Kiraz Zayıflatırmı Kiraz ile Zayıflama

Kiraz zayıflatırmı Kiraz ile Zayıflama, kiraz tüketmek kalorisi düşük diyetlerimizin vazgeçilmez meyvelerinden birisi olabilir. Kiraz tüketerek fazla kilolarınızdan kurtularak zayıflayabilir kilo verebilirsiniz.

Kiraz içerisinde birçok vitamin ve minerallerin yanında tam bir anti oksidan kaynağıdır.
Antioksidanlar vücuttaki bulunan serbest radikallerle savaşır, ve sizi kalp ve damar hastalıklarına karşı korumanın yanında kansere içinde koruma sağlayan harika bir meyvedir.

Kirazın lif oranı oldukça yüksektir bu özelliği ile uzun süre tok kalmanızı sağlayarak daha fazla kalori alımına engel olur.
Kirazın içerisinde bulunan vitamin ve minerallere bakacak olursak bunlar; A vitamini, C ve K vitamini ile Demir, Kalsiyum ve Magnezyum mineralleridir.

Kiraz Zayıflatırmı Kiraz ile Zayıflama

Kiraz düşük kalorili bir meyvedir.

Kirazın Kalorisi :

Bir kirazın kalorisi yaklaşık olarak 5 koloridir. Çekirdeksiz olarak düşünürsek 1 bardak kiraz 96 kalori içermektedir.
Diğer meyvelere oranla kalorisi biraz fazla olmakla beraber zayıflama üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır.

Kiraz glisemik indeksi düşük meyvelerdendir. Peki nedir bu glisemik indeks şimdi bunu açıklayalım.
Glisemik indeks yiyecek yada içeceklerin kan şekeri üzerinde oluşabilecek potansiyel etkisini ölçen sayısal bir ölçektir. Kirazın glisemik indeksi 22’dir bu miktar ise yeterince düşük bir sayıdır. ve bu rakam oldukça düşüktür.  Uzmanlara göre glisemik indeksi düşük olan besinlerin kan şekerini daha yavaş ve daha az yükselttiğini belirtiyorlar. Bu da zayıflamak için oldukça fayda sağlayan bir durum olduğu belirtiliyor.

Kiraz Zayıflatırmı Kiraz ile Zayıflama

Kiraz tok tutucudur. Kiraz diyeti yaparak zayıflayanların sayı oldukça fazladır.

Kirazın lif açısından zengin olması diyetlerde kullanılmasını sağlamıştır. Genellikle kilo sorunu yaşayan kişilerin kilo vermesini kolaylaştırmaktadır. Zayıflamaya çalışıyorsanız diyetlerinide lif oranı yüksek olan besinleri eklemeye çalışın. Lif yavaş sindirilen bir karbonhidrat türüdür. Lifli besinler tüketmek sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasını sağlarken metabolizmanızı da hızlandırmaktadır.
Kirazda bulunan lif miktarı ise 1 su bardağı çekirdeksiz kiraz da 3 gr. lif bulunur. Günlük lif ihtiyacı kadınlarda 25, erkeklerde ise 35 gr. olduğu bilinmektedir. Bu açıdan kiraz iyi miktarda lif içerdiği için oldukça faydalıdır.

Kiraz kabızlığı gidererek, sindirim sisteminizi düzenlemeye yardımcı olur.

Kirazın yüzde 75’inden fazlası sudan oluşmaktadır. Su oranı yüksek besinler ise tok tutucu özelliktedir ve çabuk acıkmayı önleyip, gereksiz kalori alınımını engeller.Kiraz su dolu yapısıyla kabızlığı giderir, kalorilerin yağa dönüşmesine mani olur.

Diyetinizde kirazı 1 kase meyve olarak yaklaşık 15 adet olarak tüketebilirsiniz.

Kirazın Faydaları

A vitamini, lif ve potasyum oranı oldukça zengin olan kiraz antioksidan özelliği ile de dikkat çekmektedir.Lif oranı kabızlığı gidermeye yardımcı olur ayrıca fosfor bulundurması ile sinirleri kuvvetlendirerek sankinleştirici ekti oluşturmaktadır.
potasyum ve lif açısından zengin, antioksidan özelliğe sahip bir meyvedir.Lif içeriği sayesinde kabızlığa iyi gelmektedir.İçeriğindeki fosforla sinirleri kuvvetlendirerek sakinlik verir. Kirazda bulunan fenol maddesi sayesinde felç ve kalp krizine karşı koruma sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı