Kemal Sunal Ne Zaman Öldü?

Kemal Sunal Ne Zaman Öldü?

Kemal Sunal Ne Zaman Öldü işte bu sorunun yanıtı ve diğer tüm bilgiler yazımızda. Kemal Sunal Kasım 1944’ de doğan bir televizyon oyuncusudur. Türkiye’de gelmiş geçmiş en komik oyuncu kategorisinde 1. Olan Kemal Sunal, Türk insanı tarafından oldukça sevilen her bir filmi defalarca izlenmesine rağmen tekrar tekrar izlenen bir oyuncudur. Sinema ve Televizyon oyuncusu olmanın yanı sıra, aynı zamanda hem tiyatrocu hem de yazar olarak sinema ve tiyatro sektörüne inanılmaz katkılar sunmuştur. Kemal Sunal oynadığı tüm karakterlere adeta can suyu olmuştur.  Vefa lisesinde iken zoraki talip adlı bir amatör tiyatro oyunu ile âdeta geleceğe ilk büyük adımı atmıştır.

Kemal Sunal Ne Zaman Vefat Etti?

Temmuz 2000’ de hayata gözlerini yuman Kemal Sunal Balalayka filminin çekimleri için uçak yolculuğuna hazırlanırken kalp krizi geçirmiştir. Onun uçak yolculuğundan hoşlanmadığı ve ürktüğü herkesçe bilinmektedir. Yani Kemal Sunal kaç yılında vefat etti sorusunun cevabı 3 Temmuz 2000 tarihidir.

KAMAL SUNAL ARAMIZDAN AYRILALI :

 Kemal Sunal Nerelidir?

Kemal Sunal İstanbul doğumlu olup bir İstanbul beyefendisidir. Asıl adı Ali Kemal Sunal olup 55 yaşında hayata gözlerini yumduğunda Gül Sunal adında eşini ve Ali ile Ezo isminde iki çocuğunu geride bırakmıştır. Trabzon uçağında bir film yolculuğunda hayatını kaybetmesi tüm sevenlerini oldukça büyük bir hüzne büründürmüştür. 1977 de En iyi Erkek oyuncu altın portakal ödülünü Kapıcılar Kralı ile alan Kemal Sunal, 1998 de Yaşam Boyu Onur ödülünü almıştır. Kemal Sunal Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümüne başlayıp yıllar sonra 50’ li yaşlarda mezun olmuş ve okumanın önemine mezuniyet töreninde yaptığı konuşması ile dem vurmuştur. 1966 ile 1973 yılları arasında 10’dan fazla tiyatro oyununda Haldun Taner ve Orhan Kemal gibi yazarların oyunlarını sergilemiştir.

 Kemal Sunal FilmleriKemal Sunal Ne Zaman Öldü?

Kemal Sunal ilk filmi olan Tatlı Dillim 1977 de çekilmiş olup yönetmenliğini ise Kemali keşfeden Ertem Eğilmez bulunmaktadır. Yine Ertem Eğilmez ile Oh Olsun, Güllü serisinde ve Canım Kardeşim filminde rol almıştır. Kartal Tibet ve Natuk Baytan gibi yönetmenler ile çalışan Kemal Sunal Natuk Baytan tarafından filmlerinde kahramanlık figürünü işleterek safa masum Anadolu çocuğunu ve kahramanlığını ön plana çıkararak daha çok sevilmesini sağlamıştır. Kemal Sunal’ın son filmi 1999 yılında çekilen Propaganda olup bu filmde Gümrük memuru Mehdi rolü ile seyirci karşısına çıkmıştır. Kemal Sunal’ın iki ayrı kitabı 1998 ve 2001 yıllarında  piyasa çıkmıştır.

Memleketinde Şaban karakteri hakkında bugün Sanat merkezleri, sanat ödülleri gibi etkinlikler bulunmakta olup hala kendisi yaşatılmaya çalışılmakta ve Kemal Sunal rüzgârının etkisi ile komedi filmleri bir seviyeyi yakalamaya çalışmaktadır. Bugüne kadar 80 den fazla filmde rol alan oyuncunun her filmi bir başyapıttır. E kolay reklamı ile reklam sektöründe de rol alan Sunal, ayrıca birkaç dizi de de rol almıştır. Bu dizilerden en meşhuru ise Şaban Askerde olup birkaç sezon oynayarak ekran karşısında yer alan Kemal Sunal hayranlarını mutlu etmiştir.

Türk komedi filmlerinde konuşmadan dahi izleyenleri güldürebilen Kemal Sunal’ın vefatı ile birlikte Türk komedi sektörü asla yeri doldurulamayacak birini kaybetmiştir. Yalnızca oyunculuğu değil, kişiliği ile de örnek teşkil eden sanatçımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı