Kediler Evde Kaç Gün Yalnız Kalabilir?

Bakımı en kolay olan evcil hayvanlar arasında kediler gösterilebilir. Evlerine son derece bağlı olan dostlar, sahiplerinden uzun süre ayrılmak istemez. Bu durum da özellikle tatil sefasının dert olmasına neden olabilir. Evden ayrı bir yerde zaman geçirmek kediler için başlı başına bir stres kaynağıdır. İmkan yaratılması halinde kedinin tatil boyunca yaşadığı evde kalması en doğru seçenektir.

Kedinin kendini terk edilmiş hissine kaptırmaması için evde tek başına yaşayabileceği şekilde organizasyon yapılması zorunludur. Su ve mama takviyesinin doğru şekilde ayarlanması halinde kediler evde 7 ila 10 gün arasında yalnız yaşayabilirler. Otomatik su ve mama kapları uzun süreli ayrılıklarda elzem bir ihtiyaçtır. Bu dönemde yakın bir arkadaşınızın belli periyotlarda eve gelmesi kedinizin ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde karşılanmasını sağlar.

Komşunuza Anahtar Bırakabilirsiniz

Aile bireylerinin ya da en yakın komşunuzun siz yokken eve girebilmesi için yedek anahtar tedarik ederek işe başlayabilirsiniz. Kedinizi seven ve kedinizin de aşina olduğu birisi bu iş için seçilecek en doğru kişi olacaktır. Eve kontrol amaçlı olarak gelecek yakınınız kedinizi severek onunla oynayabilir. Kedinize kimsenin sizin kadar iyi bakamayacağı fikrinden yola çıkarak tüm hazırlıkların yapılmış olmasına özen gösterilmelidir.

Yoğun bir tempo içinde yaşayan yakınlarınızı düzenli olarak kontrol ederek tatilde olduğunuz dönemde kedinizin bakımını ihmal etmemiş olursunuz. Yokluğunuzda kedinizi emanet edebilecek birisini bulamıyorsanız o zaman en iyi çözüm seyahat süresini kısaltmak olacaktır. Temel ihtiyaçlar konusunda sıkıntı yaşanmayacak maksimum süre 5 günle sınırlıdır.

Tek Başına Yaşayacak Kedi İçin Gerekli Malzemeler

Hazneli otomatik su kapları sayesinde uzun süreli taze ve temiz su tedariği sağlanır. Su, her canlının olduğu gibi kediler için de en temel ihtiyaçların başında sayılabilir. Kedilerin günlük yaşam konforu için gerekli bir diğer malzeme ise kuru mamadır. Kedilerin doydukları kadar besin almaları uzun tatil dönemlerinde önemli bir avantajdır. Buna rağmen kedinizin istediği kadar yemesine izin vermeniz obezite sorununa neden olabilir. Hazneli otomatik mama kapları beslenme ihtiyacını en ideal şekilde karşılar. Kedi sahiplerinin tatile çıkmadan önce yapması gerekenler arasında;

* Kedinin tasmasını çıkarmak
* Pencerelerin kapalı olduğundan emin olmak
* Birkaç farklı noktada su depolamak
* Toplam mama tüketim miktarını farklı kaplarda evin farklı yerlerine dağıtmak
* Kum kabını doldurmak ve
* Sigortaların kapalı olduğundan emin olmak sayılabilir.

Siz yokken eve uğrayacak olan yakınınızın; biten mamaları tazelemesi, kedi kumunu temizlemesi ve gerekli olması halinde doldurması, su kaplarını kontrol etmesi gerekir. Eve gelecek olan kişinin kedi bakmayı bilmemesi halinde yapılacak rutinlerin bir çizelge halinde evin görünen bir yerine asılması tercih edilmelidir. Kedinizi evinde kedi besleyen başka bir eve bırakacak olmanız halinde her iki cinsin de aşılarının tam olduğuna dikkat edilmelidir.

Uyku, Oyun ve Yemek Saatleri

Günün yaklaşık olarak 12 saatini uyuyarak geçiren kediler, diğer zamanda da oyun oynar ve beslenir. Kendi başlarına hareket etmekten hoşlanan kediler için evde kalacakları yalnız zaman verimli bir şekilde değerlendirilebilir. Kedinizi iyi tanıyorsanız her türlü ihtiyacını eksiksiz bir şekilde karşılayarak kısa süreli tatillere çıkabilirsiniz. Bu kararı almadan önce döndüğünüz zaman kedinizin size kapris yapma riskini göz önüne almak zorundasınız.

Suyuna ve mamasına kolay bir şekilde ulaşabilecek olan kediler, yeterli oyun alanları olması halinde siz yokken de evin keyfini çıkarabilirler. Ani değişiklikleri sevmeyen ve sıkıntıya gelemeyen kediler uzun süren yolculuklar ve değişen yaşam koşulları yerine alışık oldukları ortamda bırakılarak daha mutlu olabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı