Karnabaharın Faydaları

Karnabaharın Faydaları Karnabahar Zayıflatırmı, Karnabahar bir kış sebzesi, yaprakları lahana yaprağına benzemekte ancak çiçekleri etli ve tanecikli yapıda beyaz renkli bir sebzedir.

Fosfor ve vitamin zengini bir kış sebzesidir. Karnabahar en sağlıklı sebzeler arasında sayılmaktadır. Bu sebzenin faydaları çok önceki dönemlerden beri bilinmektedir. Zayıflamak isteyenler için tüketilmesi önerilen bir besindir. Yemekleriniz de karnabahar bulundurmanız sizi kansere karşı koruyacaktır.

Kış mevsiminin en önemli sebzelerinden olan karnabahardan bahsetmek istiyorum. Kışın gelmesi ile birlikte havalarda soğumaya başladı. Günler kısalmaya havalar daha erken kararmaya başladı.

Kış mevsiminde metabolizma hızınızda düşmektedir. Bu nedenle yağlanma oluşumu daha uygun duruma gelir. Bu yüzden kışın kilo almaya vücudumuz daha eğilimlidir. Bu dönemde daha çok yağ yakıcı besinleri tüketmemiz kilo almamıza engel olabilir.İşte karnabahar bu yağ yakıcı besinler dendir.

Karnabaharın sağlık açısından birçok faydaları bulunmaktadır. Bunlardan bahsetmemiz gerekirse göbek çevresinde ve belinizde oluşan yağlardan kurtulmak istiyorsanız karnabahar tüketmenizi öneriyoruz.

Ayrıca karnabahar gastrit ve ülser için şifa kaynağıdır.Bunun için 150 -200 gr karnabahar bir su bardağı suda 6 dk kadar haşlandıktan sonra bunu içerseniz sağlığınıza kavuşmanıza fayda sağlamaktadır.

Karnabahar Kaç Kalori

Karnabahar kalori değeri  25 (kcal) kalori kadardır.

Karna Baharın Besin Değerleri 100gr İçin

Yağ 0,3 mg,  Sodyum 30 mg,  Potasyum 299 mg,  Karbonhidrat 5 mg,  Diyet Lifi 2 mg,   Şeker 1,9 mg,  Protein 1,9 mg , C Vitamini 48,2 mg ,  Kalsiyum22 mg,  B6 Vitamini0,2 mg , Magnezyum15 mg.

Karnabaharın Faydaları

Karnabahar önemli bir lif kaynağıdır. Sizi daha tok tutucu bir özelliği vardır. Bu sizin aç kalmadan kilo vermenize yardımcı olabilir.Kalp sağlığınızı koruyarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlamaktadır. İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde kemik sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Karnabaharı her yaştan insan tükete bilmektedir.

Karnabahar içerisinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Karnabaharda bulunan mineraller de sodyum,selenyum,magnezyum,manganez,çinko ve fosfor vardır.

Çinko vücudunuza hücre oluşumunu arttırarak ciltteki yenilenmeyi hızlandırmaktadır.

Karnabahar kansere karşı da koruyucu bir besindir. Özellikle mesane kanseri göğüs kanseri ve akciğer kanserine karşı koruyucu bir özelliği vardır.

Karnabahar Kilo Verdirirmi

Karnabahar kilo vermenize de yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulan c vitamini gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlarken daha enerjik olmanızı sağlar.

Ayrıca içerisinde bol miktarda Folat bulunmaktadır. Folat ( B vitamini türü)vücudun yağ yakmasına yardımcı olan bir vitamindir.

Karnabahar K vitamini açısından da çok zengin bir besindir. Kemik sağlığı ve gelişiminde K vitaminin önemli bir yeri vardır. Çocukların ve yaşlıların kemik ve iskelet sisteminin korunması için karnabahar tüketimi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Karnabahar saçınız ve cildiniz için vitamin ve mineral kaynağıdır. Bildiğiniz gibi saç dış görüş için çok önemlidir. Birçok insan daha erken yaşlarda saçlarını kaybetmekle karşılaşmaktadırlar. Saç dökülmesinin genetik olmasının yanında birçok sebepleri de olabilmektedir. Bunların önemli bir kısmı ise vitamin ve mineral eksikliği sebebiyle oluşan dökülmedir. İşte karnabaharda saç sağlığınızı korumada önemli vitamin ve mineraller bulunmaktadır.

Karnabaharın Zararları

Karna baharın zararları ve yan etkileri ise çoğunlukla aşırı tüketimden dolayı oluşa bilmektedir. Sadece bazı durumlarda akut bağırsak hastalıklarında ve gut hastalığı olan kişilerin dikkatli bir şekilde tüketmeleri önerilmektedir. Nadiren de olsa alerjik sorunlara da neden olmaktadır.

Bize Sorun

Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı