSU

Diyet Yapan Kişilerde Kan Bağışı ?

Genel olarak kendi imkanları ile yada günlük gıda ihtiyaçlarından kısılarak yapılan diyetlerde kan bağışında bulunmak önerilmez. Zaten kan bağışı merkezlerinde de bu durumda uyarılar yapılmaktadır. Ağır diyet yapmak zaten vücut gereksinimlerinin alınamaması sonucunu doğurmaktadır.

Fakat bir diyetisyen kontrolünde gerekli ve dengeli bir diyet programı uygulayan bireyler için kan verme işleminin herhangi bir sorun teşkil etmesi söz konusu değildir. Kan vermek kilo kaybına neden olur mu diye düşünmeyin. Zaten diyetisyen hekiminiz de bu konuda size gerekli bilgileri verecektir.

Kan Verdikten Sonra içilen ve Yenilen Gıdalar

Kan bağışından sonra ikram edilen vişne suyu maden suyu kek gibi gıdaların kan vermenin etkisi ile kilo yaptığı anlayışı da yanlıştır. Bu gıdaların verilme amacı oldukça basit ve nettir. Kan verdikten sonra vücuttan yarım litre kadar kan eksilmektedir. Vücudumuzun sıvı dengesini korumak ve kandaki şeker organı dengelemek amacı ile bu gıdalar ve içecekler verilmektedir.  Söz konusu gıdaların kilo endişesi sebebi ile tüketilmemesi son derece yanlış bir davranıştır.

Kan bağışı Yaparken Hastalık Bulaşma Endişesi

Birçok insan bu sebepten kan bağışından kaçınmakta herhangi bir hastalık bulaşma endişesi taşımaktadır. Kızılay’ın kan bağışı merkezleri yada özel ve devlet hastanelerinin kan merkezlerinde her yer steril olmakla beraber kullanılan tıbbi malzeme serum iğne şırınga ve tüpler tek kullanımlıktır. Bu sebeple kan verirken hastalık bulaşma riski imkansıza yakındır.

Neden Sürekli Kan Bağışı Yapmamız Gerekmektedir.

Herhangi bir sağlık sorunu yok ise yılda 2 kez kan vermek birçok otorite tarafından önerilmektedir, Özellikle nadir bulunan kan grubuna sahip iseniz bu konuda bira daha ciddiye almanız gerekir. Aşağıda kan vermenin faydaları mevcuttur.

  • Kan yapan organ ve hücreler uyarılır tazelenir.
  • İnsan psikolojisi rahatlar, kendini yenilenmiş hisseder.
  • Kan verirken kan grubu, kanda hastalık ve bulaşıcı hastalık testleri de yapılır. Bu durumda da düzenli olarak sağlık durumunuz kontrol altında tutulmuş olur.

Bize Sorun!

Kan vermek kilo aldırır mı yoksa kan vermek zayıflatırmı gibi konuların haricinde tüm zayıflama ve diyet ile ilgili sorularınızı bizlere sorabilirsiniz. Editörümüz sorularınızı aynı gün içinde cevaplamaktadır.

Bizlere sorularınızı aşağıdaki yorum kısmını kullanarak iletebilirsiniz.

 

2 Yorum

  1. Kan vermek iştah artışına neden olmaz. Sadece kanınızda bulunan şeker ve besin maddelerini tekrar tamamlamak için bir meyve suyu yada bir kek yemeniz yeterli olacaktır. vücut kan üretimini sürekli olarak zaten yapmaktadır. Gönül rahatlığı ile kan verebilirsiniz.

    İştahınız konusuna gelirse bu sorun hakkında aşağıda bağlantısını verdiğim sayfamızda konu ile ilgili olarak gerekli açıklamarı bulabilirsiniz. Söz konusu yazıyı okuduktan sonra alt kısmına tekrar yazarsanız aklınıza takılanları cevaplamaya çalışalım.
    http://www.kaloritakip.net/7-maddede-surekli-aclik-hissi-nedenleri-ve-nasil-yok-edilir/

  2. Merhaba ben daha önce hiç kan vermedim yarın vermek istiyorum. Ama kilo almaktan korkuyorum bana boyum160 kilom 70 zayıflamak istiyorum ama hiç bir şekilde iştahını kapatamiyorum. Surekli bi yemek yeme alışkanlıkları aç olmasam bile yemek yiyesim gekiyor yardımcı ölur musunuz kilo vermemde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı