Kıbrıs Barış Harekatı Ne Zaman Oldu?

0
7
Kıbrıs Barış Harekatı Ne Zaman Oldu?

Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman oldu? Sorusu, milletimiz tarafından sorulan ve cevabı kesin ve net bir şekilde öğrenilmek istenen sorulardan bir tanesidir. Kıbrıs barış harekatı ile Kıbrıs Adası’nda zulüm gören ve zor durumda olan Türk halkının yanında olan Türkiye Cumhuriyeti, Dünya’nın reddetmesine ve kınamasına rağmen, kendi öz haklarını her ne olursa olsun kendisinin koruyacağını tüm Dünya’ya kanıtlamıştır.

Kıbrıs Barış Harekatı Ne Zaman Oldu?

Bu nedenden dolayıdır ki Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman oldu? Sorusu hem bizler hem de bu yazıyı okuyan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için çok önemli ve aynı zamanda çok anlamlı bir sorudur. Milletimizin özgüvenini yeniden kazanabildiği, her türlü siyasi çatışmadan uzak olarak birlik olabildiği Kıbrıs Barış Harekatı, 20 Temmuz 1974’te dönemin başbakanı Bülent Ecevit’in Türk Silahlı Kuvvetlerine verdiği emir ile başlamıştır.

İki aşamalı olarak düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasının en bilindik cümlesi: “Ayşe tatile çıksın!” cümlesidir. Bu gizli mesaj ile Türk Silahlı Kuvvetlerine emir tekrardan verilmiş ve harekatın ikinci aşamasının başlatılması talimatı ile başkent Lefkoşa’ya kadar Türk Silahlı Kuvvetleri bölgeleri kontrol altına almış ve zulme dur diyerek kendi vatandaşlarının namusunu, şerefini, haysiyetini, insanlık onurunu ayaklar altında ezilmekten kurtarmış ve onlar Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenli kolları altında olduklarını hatırlatmıştır.

Kıbrıs Barış Harekatı Ne Zaman Oldu?

Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman oldu? Sorusunun cevabının ne denli önemli olduğunu belirttikten ve Kıbrıs Barış Harekatı’nın 20 Temmuz 1974 tarihinde başladığını, tarihi kaynaklara dayanarak söyledikten sonra bu harekat hakkında, bu yazıyı okuyan kişilerin detaylı bilgi sahibi olmasını tavsiye ediyoruz. O dönemdeki zorluklara rağmen, atılacak adımın sonuçlarının ne kadar ağır olacağının bilinmesine rağmen, ülke içi siyasi çalkantıların üst seviyede olmasına ve muhtıralarla dolu askerin siyasette hissedildiği bir dönem olmasına rağmen, böylesine bir manevranın yapılması gerçekten araştırılmaya değer bir konudur.

Yani kısacası Kıbrıs Barış Harekatı ne zaman oldu? Sorusundan sonra farklı sorular da sorarak Kıbrıs Barış Harekatı hakkında detaylı bilgilere ulaşmanızı ve bu konu hakkında en azından farklı insanlara bir şeyler özetleyebilecek kadar bilgi sahibi olmanızı istiyoruz.

Bir önceki yazımız olan 2019 TYT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here