Kilo Vermenin Zayıflamanın Püf Noktaları Nelerdir

Kilo Vermenin Zayıflamanın Püf Noktaları Nelerdir, zayıflamaya karar veren kişiler genelde halk arasında bilinen ve birçoğu yanlış bilgilerden oluşan metotları uygulayarak işe başlar ve sonuç alamadığı için de kilo verme azmi kırılır diyetler bırakılır.

Genelde bu bilgiler akşam yemek yememek, ekmeği kesmek yada çok düşük kalorili sonuç alamayacağımız seçeneklerden oluşur.

Siz de bu durum ile karşılaşmamak için aşağıda genel otoriteler ve tüm uzman diyetisyenler tarafından hemfikir olunan hızlı kilo vermenin püf noktaları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz. Aşağıdaki yazımızı dikkatlice okuyarak işe başlayabilirsiniz.

Öncelikle Neden Kilo Aldığımızı Bilelim.!

Sorunu Bilmek çözümü ulaşmak için ilk önceliktir. Bu sebeple öncelikle neden kilo aldığınızı bilmeniz gerekmektedir. Sağlıklı zayıflamanın püf noktaları uygulamasına başlamadan önce neden kilo aldığınızı kendiniz de analiz edebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece son 1 hafta içinde ne şekilde beslendiğinizi hazırlamak yada bir haftalık beslenme periyodlarınızı kalem kalem not almak gerekmektedir.

    Kilo Almanın matematiksel formülü aşağıdaki gibidir.

 •  Günlük kalori ihtiyacı = Günlük alınan kalori miktarı = Aynı kiloda kalırsınız
 • Günlük kalori ihtiyacı > Günlük alınan kalori Miktarı = Zayıflarsınız
 • Günlük kalori ihtiyacı < Günlük alınan kalori miktarı = Kilo alırsınız.

yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere son 1 haftadır tükettiğiniz besinlerin kalorileri ile günlük kalori ihtiyacınızı öğrenerek işe başlayın, Eğer ki aldığınız kalori ihtiyacınız olan kaloriden fazla ise bu oranı dengelemek için aşağıdaki tüyoları uygulamaya başlayabilirsiniz. Aşağıda Diyetsiz Kilo Vermenin Püf noktaları Nelerdir Bunları öğrenebilir siniz

Kolay Kilo Vermenin Püf Noktaları Nelerdir.

Aşağıda diyetisyenler ve uzman hekimlerin hemfikir olduğu sağlıklı kilo vermenin püf noktaları mevcuttur.

 • Sağlıklı Beslenmek Her İşin Başı : Beslenme alışkanlıklarımız genelde tek tip et, kızartma , hazır gıdalar gibi sağlığı büyük oranda tehdit eden uzan vadede vücut için oldukça zararlı gıdalardan oluşmaktadır. Bu sebeple diyet yapmaya karar verdiğinizde ilk değiştirmeniz gereken şey beslenme alışkanlıkları olmalıdır. Hazır gıdalar hazır içecekler yerine ev yapımı gıda malzemelerini tercih ediniz. Meyve ve sebzelere ağırlık verilmesi önemlidir. Gıdaları ve özellikle et ürünleri kızartma şeklinde tüketmek yerine yağsız ızgara veya haşlama şeklinde tüketmek sağlıklı olan yöntemler arasındadır. Ayrıca metabolizma için hızlandırıcı etki göstermesi açısında da sağlıklı beslenme önemlidir.
 • Şehir Efsanelerine Kulak Asmayın : İlk öncelik belkide budur. Şehir efsanelerini bir kenara bırakıp zayıflamak için daha kesin bilgilere yönelin. Hızlı Zayıflamanın Püf Noktaları Sizin İçin İdeal Kaynak Olacaktır. Ayrıca aile hekiminiz veya devlet hastanelerinde ücretsiz olarak hizmet veren diyetisyen hekimlerden destek alınız. İnternet Ortamında Bulunan Hiçbir bilginin Geçerliliğini kontrol etmeden bir uzmana danışmadan uygulamayınız.
 • Abur Cubur Atıştırmalıkları Bırakın : Ara öğünlerde yada can sıkıntısı durumlarında tüketilen gıdalar ile akşam tv başında tüketilen çerez ve benzeri gıdaları bırakarak işe başlayabilirsiniz. Bu tür gıdalar doyurucu olmamasına karşın oldukça yüksek oranda kalori değerlerine sahip gıdalar arasındadır. Özellikle hazır kek bisküvi tatlılar kuru yemişler ve cips gibi atıştırmalıklar uzak durulması gereken şeyler arasındadır. Zayıflamak için uygulamanız gereken ilk püf nokta bu tip gıdaları tüketmeyi kesmek olacaktır.
 • Uzun Uzun Çiğneyin : Aslına bakılırsa son birkaç yıldır bu konu üzerinde birçok araştırma yapılmakta ve sonuçları oldukça ilginç görünmektedir. Yapılan araştırmalarda daha uzun çiğnemenin daha erken tokluk hissi verdiği ve tüketilen gıdaları azalttığı daha erken ve kalıcı tokluk hissi sağladığı anlaşılmıştır. Bu sebeple Sağlıklı ve Hızlı Zayıflamanın Püf Noktaları Arasında En Önemli Olan Maddelerden Birisi de Budur.
 • Porsiyonları Küçültün : Doymak ve öğün arasında büyük bir çelişki vardır. İnsanlar alışa gelmiş sebeplerden ötürü doyduktan sonrada yemek yemeye devam etmektedir. Zayıflamak istiyorsanız öğünlerde doyduğunuz hissini aldığınızda yemek yemeyi bırakmalısınız. Bu şekilde günlük fazla alınan kalori miktarını büyük ölçüde azaltmış olacaksınız ve bu sayede kilo vermeniz hızlanacaktır.
 • Görsel Oyunlar İşinize Yarayabilir : Büyük bir tabağa koyulan bir porsiyon yemek ile küçük bir tabağa koyulan bir porsiyon yemek görsel olarak sizde çok farklı hisler doğuracaktır. Tabağınızı küçük bir tabakla değiştirdiğinizde içine aynı miktarda yemek bile koysanız görsel olarak dolu dolu bir tabak yemiş olacaksınız ve bu da psikolojik olarak tokluk hissi yaratacaktır. Bu tüyo da denenmesi gereken sürekli uygulanması gereken bir yöntemdir.
 • Tabağınızı Bitirmek Zorunda Değilsiniz  : Türk adet ve örfümüzde tabağa konan yemek bitmek zorundadır. Aynı şekilde ziyaretlerde ikram edilen yiyecek ve içeceklerden mutlaka yemek zorundasınızdır. Özellikle bayramlarda et ve tatlılardan 2-3 günde 2-3 kilo alma ile sonuçlanmaktadır. Eğer zayıflamak istiyorsanız doyduğunuzu hissetseniz dahi tabağınızda kalan yemeği yememek gerekmektedir. Fazla israf olmaması açısından porsiyonlarınızı mümkün olduğunca küçük tutmak faydalı olacaktır.
 • Kalori Takibi Önemlidir : Zayıflamanın Püf noktaları Nelerdir Sorusuna Belki İlk cevap Kalori Takibidir denilebilir. Kilo vermenin püf noktaları arasında en önemli olmasının sebebi konunun ilk başında verdiğimiz formülün tamamen bu konu ile ilgili olmasından kaynaklanmadır. Zayıflamaya karar verip uygulamaya başladığınızda tüm yedikleriniz ve içtiklerinizin kalori değerlerinin takibini yapmalı ve günlük kalori ihtiyacınızın üzerine çıkmamalı ve ortalama %20-25 oranında günlü kalori ihtiyacınızdan az kalori almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Örnek vermek gerekir ise günlük 1900 kalori ihtiyacınız olduğunu düşünürsek günlük aldığınız gıdaların kalorileri 1500’ü geçmemesi önemlidir. Bu sayede günlük eksik kalan 400 kalorilik kısmı vücut mevcut stoklarından kullanmaya başlayacak ve bu sayede zayıflamaya başlayacaksınız.
 • Çay, Kahve ve İçecekler Önemli ! : Normal öğünler haricinde en çok tüketilen içecekler özellikle çay, kahve başta olmak üzere asitli içecekler ile hazır meyve suları tehlike arz etmektedir. Çay ve kahve tüketirken şeker kullanımını kısıtlamalı eğer yapabiliyor iseniz tamamen kesmelisiniz. Ayrıca hazır meyve suları ve asitli içecekler boyutlarına oranlar oldukça yüksek kalori değerlerine sahiplerdir. Bu sebeple zayıflamak istiyor iseniz bu tip içeceklerden uzak durmanız da önemlidir. Sağlıklı olarak su, ayran gibi içecekler sizin en popüler içecekleriniz arasında olmalıdır. Şekersiz olması şartı ile çay ve kahve içmenin bit zararı olmayacaktır.
 • Hayatınıza Hareket Katın : Sağlık Bakanlığının Son yıllarda üzerine en çok düştüğü ve Beslenme Sitesinde Bir çok yayım ve Kamu Spotları ile bizlere sürekli anlatılmaya çalışan konu durağan bir hayat yerine hareketli bir yaşam tarzına geçiş yapmak olacaktır. Özellikle Obezite ve obeziteye bağlı sorunların son 50-60 yılda büyük bir artış yaşamasının altında yatan en büyük neden gelişen teknoloji ve son yıllarda artan şehirleşme sebebi ile artık insanların daha monoton bir hayat sürmesinden kaynaklanmaktadır. Artık ulaşımda motorlu araçlar evlerimizde asansörler hatta merdivenler yerine elektrikli yürüyen merdiven kullanılmakta hareket etmemiz ve aldığımız kaloriyi yakmamız için uğraşabileceğimiz bir aktivite kalmamaktadır. Genel olarak iş yerleri de makineleşme sebebi ile fazla iş yükü gerektirmeyen işlerden oluşmaktadır.  Bu sebeple kilo vermeye karar verdiğiniz an daha hareketli yaşam için alıştığınız çoğu şeyi değiştirmeniz gerekmektedir. Artık işinize arabanız ile gidiyor iseniz arabanızı birkaç sokak öteye park etmeyi deneyin. Biraz klasik olsa da toplu taşıma kullanıyor iseniz kısa mesafeleri yürümeyi uzun mesafe ise birkaç durak önce inmeyi deneyebilirsiniz. Apartmanınızda asansör var ise kullanmayın. Ayrıca sevdiğiniz aktiviteleri ağırlık verin. İllaki spor olmasına gerek yok. Akşamları çıkıp dolaşmayı yürümeyi deneyin, Eğer alışveriş yapmayı seviyor iseniz mağazaları gezin. Evde oturmaktan daha fazla kalori harcamanızı sağlayacaktır.
 • Kalıcı Zayıflamak Adına Spor Şart ! : Spor yaparken hem kalori harcar hem de vücudumuzu sıkılaştırırız. Daha sıkı vücut, hem daha sağlıklı hem de kalıcı olmaya daha yatkındır diyebiliriz. Spor yapmadan zayıflamaya çalışmak ile aynı zamanda spora başlamak arasında ciddi bir hız farkı vardır. Daha kalıcı zayıflamak istiyor iseniz imkanınız olduğu kadar spor yapmak şarttır.
 • İnternet’te Dolaşan Diyet Listelerine Dikkat : Yukarıda Sağdığımız tüm kilo vermenin püf noktaları diyet listesi içermeyen tüyolardan oluşmakta idi. Ayrıca kilo vermek adına programlı bir diyet listesi uygulamak istiyor iseniz dikkat etmeniz gereken en önemli şey ilk bulduğunuz ve uçuk vaatler içeren diyet listelerinden uzak durmaktır. Örneğin 10 Kilo Vermenin Püf Noktaları Adı altında Yada 1 Haftada 3 Kilo Verdiren Diyet gibi birçok diyet listesi İnternet’te dolaşmaktadır. İlk bilmeniz gereken şey diyet listesi kişiye özel hazırlanır. Tüm Diyet yapanlar için geçerli olabilecek bir diyet listesi mevcut değildir. Diyet önerileri mevcuttur. Bu sebeple tüm yedikleriniz ve içtiklerinizin tek bir programa bağlamak ister iseniz mutlaka bir diyetisyen hekime başvurmalı ve sizin için ideal diyet listesi uzman hekim tarafından hazırlanmalıdır. Aksi halde sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.
 • Aşağıdaki Videoyu İzlemenizi Öneririz : Bu videoda TV8 Ekranlarında uzmanlar tarafından verilen önemli bilgiler bulunmaktadır. Aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

Zayıflamanın Püf Noktaları’nı Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler..

Zayıflamak Masun olarak görünse de akşam haberlerinde birkaç günde bir bu konuda mağdur olan sağlığı bozulan veya en kötüsü ölümlerin bile yaşandığını görebilmekteyiz. Bu şekilde bir sonuçla karşılaşmamak için aşağıda sizler için dikkat etmeniz gereken noktaları sıralayacağız. Kilolu olmak sağlığınızı bozarak zayıflamaktan daha iyidir. Bu sebeple en değerli hazinemiz olan sağlığımızı korumak adına aşağıda yazılan önerilere kulak vermeniz gerekmektedir. yukarıda bahsedilen en hızlı kilo verme tüyoları bu maddeler ile bütünleşmelidir.

 1. Diyet listesi eşliğinde zayıflama programı uygulamak istiyor iseniz mutlaka bir diyetisyenden yardım alınız. İnternet ortamından edindiğiniz diyet listelerini kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 2. Aç kalarak zayıflama yöntemlerinden uzak durmalısınız. Günlük kalori ihtiyacınızı sağlığınızı bozacak kadar azaltmayınız %20-25 oranında az kalori almak idealdir. Daha fazlası sağlığınızı bozmaya eğimlidir.
 3. Spor yapmayı deneyecek iseniz Sağlık durumunuza uygun spor çeşitlerini seçmeniz önemlidir. Vücudunuzu fazla yoran çarpıntı ve benzeri gibi etkiler görülen spor çeşitlerini zayıflamak uğruna ısrarla yapmaya çalışmayın.
 4. Bitkin düşecek kadar az kalori almanız sağlık durumunuzun bozulmasına sebep olabilir. Doktorunuzdan destek almadan bu durumun geçmesini beklemeyin.
 5. Sıvı tüketimini ihmal etmeyin. Aşırı diyetler organlarınızda bozulmalara kalıcı hasarlara ve organ kayıplarına sebep olabilir. Dikkatli olmalısınız.
 6. Hızlı kilo vermekten kaçının, en sağlıklı olanı Yavaş ve kalıcı kilo vermektir. Tüm doktorlar ve zayıflama uzmanlarının ortak görüşü çok ani kilo almak veya kilo vermek vücut için oldukça zararlıdır. Bu sebeple ani kilo kayıplarından kaçınmalısınız.
 7. Beslenme Alışkanlıklarınızı sebze meyve ağırlıklı daha sağlıklı olan çeşitler ile değiştirin. Özellikle tek tip beslenmeye dayalı haftalık diyet listelerinden kaçınınız. Örnek olarak 1 hafta elma diyeti yada bir hafta patetes, mısır vs gibi diyetler.

Bize Sorun !

Hızlı Sağlıklı kolay ve diyetsiz kilo vermenin püf noktaları ile alakalı olarak editörümüze sormak istediğiniz sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere sorularınızı anında iletebilirsiniz. Editörümüz sorularınızı aynı gün içinde cevaplayacaktır.

Ayrıca konu haricinde de olsa tüm zayıflama kilo verme ve diyet ile ilgili sorularınızı yine aynı kısmı kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Su içmek iyidir fakat çok fazla içmek zararlı olabilir. Yaz aylarında 6 litre kış aylarında 4 litre sudan fazlasına dikkat edilmelidir.
   Ekmek konusunda ise tamamen kesmesenizde olur. Kalori dengesini kurabiliyorsanız tam tahıllı ekmek tüketebilirsiniz. Fakat kalori dengesi kuramazsanız dikkatli tüketmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı