Karpuz Kaç Kaloridir? Karpuz Kilo Aldırır Mı?

Yaz Aylarında Karpuz !

Karpuz, yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Sulu yapısı iile ferahlatıcı ve serinletici özelliği ile yaz aylarında vazgeçilmez meyveler arasındadır. Ayrıca kilo vermek isteyen herkes için güzel bir tercihtir. Çünkü karpuzun büyük bir kısmı sudan oluşurken kalan kısmı ise lifden oluşur. Kalori bakımından da çok düşük bir kaloriye sahiptir. Bu nedenle karpuz ile sıkılmadan kilo verebilirsiniz. Karpuz bağırsakları çalıştırır, cilde birçok faydası vardır ve ödem atmaya yardımcı olur, kan basıcı yüksek olan kişilerde kan basıncını azaltabilir ve arter sertliğini azaltıp kas gevşetmedede faydası vardır. Fakat karpuzun içinde şeker olması kafaları karıştırmaktadır. Bu yüzden karpuzun kalorisi hep merak uyandırmaktadır. Karpuz içinde A ve C vitaminini ve birçok zengin minerallari barındırır.

Ne Kadar Karpuz Tüketmeliyiz?

Karpuz tüketildiği miktar bakımından değişiklik gösterir. Günlük iki üç dilim karpuz tüketminin birçok faydası varken bu sınırı aşmak yani gereğinden fazla tüketmek karpuzu zararlı hale getirir. Karpuz, düzenli aralıklar ile az miktarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ortalama bir kase karpuz 150 gr dır ve içinde 10 gr şeker bulundurmaktadır. Karpuzun tek bir dilimindeki şeker oranı 5 küp şekere denk gelmektedir. Bundan dolayı ara öğünlerimizde bir porsiyon karpuz bizim çok faydalı ve besleyici fazlası ise zararlı olmaktadır. Şeker hastaları karpuz tüketirken dikkatli olmalılardır.

Karpuz Kaç Kaloridir?

  • 1 porsiyon karpuzda yani 150 gr karpuzda 45 kalori vardır.
  • 1 ince dilim karpuzda 87 kalori vardır.
  • 1 orta dilim karpuzda 105 kalori vadır.
  • 1 kalın dilim karpuzda ise 130 kalori vardır.
  • 100 gr karpuzda 25 kalori vardır.

Karpuzun Besin Değerleri

Yaklaşık bir kase karpuzda ki besin değerleri;100 gr karpuz 25 kalori vardır.100 gram karpuz da 7.6 karbonhidrat vardır.100 gr karpuz da 0,3 mg demir vardır. 100 gr karpuz da 7 mg kalsiyum vardır. 100 gr karpuz da 0,4 lif vardır. 100 gr karpuz da 112 mg potasyum vardır. 100 gr da karpuz 8,1 mg C vitamin vardır, 100 gr karpuz da 569 IU A vitamini vardır. Karpuzda, yağ ve kolesterol bulunmaz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı