Karaciğer Kendini Ne Zaman Yeniler?

Karaciğer Kendini Yeniler Mi? Karaciğer kendini ne zaman yeniler? Sorusu özellikle 30’lu yaşlardan sonra sorulan sorular arasında yerini almaktadır. Ayrıca bu soruyu fazla alkol kullanan ve alkol almayı alışkanlık haline getirmiş kişiler de sıkça sormakta ve cevabını merak etmektedir. Karaciğer kendini yeniler mi? Karaciğer kendini ne zaman yeniler? Sorusunun cevabı ise bazılarını mutlu ederken bazılarını mutlu edememekte ve üzmektedir. Bunun sebebi ise karaciğerin yenilenmesinin her olayda olduğu gibi gençken hızlı olması ve yaşlıyken yavaş bir şekilde yenilenmesidir.

Karaciğer kendini yeniler mi ?

Bu sorunun cevabı evet’tir. Vücudumuz mükemmel şekilde yaratılmıştır ve neredeyse tüm organlarımız kendisini yenilemektedir. Ancak bu durum genç yaşlarda hızlı iken ilerleyen yaşlarda daha yavaş olmaktadır. Şimdi asıl sorumuza gelelim.

Karaciğer Kendini Ne Zaman Yeniler?

Haliyle karaciğer kendini ne zaman yeniler? Sorusuna verilen cevaplar da yaşlılar ve gençler için farklı olmaktadır. Bu durum da soruyu soran kişinin yaşına göre farklı duygu durumları oluşturabilmektedir. Pekiyi karaciğer kendini ne zaman yeniler? Bu sorumuzun cevabına odaklanacak olursak, 3 ve 6 aylık periyotlarda karaciğerin kendini yenilediğini söyleyebiliriz.

3 ve 6 aylık periyotlarda kendini yenileyen karaciğer, yeni araştırmalara göre de 3 haftada büyük bir ilerleme kaydedebilmektedir. Ancak karaciğer nakli dergisinin bir yazısında bahsettiği üzere karaciğer, kendini 3 haftalık bir zaman diliminde de yenileyebilmektedir. Karaciğer nakli dergisinin yazısında böyle bir bilgiye yer vermesi de karaciğer kendini ne zaman yeniler? Sorusuna farklı bir bakış açısıyla bakılmasını sağlamıştır.

Karaciğer Kendini Ne Zaman Yeniler?

Karaciğer kendini ne zaman yeniler? Sorusuna 3 hafta, 3 ay ve 6 ay cevaplarını verdikten sonra şuna da değinmeliyiz ki karaciğerin kendini yenilemesi sadece hücresel olarak yenilenmeyi kapsamamaktadır. Aynı zamanda karaciğerin kendini yenileme süreci, yapısal yenilenmeyi de kapsamaktadır. Bir kişinin karaciğerinden bir parça alınıp başka bir hastaya veya başka ihtiyaç duyan bir kişiye gerekli nakil sağlandığında, bağışçı konumunda olan kişinin karaciğeri eski haline bilimsel olarak 3 aylık bir periyotla dönmektedir.

Ayrıca karaciğeri zarar gören hastaların da karaciğere iyi gelen besinleri tüketmesi ve doktorların önerilerini dinlemeleri sonucu eğer ki hastalık çok ilerlememişse düzelme olanağı karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir durumda karaciğer kendini hücresel olarak yenileye bilmekte ve ilk baştaki sağlıklı hali kadar olmasa da ihtiyaç duyulan karaciğer seviyesine kendisini sabitleyebilmektedir.  Bu nedenle eğer karaciğere zarar veren alkol türü alışkanlıklarınız varsa, nasıl olsa karaciğer kendisini yeniliyor diye zarar verecek şeyleri kullanmayın. Bu genç yaşlarda kendisini çok fazla hissettirmese de ilerleyen yaşlarda çok ciddi problemlere neden olabilir. Sağlığınızı ilgilendiren tüm konular sitemizde yer almaya devam edecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı