Kelebekler Kaç Gün Yaşar?

Kelebekler Kaç Gün Yaşar?

Halk arasında kelebeklerin 1 gün yaşadığı söylenir. Ama Dünya üzerinde 1 gün yaşayan bir kelebek türüne nadiren rastlayabilirsiniz. Peki o zaman kelebekler kaç gün yaşar? Kelebeğin yaşam süresi ne kadardır? Açıklayalım…

Kelebeğin Yaşam Süresi Ne Kadar?

Öncelikle kelebeklerin ömrünü tam olarak anlayabilmek için kelebeklerin yaşam evrelerinin sürelerini anlatalım:

  1. Yumurta Evresi: 6-14 gün arasında olgunlaşır.
  2. Larva Evresi: 3-6 hafta sürer.
  3. Pupa Evresi: 10-15 gün sürer. Bu evrede renk ve desenleri görülür.
  4. Kelebek Evresi: Bu evre asıl sorulara cevap alacağımız evredir. Bu evrede kelebekler türüne göre ortalama 1 hafta ile 1 yıl arasında yaşamaktadır. 1 gün yaşayan kelebek türü çok nadir bulunur. Peki neden halk arasında kelebeklerin ömrü bir gün olarak lanse ediliyor. 1 gün olduğunun söylenmesinde ki amaç kelebeklerin ömrünün kısa olduğunu anlatmaktır. Çünkü ülkemizde ki bir çok kelebeğin yaşam süresi kısadır. Ülkemizde kelebeklerin kaç gün yaşadığı sadece türüne, büyüklüğüne bağlı değildir. Kelebeğin yaşam süresi bulunduğu yerin iklimine göre de değişir. Ülkemizde ömrü 1 gün olan kelebek türlerine rastlamak çok düşük bir ihtimaldir. Peki hangi kelebek türü kaç gün yaşar ? İşte cevabı.

Hangi Kelebek Türü Kaç Gün Yaşar?

Uçurtma Kelebeği: Uçurtma Kelebekleri yaklaşık 60 gün yaşamaktadır.
Kelebekler Kaç Gün Yaşar?

Clipper Kelebeği: Bu kelebek türü yaklaşık 105 gün yaşamaktadır.
Kelebekler Kaç Gün Yaşar?

Kral Kelebekleri: Kral kelebeklerinin bazı nesilleri 3 hafta bazı nesilleri 6 ay yaşamaktadır.
Kelebekler Kaç Gün Yaşar?

Kaç Çeşit Kelebek Türü Vardır?

Sonuç olarak Dünya’da 150.000 (yüz elli bin) kelebek türü bulunmaktadır. Bu kelebekler kaç gün yaşarlar sorusuna verilecek cevabı zorlaştırmaktadır. Çünkü yüz elli bin kelebek türünün içinde 1 gün yaşayan kelebek türü de vardır, 7 gün yaşayan da vardır, 70 gün yaşayan da vardır,365 gün yaşayan kelebek türü de vardır. Bu yüzden genel olarak kelebeklerin yaşam süresi 7 gün ile 365  gün arasındadır.

Kelebek türlerinin birçoğu soğuk iklimler için uygun yapıda değildir. Bir bölgede gelen erken soğuklar o bölgede 1 günlük kelebeklerin ölmesine neden olabilir. Bu o kelebek türünün 1 gün yaşadığını değil o kelebek türünün soğuk iklime alışık olmadığını gösterir. Ülkemizde ilkbaharda yüksek bölgelerde aniden gelen soğuklar kelebeklerin yaşam süresini kısaltabilir.
Kelebek familyasının bazı türleri ise zehirli türlerdir. Bu türler zehirlerini genellikle savunma amaçlı kullanırlar. Çünkü kelebekleri yemek isteyen doğada birçok canlı vardır. Bu canlılardan kendilerini korumak için zehirlerini kullanabilirler. Genellikle zehirli kelebekler çok renkli kelebeklerdir. Bu renkler sayesinde düşmanlarına uyarı yapmış olurlar. Yine yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, kelebeklerin ömrü 1 gündür sözü aslında kelebeğin ömrünün 1 gün olmasından değil, o güzelliğine karşın oldukça kısa bir ömre sahip olmasındandır.

Develer Kaç Gün Susuz Kalabilir? 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. KacGun ekibi çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler sayesinde artık kapasitem fazlalaşıyor daha çok şey öğreniyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı