Karışık Kızartma Kaç Kalori

Karışık Kızartma Kaç Kalori Kızartma çeşitleri, yağ oranı yüksek olduğu içi genellikle yüksek kalorili olan gıdalardandır. Bir gıda maddesi, yağ içinde kızartıldığında, normal kalori değerinin 8-9 katına kadar fazla bir kaloriye ulaşabilmektedir.

Vücuda alınan fazla bitkisel yağı, vücudun yağ dengesini bozmaktadır. Ayrıca genel olarak kızartma çeşitleri sağlıksız ve kansorejen olarak nitelenmektedir. Aşağıda karışık kızartmanın kalorisi için hazırladığımız tabloyu görebilirsiniz.

 • Karışık Kızartma Kaç Kalori : 170 Kalori

Aşağıda Karışık kızartmalarda kullanılan malzemelerin tek tek kalorileri verilmiştir.

 • Patates Kızartması Kaç Kalori : 160 Kalori Bknz.
 • Kabak Kızartması : 200 Kalori 
 • Patlıcan Kızartması : 155 Kalori 
 • Biber Kızartması : 145 Kalori
 • Karnabahar Kızartması : 70 Kalori

Ayrıca söz konusu kızartma çeşitleri ile hazırlanan karışık kızartmamızı hiçbir zaman tek olarak tüketmeyiz. Yanına bazı özel soslar ve ek gıdalar kullanarak tüketilir. Bu da yukarıdaki kalori değerlerinin bir miktar artmasına sebep olur. Diyetinizde doğru kalori hesabı için eklediğiniz sosların da kalori değerini ilave etmelisiniz. Aşağıda bu değerlere ait tabloyu da bulabilirsiniz.

 • Salçalı Kızartma Sosu : 80 Kalori
 • 100 Gr Yoğurt : 59 Kalori
 • Yoğurtlu Karışık Kızartma Kaç Kalori : 210 Kalori
 • Domates soslu Karışık Kızartma Kaç Kalori : 221 Kalori
 • 100 Gr ekmek : 275 Kalori
 • 2 Bardak Çay (Şekerli) : 35 Kalori

Tüm Bu kalori değerlerinden de anlaşılacağı üzere, diyete kızartma çeşitlerinin tüketimi kontrollü olunarak yapılmalı, gerekirse söz konusu sebzeler közlenerek, fırında yada haşlanarak tüketilmelidir. bu gibi farklı sunuş ve yapılış biçimleri, gıdanın lezzetini değiştirdiği kadar kalorisini de değiştirmekte ve daha sağlıklı bir öğün haline getirmektedir.

Diyette Karışık Kızartma

Diyet yapanlar için yukarıda söz konusu gıdanın tüketiminde dikkatli davranılması gerektiğinden bahsetmiştik. Burada diyet yapanların kullanabileceği birkaç pratik yoldan bahsedeceğiz.

Kızartmaların ana sorunu ve kalorilerini arttıran etmen içindeki yağ miktarıdır. Bu miktar ne kadar az olur ise yemek o kadar hafif olacaktır. Bu sebeple kızartma hazırlanırken pişen tüm gıdalar peçete arasında bir süre bekletilir ve servis edilmeden hemen önce et kesme tahtası kullanılarak üstünden bastırılır ise (Çok hafif ve nazik şekilde bastırılmalıdır. Aksi halde gıdalar ezilerek posa haline gelebilir. ) içerdiği yağ oranını %20 azaltabilirsiniz. Bu da en az %10 yada %15 oranında kalorisinden bir kayıp anlamına gelir. Bu yöntemi tüm kızartma çeşitlerinin servisi esnasında uygulayabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken nokta bastırma işleminde kuvvet uygulamamak hatta tahtanın kendi ağırlığı ile işlemi yapmaktır.

 

Bize Sorun!

Sitemizde diyet listeleri, kaloriler, ve zayıflama konusunda spor egzersiz dahil olmak üzere çeşitli konulara ulaşabilirsiniz. Bu yazımızdan yada sitemizden edinemediğiniz ve aklınıza takılan bir konu var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını yada soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorulan sorulara genellikle aynı gün içinde dönüş yapmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı