Kar Ne Zaman Yağacak? 2018
kar ne zaman yağacakÜlkemiz dört mevsimi yaşayan bir ülkedir. Bu zenginlik göstergesi olan 4 mevsimin en değerli mevsimlerinden birisi kış mevsimidir. Kış mevsimi hayatımızda kar yağışı ile özdeşleşen bir mevsimdir. Kar yağışının başlamasına en çok kar topu oynamayı ya da kızakla kaymayı bekleyen çocuklarımız sevinmektedir. Bunun yanında kar yağışının iklimsel açıdan faydasının olduğu gibi toprağın altındaki su seviyesinin yükselmesini sağlaması ile o sene ülke olarak su ihtiyacımızı karşılamaktadır. Temiz suyun gün geçtikçe değer kazandığı dünyamızda kar suları toprak altındaki temiz sularımızın kaynaklarından biridir. Kar ne zaman yağacak sorusunu halkımız bu nedenlerden dolayı sormaktadır.

2018 Türkiye’de Kar Ne Zaman Yağacak?
kar ne zaman geliyor Türkiye’de kış mevsimi 1 Aralık tarihinde başlar. Ama kar yağışı ülkemizde aynı anda 1 Aralık tarihinde başlamaz. Ülkemizin kar haritasını çizecek olursak özellikle Doğu Anadolu Bölgesi, Kars, Erzurum gibi yerler kar yağışını Türkiye’nin onlarca ilinde daha önce almaktadır. Bu özelliği o bölgelerin yükseltisinden kaynaklanır. Yükselen hava soğur bu yüzden de ülkemizde deniz kenarındaki bir noktaya göre 3 bin rakıma ait bir yer çok daha fazla soğuk olur. Ülkemizde kar yağışı genel olarak Aralık ayında başlar. Gelen soğuk hava kütlelerine göre ve bu kütlelerin etkisine göre bazı şehirlerimize hiç kar yağmazken bazılarına ise 2 metreye yakın kar yağmaktadır. Bazı şehirlerde 1-2 metre kar yağarken bazı kıyı şehirlerinde o anda kar sadece beyaz örtü şeklinde yağabilmekte ya da sulu sepken dediğimiz kar ile yağmur karışık yağmaktadır. Kar ne zaman yağacak sorununu şu şekilde cevaplayalım: bu sene yaklaşık olarak Aralık ayında ülkemizde kar yağı beklenmektedir.

Ülkemizde yüksek yerlere karın diğer yerlere göre erken yağdığını söyleyelim. Yüksek yerlere özellikle kayak merkezlerine kar sezonu erken açılmaktadır.

Pastırma Yazı Ne Zaman Gelecek?

Genellikle sonbahar ayının son dönemlerine doğru hava sıcaklıklarında bir artış gözlenir. Bu artış pastırma yazı olarak bilinir. Bu sıcaklık artışına jet akımı denilen akım etkili olmaktadır. Yani sıcak hava kütlesi ile soğuk hava kütlesinin arasında kalan akımdır. Bu sene Meteorolojinin tahminlerine göre pastırma yazı Kasım ayının ilk haftasında yaşanabilir. Pastırma yazı genellikle 7-10 gün arasında hissedilir ve devam eder. Pastırma yazı soğuk günlerin içindeki sıcak bir geçiş dönemidir.

İstanbul’a Kar Ne Zaman Yağacak?
istanbul ankara kar ne zaman yağacakİstanbul’a kar ne zaman yağacak yukarıdaki hava durumundan takip edebilirsiniz. İstanbul konumu itibariyle birçok hava akımının etkisinde kalan bir şehirdir. Bunun yanında denizellikte bu şehrin ikliminde büyük rol oynamaktadır. İstanbul bilindiği gibi kar yağışı bazen Aralık ayında bazen de Ocak ayında başlamaktadır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tahminler İstanbul için genellikle gerçekleşmektedir. İstanbul kış şartları açısından hafif geçse de az kar yağışı olsa da bu yağış sosyal hayatı baştan sona etkilemektedir. Özellikle etkili Lodos ile birlikte deniz otobüsü seferleri, deniz ulaşımı iç ve dış hatların seferleri iptal olabilmektedir. Bunun yanında kuvvetli buzlanma, tipi ve don olayı da gerçekleşmektedir. Bu olaylar sıcaklığın hızlı düşmesiyle ortaya çıkmaktadır sıcaklıklar 8-10 derece birden düşebilmektedir. Bunun yanında kar yağışının eğitimi de aksattığı bilinmektedir. İstanbul Valiliği’ninde uygun görmesi durumunda okullar kar tatili ilan edilmektedir. Kar tatili ilan edildiği zamanlarda İstanbul’da kar kalınlığı 20-50 santimetre civarına ulaşabilmekte.

Ankara’ya Kar Ne Zaman Yağacak?
Ankara ülkemizin başkenti iklim olarak klasik iç kesim iklimi yani karasal iklimin hakim olduğu bir bölgedir. Kış mevsimleri İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Mersin gibi kıyı şeridinde ki illere göre daha soğuk geçmektedir. Ankara’ya kar ne zaman yağacak sorusunu cevaplayalım: Ankara’ya kar yağması iç kesimlere kar yağışının başlaması ile orantılı bir zamanda başlar. Aralık ayında genellikle Ankara’da kar yağışı görülür. Kar yağışının başlaması ile trafik kazalarında bir artış görülür. Özellikle kış lastiğini takmayan sürücüler trafikte zor anlar yaşayabilir.

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com’a aittir. “www.kacgun.com” biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©Kapalı