Karabuğday Faydaları

Karabuğday Faydaları, karabuğday aslında tahılmış gibi değerlendirilse de tahıl değil bir bitkidir.Üçgen şeklinde kahve rengi şekliyle bilinmektedir. Asıl şekli yeşil olmakla birlikte kavrulduktan sonra kahverengi halini almaktadır.

Çok soğuk olmayan iklimlerde görülmektedir. Özellikle Polonya,Rusya ve Japonya gibi ülkelerde yetiştirilmekte ve oldukça fazla üretilmektedir.

Karabuğdayda gluten maddesi bulunmamaktadır. Bilindiği gibi çölyak hastaları gluten olan besinleri tüketememektedir. Karabuğdayda gluten bulunmadığı için çölyak hastaları tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilecek besinlerden birisidir.

Karabuğday Zayıflatırmı

Karabuğdayın lif oranı oldukça yüksektir. Tok tutucu bir özelliğinin yanı sıra bağırsakları da hızlandırarak sindirimi kolaylaştırır. Bu sayede zayıflamanıza yardımcı olur ve ideal kilonuzu korumanıza yardımcı olmaktadır. Lif oranı oldukça yüksek bir besindir. Bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Açlık duygusunu bastırmakta oldukça fazla etkilidir. Kilo vermeye ve ideal kilonun korunmasına yardımcıdır.

Karabuğday tüketen ülkelerdeki insanların kilo sorunu olmayan insanlar olduğu da görülmektedir.

Karabuğdayın protein bakımından da oldukça zengin bir besindir.

Kolestrolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

Karabuğday tüketerek kan şekerinizin dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Bu anlamda diyabet hastalarına oldukça fayda sağlamaktadır.

Karabuğdayda bulunan mangnezyum sayesinde insülinin azalmasını sağlamaktadır. Kan şekerinin düzenlenmesi ve şeker hastalığını önlenmesi ve tedavisinde oldukça etkilidir.

Karabuğdayı diyabet hastaları rahatlıkla kullanabilmektedir.

Karabuğday karaciğer yağlanmasını azaltmaktadır.

Vücutta bulunan serbest radikallerle savaşarak kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucudur. Kan akışını düzenleyerek kan damarlarını korumaya yardımcı olmaktadır. Hemoroid hastalarına olumlu etkisi olmaktadır.

Kalp ve damar hastalıklarını engellemektedir. Ayrıca şeker hastalığı, katarakt,ülser gastrit, astım ve kronik enfeksiyonlar, kronik yorgunluk sendromu ve prostat kanserinin önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir.

Ayrıca vücudun performans ve dayanıklılığı arttırmak için de kullanılmaktadır.

Karabuğday, yediğiniz en sağlıklı gıdalardan biri olabilir. Birçok sağlık faydaları bulunmakla birlikte, oldukça lezzetli ve hazırlaması kolay bir besindir.

Karabuğday bildiğiniz buğday gibi bir tahıl değildir.Kara buğday glutensizdir ve çölyak hastalığı ve gluten hassasiyetleri olanlar için güvenlidir. Araştırmalar, yüksek tüketimde dahi, karabuğday unu ve saflaştırılmış proteinlerinin çölyak hastalığı olan hastalar için bağışıklık reaksiyonu göstermediği görülmüştür.

Karabuğday Manganez, magnezyum ve bakır gibi birçok mineral tarafından oldukça zengindir. Ayrıca B vitaminleri kaynağıdır,B6, pantotenik asit, niasin, folat, tiamin ve kolin de bulunmaktadır.

Karabuğdayın lif oranı oldukça zengin bir besindir.Lif, yemeklerden sonra kan şekerini düşürmek, kilo vermeye yardımcı olmak, yemek yeme isteğinin azalmasını sağlamak için oldukça faydalıdır.  Karabuğdayın bütün çeşitleri lif içerir, ancak kabuklu olarak adlandırılan taneler daha fazla lif içerir.

Karabuğday Kalori: 100 gr Karabuğdayda kcal 340 kalori bulunmaktadır.

Karabuğday Besin Değeri 100 gr için;

Yağ:3,3 (gr),  Sodyum:1 (mg),  Potasyum 459 (mg), Karbonhidrat 71 (gr), Lif oranı: 10 (gr), Protein:13 (gr), Kalsiyum:18 (mg), Demir:2,2 (mg),  B6 Vitamini:0,2 (mg),  Magnezyum:230 (mg).

Karabuğday Nasıl Pişirilir

Karabuğday bulgura yakın bir besin olduğu için kültür olarak mutfağımıza uzak bir besin olarak gelmeyecektir. Her zaman tükettiğimiz bulgur gibi kullanabilirsiniz.

Mesela bir bardak karabuğdaya 2 bardak su ekleyerek pilavını yapabilirsiniz. Ya da kısır yapabilir veya salatanıza ekleyebilirsiniz.

Ayrıca bir porsiyon karabuğdayı bir kaseye koyup kaynamış sıcak suyu üzerine çıkacak kadar ekleyin. Daha sonra üzerini bir tabakla kapatıp 15 dakika kadar dinlendirip tüketebilirsiniz.

Bize Sorun!

Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı