Kiosk Nedir?, Kiosk Ne İşe Yarar?

Kioks, kelime anlamı olarak İngilizce de, kulübe anlamına gelir. Şekil itibariyle kulübeye benzetilmiştir. cihazlar günümüzde yaygın olarak bilinen ve kullanılan elektronik terminallerdir. Cihazlar dokunmatik ekranı olan, bilgi verme amaçlı sistemlerdir. cihazlar kullanıcının bilgilere kolaylıkla ulaşmasını sağlar. Ayrıca ekran üzerinden birtakım işlemlerin onaylanmasını sağlar. Teknik olarak bakıldığında kulübe şeklinde tasarlanmış, bilgisayar özellikleri taşıyan ve kullanım alanına göre farklılık görülür. cihazlar zarar görmemesi için etrafı çevrelenmiş hassas bölgeleri iç kısımda kalmıştır.

Kioksların Amacı

Cihazların en önemli amacı, o konu ile ilgili çalışan kurumdaki kişileri, iş yükünü azaltarak zamandan tasarruf sağlamaktır. İşlemleri hızlandırmaktır. Cihazlar herkese açık alanda kişilere, bilgi verme amaçlı bulunur. Ayrıca özel kurum ve kuruluşlarda borç, fatura ödeme, sorgulama gibi işlemler de kullanılabilir. Kiosk üzerinden direk ürün dağıtımı hizmetin de verebilen kiosklar, bu amaç sayesinde oldukça kullanışlı ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Bu tür cihazlar yardımıyla bilet alma, jeton alma gibi dağıtım işlemlerini rahatlıkla cihazlar aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Cihazlar firmalar üzerinden pazarlama, satış ve reklam amaçlı kullanılabilirler.

Kiosk Nedir?, Kiosk Ne İşe Yarar?

Kioskların Maliyeti

Maliyeti düşük, kurulumu kolay sistemler olduğu için istenilen yere kurulabilmektedir. Cihazlar birer veri toplama aracı olarak da birçok yerde aktif görev yapmaktadırlar. Belli bir kesime ait verileri bize kolayca sağlamaktadır. Kişilerin ilgili sordukları soruları veri olarak kabul eder, cihazlar kişilerin bulunduğu kesimler hakkında bilgiler edinir. Kiosklar personel masraflarından tasarruf etmenizi sağlayabilir. Personelin işlemi gerçekleştirmek için kullandığı zamanın neredeyse yarısından tasarruf sağlanmış olur. Kişiler işlemlerini cihazlardan yapacağı için, cihazların kurumlarında oluşan yoğunluk azalmış olur. Artık o kurumda daha kaliteli, daha verimli hizmet verilir. Hizmet kalitesi yüksek olur. Kullanan kişilerin de, zaman kaybını azalır, işlemlerini hızlı yaparak yaşam standartlarına kalite katar.

Kiosklardan Nasıl İşlem Yapacağız?

Cihazların üzerin de işlem yapmak istediğiniz taktirde, kimliğiniz için başvuru yaptığınız zaman size zarf içinde pin kodu verilir. Sonra kimlik kartınızı elinize aldığınız zaman, pin kodunuz ile birlikte cihaza girerek işlemi gerçekleştirirsiniz. Bu konuda ilk yapılması gereken, kapalı zarf içinde olan PİN şifresini değiştirmektir. pin şifresini kaybeden kişiler, biometrik verileri ile yeniden şifre belirleyebilir.

Kimlik Kartlarında Kullanılan Biyometrik Veriler Nelerdir?

Biyometrik veriler kişinin ayırt edilmesinde ayırıcı özellikleri ifade eder. Yeni kimlik uygulaması çerçevesinde biyometrik veri uygulaması yapılır. Bu veriler sadece biyometrik fotoğraf olmayıp, aynı zamanda avuç izi ve parmak izi verilerini de kapsamaktadır. Bu veriler alınmadan kimlik düzenleme işlemi yapılamaz. Bu verilerin kaliteli ve doğru alınmasında hassas davranılmaktadır. Alınan biyometrik verinin kalitesi yüksek olmak zorundadır. Bu kaliteyi oluşturulan sistem, otomatik olarak ölçmekte olduğu için sistemin kabul etmediği veriler yeniden alınır. 5 kez denendikten sonra veriler alınamazsa sisteme alınamadı diye işaretlenir. Dikkat etmelisiniz.

Kiosk Ne Demek İngilizce

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi ingilizce kökenli bir kelime olan Kiosk kulübe anlamına gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı