Kepekli Ekmek Kilo Aldırır mı Yoksa Zayıflatır mı

Kepekli Ekmek Kilo Aldırır mı Yoksa Zayıflatır mı, halk arasında belkide en çok yanlış anlaşılan, en çok yanlış bilinen konulardan birisi diyet yaparken ekmek kullanımı yada başka bir değişle hangi ekmeğin kullanılması konusudur.

Bu yüzden Diyet yaparken Kepekli Ekmek Yenilir mi ? Beyaz Ekmek ile ne kadar farkı var, Kepekli ekmek Zayıflatır mı yoksa kepekli ekmek kilo aldırır mı gibi konuları size detaylı olarak anlatmaya çalışacağız.

Kepekli Ekmek Zayıflatır mı, Yoksa Kilo Aldırır mı ?

Artık Uzman ekimlerin birçoğu kalori konusunda değerlendirmeler yapmakta bu sebeplede kepekli ekmek kullanımı ile ilgili sanılan çoğu şeyin aksine değerlendirmelerde bulunmaktadır. Genel kanıya göre beyaz ekmeğe nazaran ligth, diyet ekmek kategorisinde olan Tam tahıllı Ekmek, Tam buğday Ekmeği , Kepek Ekmeği , Siyah Ekmek gibi ekmek çeşitlerini tüketmenin zayıflamaya yardımcı olduğu söylenirdi. Artık durum biraz daha farklı diyebiliriz.

Konuya Başlamadan Önce Beyaz Ekmek İle Kepekli Ekmeğin Kalori Değerlerine Bir Göz Atalım, Bu bilginin üzerine konuşarak konuyu daha iyi anlatmış olacağız. Aşağıdaki tabloda diyet ve normal ekmeğin arasındaki kalori farkını görebileceğiz.

  • 100 Gr Beyaz Ekmeğin Kalorisi : 265 Kalori
  • 100 Gr Kepekli Ekmeğin Kalorisi : 215 Kalori

Yukarıda görüldüğü üzere normal beyaz ekmek yerine kepekli ekmek yemek metabolizma sindirim sistemi gibi birçok konuda avantaj sağlasa bile kalori bakımından çok fazla bir kazanç sağlamamaktadır. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek yemek zayıflamanıza yardımcı olur inancı bu durum sebebi ile manasız kalmaktadır.Kepek Ekmek Zayıflatırmı diye soranlara çık olarak hayır kepek ekmek yemek de kilo aldırır diyebiliriz.

 O Zaman Kepek Ekmek Yerine Normal Ekmek mi Yemeliyiz ?

Yukarıda kepek ekmeğin avantaj sağlamadığı konusu normal ekmeğe dönmeyi gerektirmez. Kepek ekmeğin daha sağlıklı olduğu bir gerçektir. Öncelikle Kepek ekmek ile normal ekmeğin farkından bahsetmemiz gerekiyor. Bu farktan sonra hangi ekmeği neden yememiz gerektiğinden bahsedeceğim.

Kepek ekmek ile normal ekmeğin arasındaki tek fark buğdayından kaynaklanmaktadır. Bilindiği üzere buğday beyaz değil sarı bir gıdadır. Buğdayın dış kısmını yani kepeğinin ayrılması ile beyaz un oluşur. Bu un ile yapılan ekmek beyaz ekmektir ve buğdayın en kalorili ve yoğun kısmı beyaz kısmıdır. Kepek ekmekte durum farklıdır. Kepek ekmeğin unu buğdayın dışının ayrıştırılmadan kullanıldığı kepekli undur, Yani iki ekmeğin de %80’i aynı maddeden yapılmaktadır. %20 lik bir fark sebebi ile bu ekmeğin zayıflatacağını düşünmek hayal ürünü olacaktır. Kepek Ekmek Kilo Aldırır mı Sorusuna verilebilecek en sağlıklı sonuç evet kepek ekmekte kilo aldırır olacaktır.

Peki Kepek Ekmek Yemenin Bize Faydası Nedir ?

Aralarında pek fazla fark olmasa da genel olarak %80 oranı aynı olsa da kepek ekmek yemenin direk olarak yada dolaylı olarak hem sağlık hemde kilo vermeye yardımcı olduğu noktalar vardır. Bunlar aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır. Aşağıdaki listeden neden fark olmasa dahi kepek ekmek tüketiminin normal ekmeğe göre tavsiye edildiği öğrenebilirsiniz.

  1. Kepek Ekmek İçerdiği kepek sayesinde boşaltım sistemini daha düzgün çalıştırır.
  2. Kepek Ekmek Beyaz ekmeğe göre yenimi daha donuk ve kuru olduğu için beyaz ekmeğe nazaran daha az yenmesini sağlar. Bu sayede daha az ekmek tüketmiş olursunuz.
  3. Kepekli ekmek Beyaz ekmeğe nazaran biraz daha doyurucudur. Bu sayede daha az yemek ve ekmek tüketimini sağlar. Bu da zayıflamanız üzerinde dolaylı olarak etki sağlayacaktır.

Ekmek Tüketimini Tamamen Kısmak Ne Kadar Doğru

 Kepek Ekmek Kilo Aldırır mı Diye Düşüneneler artık hiçbir ekmek çeşitini yememeyi seçebilirler. Kepek Ekmek Zayıflatır mı, ve Kepek Ekmek Şişmanlatır mı öğrendikten sonra bu tarz düşünce içinde olmanız gayet normaldir. Fakat yine de diyet yaparken dahi kepek ekmek tüketilmesinin birkaç faydası vardır. Şu unutulmamalıdır ki kepekli de olsa diyet yaparken ekmek tüketimini kısmamız gerekmektedir. Fakat tamamen kesmek doğru olmayabilir. Diyet yaparken az ve kontrollü olarak ekmek tüketmek birçok diyetisyenin de tavsiyesidir. Bir dilimi geçmeden kepekli ekmeği öğünlerde tüketmek daha erken tokluk hissi ve söz konusu olan tokluğun daha uzun süre kalıcı olabilmesi adına önemli olduğu düşünülmektedir.

Tüm bu bilgilerin ışığında Kepek Ekmek Kilo Aldırır mı konumuzu özetlemek gerekir ise, kepek ekmek yemek de kilo aldırır bu sebeple kepekli de olsa ekmek tüketimini diyet yaparken kontrol altında tutmak son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı