Kilo Vermede Duraklama

Kilo Vermede Duraklama, yaza doğru yaklaştığımız bu aylarda sizde yaza fit ve ideal kilonuzda girmeye karar verip Diyet yapmaya başladınız bile.ilk haftalar diyet yapmak gayet eğlenceli ve moral vericidir.

Çünkü her hafta sizden eksilen bir şeyler vardır bunun bir kısmı ödem olsa da içinizde bir şeyler hafiflemeye başlamıştır bile.Kiloların birer birer üzerinizden akarcasına gittiğini görünce keyfiniz iyice yerine gelip diyetinize dört kolla sarılıp aranızda sıkı bir bağ oluşur.Diyetinizin başında motivasyonunuz en yüksek noktasındadır.

Bu sebeple diyet yapmak insana ilk başlarda zor gelmez ta ki o ana kadar .

Kilo-Vermede-Duraklama

Kilo Vermede Duraklama Dönemi

Kilo vermede duraklama herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Kilo verilmesinin yavaşladığı veya kilo vermenin durakladığı dönemler olur. O yüzden öncelikle sakin olmaya çalışın ve endişelenmeyin. Kilo vermede duraklama döneminde neler yapabiliriz sizlere bu konuyu bir kaç ipucuyla belirtmek istiyorum.

Bazı insanlar da iki üç kilo verdikten sonra bile kilo takılabilir ya da durabilir. Bazı insanlarda da on kilo on beş kilo verdikten sonra  kilo vermede takılma,duraklama dönemiyle karşılaşılabiliyor. Tabi ki bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı danışanlarımız dada hiç takılmadan 20-25 kilo verenler,ideal kilosuna ulaşanlar da olabiliyor.Bu durum tamamen kişinin metabolizmasıyla alakalı ve tabi ki buna ek olarak spor durumu ve beslenme durumuyla da alakalı.

Duraklamayı Kırmada İpuçları

Kilo vermeniz durduğunda ve takılma noktası oluştuğunda yapmanız gereken en önemli şey vücudunuzu şaşırtmaktır. Bu ne demek, yani siz her gün hep aynı şekilde beslenip diyet yapıyorsanız ve hep aynı türde sporlar yapıyorsanız bu alışkanlıklarınızı biraz farklılaştırıp vücudunuzu şaşırtmanız gerekir.Mesela hep aynı tür kahvaltıyla besleniyorsunuz her gün yumurta,peynir,zeytin türünde bir kahvaltı alışkanlığınız var onu biraz belli bir süre farklılaştırarak yulaf ezmesi, müsli ,meyveli yoğurtlarla gibi besinlerle değiştirerek metabolizmayı şaşırtabilirsiniz. Ya da öğle yemeklerinizde diyelim ki protein ağırlıklı besleniliyorsa akşam öğününüzde yemekleriniz sebze ağırlıklıysa bunu tam tersine çevirip öğlen tercih ettiğiniz yemeğinizi akşam, akşam da tüketeceğiniz yemeğinizi ise öğlen tercih edebilirsiniz.

Ara öğünlerinizi de diyelim ki hep meyve tüketiyorsanız,meyvenizi kuru meyvelerle değiştirebilirsiniz.Yada süt ve yoğurt grubuyla da değiştirerek vücudunuzu şaşırtabilirsiniz.Diyelim ki yeterince vücudunuzu şaşırttınız ve olması gerekenden biraz daha farklı beslendiniz yada farklı sporlar yaptınız yine de kilonuz inatla iki üç hafta aynı kiloda kalmaya devam ediyor. O zaman şu taktiği deneyebilirsiniz. Öncelikle bir gün boyunca aldığınız kaloriyi yükseltiyorsunuz.

Yani bir gün biraz daha esnek istediğiniz türden beslenip kaloriyi yükseltebilirsiniz. Bir gün kaloriyi yükselttiğiniz zaman eğer normalde çok düşük kalorili besleniyorsanız bu vücuda iyi bir tepki olarak geliyor ve metabolizmanız canlanıp biraz daha iyi çalışmaya başlıyor. Sonrasında o kaloriyi yükselttiğiniz günün ertesi günü protein ağırlıklı besleniyorsunuz daha çok yumurta,süt,yoğurt,ayran,peynir tüketin et,tavuk,balık kullandığınız yani hayvansal kaynaklı ürünleri kullandığınız protein ağırlıklı bir liste uygulayıp aralara salata bol yeşillikte ekleyebilirsiniz.Eğer hayvansal ve protein ağırlıklı beslenmek istemiyorsanız bunun yerine kuru baklagillerden de tercih edebilirsiniz.

Protein gününün ertesi günü ise bol sebze ve meyve ağırlıklı bir program uygulayabilirsiniz. Yani bütün gün yeşil salatalar tüketip ara öğünlerde meyve tüketebilirsiniz. Öğlen zeytinyağlı sebze yapıp akşam da doyana kadar haşlanmış sebzeler ile beslenebilirsiniz. Bu şekilde üç günlük şaşırtma programı uygulamış olursunuz. Tabi ki de bu üç gün içinde su tüketiminizi bol bol arttırmanız da gerekiyor.2 litreyi 2.5 litreyi mutlaka geçmeniz gerekiyor.

Kilo-Vermede-Duraklama-Dönemi

Ve bu üç günde düzenli şekilde 30-40dk arası sporunuzu yapmanız gerekiyor. Yani ne yapmış oluyorsunuz; Birinci günü biraz kaloriyi yükseltip,normal yediğinizden biraz daha fazla yiyip fazla kalori alıyorsunuz.İkinci günü protein ağırlıklı besleniyorsunuz.Üçüncü günü ise sebze ağırlıklı beslenerek ve böylece kilo takılma noktanızı kırmış , Kilo vermede duraklama dönemini atlatmış oluyorsunuz.

Sizlere kilo vermede bir ipucu daha paylaşmak istiyorum. Peki diyet yaparken kilo vermenizin takılmaması duraklamaması için, önlem olarak ilk başta diyete ve spora başladığınızda yapılan hatalar,çok düşük kalorilerle başlayıp haftanın beş günü hatta yedi günü spor yapılıyor.

Böylelikle tabi ki ilk bir iki hafta kilo vermeniz gerçekleşip sonrasında da kilo vermeniz duruyor.Vücut ister istemez kendini koruma mekanizmasına geçiyor.Diyette böyle hatalı bir yol yerine bunu şöyle yapmanız gerekir;Diyete başladığınız da yüksek kalorilerle başlayıp ve hafta hafta bunu azaltıp,yavaş yavaş düşürtün.Hiç bir şekilde çok aç olarak diyet yapmayın.

Kilo Duraklamasını Önleyen

Gün boyunca alınan az kalori besinlerle kilo vermeniz duraklamaya girer. Çünkü vücudunuz çalışmıyor vücudunuzun yakıtı yok. Mesela bir araç düşünün,aracın yolda ilerlemesi için yakıt yani benzin gerekiyor.Vücudunuzun  yakıtı da besinlerdir,besinler olmadığında metabolizma adım adım düşüyor ve sonrasında da tamamen duruyor.

Yani vücudunuzun çalışması ve ilerlemesi için besin değerine ve kaloriye ihtiyacı vardır.Bu yüzden mutlaka o kaloriyi yüksekle başlayıp sonrasın da adım adım hafta hafta düşürerek hiç kilo vermeniz durmadan devam eder.

Ama en başından zaten düşük kaloriyle başlanılırsa sonrasında daha fazla düşüremeyeceğiniz için o zaman ilk bir iki hafta sonra kilo vermede duraklama ya mahkum olunur.

Sporda aynı şekilde haftanın yedi günü çok ağır bir şekilde spor yapıldığı zaman sonrasında oldu da bir hafta,iki hafta spor yapamadınız o zaman tabi ki de kilo verme süreciniz duraklamaya girer.Bunun için sporu her zaman yapabildiğiniz kadar yapmanız gerekir.Yani haftada iki üç gün spor yapıp bunu devamlı ve düzenli bir şekilde bir sene boyunca yapın.

Unutmayın; İstikrarlılık ve süreklilik diyette ve spor da her zaman çok önemlidir. Kilo vermede duraklamayı su içmemekte durdurur. Suyu sevmeyenler için su içmeme gibi bir lüks yok çünkü suyun alternatifi yok. Bu yüzden diyette duraklamanın önüne geçmek için her gün 2.5-3 litre su içmek çok önemli.

Bize Sorun!

Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı