Kayıp İlanı Verme, Gazeteye Kayıp İlanı Verme

Kayıp İlanı Hakkında Genel Bilgi

Gazetelerde sık olarak kayıp ilanlarının olduğu sayfalara rastlanmaktadır. Herhangi bir kıymetli evrak ya da kimlik gibi değerli ve önemli bir belgenin kaybolması durumlarında gazetelerin seri ilan sayfalarında bu belgeler için kayıp ilanı verilmektedir. Kayıp ilanı haberleri gazetelerde verilen sayfanın en son kısmında yer almaktadır. Kaybolan belge, evrak ya da kimliğin sahibi dışında birinin eline geçmesi gibi bir durumu önlemek adına gazetelere kayıp ilanı verilmektedir. Bu sayede artık o belgenin hükümsüz ve geçersiz olduğu kanısı uyandırılmaktadır. Gazeteye kayıp ilanı verildikten sonra gerekli belgenin yeniden çıkarılması için ise işlemlere başlanması gerekmektedir. Bu açıdan sonraki vakitlerde kötü ve aksi bir durum ile karşılaşılmaması adına belgenin kaybolmasının üzerinden hemen kayıp ilanı verilmesi uygun olmaktadır.

Gazeteye Kimlik Kayıp İlanı Vermek

Genellik ile kayıp ilanı en çok nüfus cüzdanı, ehliyet, koruma belgeleri için verilmektedir. Bu konuda her gazeteye kayıp ilanı verme imkanı yer almaktadır.

Kayıp İlanı Verme, Gazeteye Kayıp İlanı Verme

Kayıp İlanının Veriliş Şekli

Kolay bir şekilde kayıp ilanı verilmektedir. İlk önce kaybolan nesnenin ne olduğunun doğru ve net bir şekilde yazılması gerekmektedir. Eğer kaybolma tarihi de kesin ise bunun da belirtilmesi icap etmektedir. Gazetede belge ile gerekli bilgiler verildikten sonra hükümsüz olduğuna dair ibarenin vurulması gerekmektedir. Belgeye dair bir bilginin dahi eksik olması kayıp ilanı noktasında eksiklik olarak görülmektedir. Oluşturulan metin ve bilgilerin ardından baskı için gazeteye talimat verilmektedir. Bu işlemler gerçekleştikten sonra ilanınız başarılı mesajı gelince gazetenin seri ilanları sayfasında ertesi gün yer almaktadır. Gazetenin o sayısının bir nüshasının kayıp ilanı veren kişinin elinde bulunması gerekmektedir. Yeni bir belge almak için bu gazetedeki kayıp ilanı ile birlikte gerekli kuruma müracaat edilmesi gerekmektedir.

Kayıp İlanı Vermede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bu bağlamda kayıp ilanı vermek için gazetelerin iyice araştırılması gerekmektedir. Ödeme seçeneği kolay ve güvenilir olan yerlerin seçilmesi daha uygun olmaktadır. Haftanın her günü gazete ilanı verme imkanının olmasına dikkat edilmesi önem arz etmektedir. Türkiye’nin büyük şehirlerinde gazetelerin baskı merkezleri bulunmaktadır. İsteyenler gidip görme imkanına sahip olacağı gazeteleri seçmesi daha uygun olmaktadır.

Kayıp ilanı ücreti ne kadar?

Eğer kimliği kaybettiyseniz ve bunun için gazeteye ilan verecekseniz ilan ücretini merak ediyor olabilirsiniz. Gazete kayıp ilanı ücreti yerel gazetelerde, gazetede kapladığı alan ve kelime sayısına göre hesaplandığı için sabit bir fiyatı yoktur. Ortalama 250 ila 500 lira civarında yerel gazete ilanı verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı