Kavun Kaç Kalori? (Kalori Cetveli)

Önemli bir besin kaynağı olan kavunun insan sağlığına olan olumlu etkileri oldukça fazla. Ancak kilo sorunu olan ve bu kilolardan kurtulmak isteyen kişilerin kavun tüketiminde dikkat etmeleri gereken noktalar var. Bir dilim yani bir porsiyon kavun 70 kaloridir. Bu nedenle diyet yapan kişilerin bir porsiyondan fazla yememeleri diyetisyenler tarafından öneriliyor. Kalori anlamında diğer besinlere göre daha ideal bir meyve olan kavun, bir dilimden fazla tüketilmesinde kalori oranı oldukça yükseliyor. Kalori anlamında ideal olan kavunda şeker oranı da oldukça yüksektir. Bu nedenle şeker hastaları ve aşırı kilolu kişilerin kavun tüketirken oldukça dikkatli olmaları gerekiyor. Uzmanların yapmış oldukları ölçümlerde bir kilo kavunun kalori oranı 250’dir. Yarar anlamında oldukça faydalı olan bu meyvenin kilo verme aşamasında tüketimine dikkat edilmelidir. Çünkü aşırı tüketilmesi durumunda faydalı olan bu meyve metabolizma için zararlı olabilir.

Kavunun Besin Değeri

Kavun besin değeri olarak oldukça yüksek besin değerleri içeren bir meyvedir. Kavun dendiğinde akla tam bir vitamin A ve potasyum deposu olduğu akla gelir. Kavunun içeriğinde 309 mg potasyum yer alırken 333 birim de vitamin A bulunuyor. Bu iki önemli mineralden sonra ise 33 birim ile Vitamin C kendisini gösteriyor. Kavunun içeriğinde hemen hemen hiç yağ yoktur. Bu nedenle de kolesterol oranı sıfırdır. Kavun, içeriğinde gerekli oranlarda protein, kalsiyum ve sodyum bulunduruyor. Kavun içinde ayrıca iyot ve brom gibi mineralleri de bulmak mümkündür. Kavun, günlük demir ihtiyacının da orta derecesine kadar karşılıyor. Kavun bu özellikler göz önüne alındığında oldukça yararlı bir meyve olduğu görülüyor. Ancak diyet yapanların ya da şeker hastalarının tüketirken ölçülü tüketmesi sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

Kavunun Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Kavunun en büyük özelliği yaz aylarında serinletici özelliğinin olmasıdır. Bunun yanı sıra vücudun su ihtiyacını karşılayacak derecede su barındırması nedeni ile de oldukça faydalıdır. Özellikle yaz aylarında vücudun suya çok ihtiyaç duyması kavunun önemini bir kez daha ortaya çıkarıyor. Kavununun bu özelliklerinin yanı sıra bir başka önemli etkisi de içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde sinir sistemine olan faydasıdır. Aynı zamanda kavun son yıllarda oldukça fazla görülen kanser hastalıklarına karşı koruyucu özelliğinin olması nedeni ile de oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Tüm bunların yanı sıra kansızlık sorunu yaşayan kişiler günde bir dilim kavun tüketmeleri durumunda kansızlık sorunundan kurtulmaları mümkün hale gelebiliyor.

Şeker ve Karbonhidrata Dikkat

Kavun tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik kavun içeriğinde bulunan karbonhidrat ve şekerin oranı ile ilgilidir. Bu oranların dengelenmesi neticesinde kavun tüketiminin vücuda herhangi bir zararı söz konusu olmaz. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler diyetisyenlerin kavun ile ilgili önerilerini göz önünde bulundurarak tüketmeleri sağlıkları açısından hem de çok sevdikleri bu güzel meyveden mahrum olmamaları açısından da önemlidir. Kalorisi düşük olması bir avantaj ancak içerdiği şeker ve karbonhidrat oranının yüksek olması dikkat edilmesini gerektiren unsurlar olarak dikkat çekiyor. Kavun kontrolsüz tüketildiğinde şeker ve karbonhidrat nedeni ile kan şekerinde ani dalgalanmalar meydana getirebileceği için insülin direncini de bozma etkisine sahiptir. Kavun düşük kalorisi nedeni ile diyet listelerinde bulunan bir meyvedir. Ancak şeker ve karbonhidrat oranının yüksek olması nedeni ile ölçülü tüketilmesi zorunludur. Kavun sayesinde kilo vereyim derken kilo almak olası bir durum olduğundan bu konuda oldukça dikkat edilmelidir.

Diyet Yaparken Kavun Nasıl Tüketilmelidir?

Diyet yaparken öncelikle kavunun kalori özelliklerini bilmek gerekiyor. Kilo vermek için vücudun günlük belli bir kaloriye kadar sınırı olduğu bilindiğinden kavun tüketiminde de bu sınıra dikkat etmek gerekiyor. Her öğünde birer dilim kavun tüketilmesinin sağlık açısından herhangi bir sıkıntısı yoktur. Öğünler arasında kavunun sindirilmesi yeni bir öğün için yeniden kavun tüketimine hazır olunması anlamına geldiğinden tüm öğünlerde bir dilim aşmamak üzere tüketilmesinin herhangi bir sakıncası görülmüyor. Kavun aynı zamanda belirli ölçüler dahilinde öğün aralarında da tüketilebiliyor. Oldukça lezzetli olan kavun tüketiminde herhangi bir sorun yaşamamak için diyetisyen desteği almak oldukça önemlidir. Özellikle kilo vermek isteyen ve kilo ile savaşanların bu unsurlara azami bir şekilde dikkat etmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı