Kışın Gelmesine Kaç Gün Kaldı?

Kış mevsimi: kar yağışının başladığı, soğuk havalar geldiği mevsim olarak bilinir. Kış mevsim olarak 1 Aralık tarihinde başlar. Ama ülkemizin iklimsel şartları göz önüne alındığında maalesef kış mevsimini takvim olarak 1 Aralıkta yaşamaya başlasak da iklimsel olarak kış mevsiminin gelişi ülkemizin bölgelerine göre 1 Aralıktan önce ya da sonra olabilmektedir.

Ülkemizde yükseltinin çok fazla olduğu Kars,  Ardahan, Hakkari gibi illerde kış mevsimi erkenden kapımızı çalmaktadır. Ama deniz kıyısında bulunan şehirlerimiz göz önüne alındığında kış mevsiminin yani soğukların ve kar yağışının gelmesi iç bölgelere göre daha geç olmaktadır. Hatta kar yağdığı zaman kıyı mevsimindeki insanlar için o gün bir özel gün olarak yaşanmaktadır. Çünkü kar yağışı denizden gelen ılıman iklimden dolayı her zaman olmamaktadır.

Kışın Gelmesine Kaç Gün Kaldı?

Kışa Ne Kadar Kaldı
Kışa Ne Kadar Kaldı

Hatta ülkenin birçok bölgesinde sıcaklıklar eksiye(-) düşerken kıyı bölgelerimizde denize girip yüzen insanları görebiliriz. Özellikle Sivas, Erzurum illerinde ve çevrelerinde sıcaklıklar zaman zaman -25 civarlarına yaklaşmaktadır. Yani asıl kara kışı onlar görmektedir diyebiliriz. Bu da ısınma sorununu ortaya çıkarmaktadır.

Ülkemizde sıcak bölgelerde yüksek sıcaklıktan bunalanlar kış ne zaman gelecek diye sorarken soğuk bölgelerde yaşayanlar ise kış şartlarının ağır olmasından dolayı kış mevsimine endişeli yaklaşmaktadır.

Kış Ne Zaman Biter?

Kışa ne kadar kaldı geri sayım
Kışa ne kadar kaldı geri sayım

Kış mevsimi 28 Şubat yada 29 Şubatta biter. Şubatın kaçında biteceği o sene şubatın kaç çekeceğine bağlıdır. Takvim olarak bugüne denk gelen kış mevsiminin bitişi yine ülkemizde denizellik ve yükselti özelliklerinin farkından dolayı farklı bölgelerde uzun ya da kısa sürebilmektedir. Kış mevsiminin rafa kalkmasıyla ilkbahar mevsimi başlar. Kış turizmin can damarı olan kış mevsimidir. Kış turizmi sezonunun açılması kar yağması ile başlar. Kayak gibi kış sporlarını yapmak isteyenler Erciyes, Erzurum gibi kayak merkezlerinin olduğu yerlere akın etmektedirler.

Kış Hangi Tarihte Başlar Hangi Tarihte Biter?

Kışa kaç ay kaldı
Kışa kaç ay kaldı

Kış mevsimi 1 Aralık tarihinde başlayıp 28 ya da 29 Şubat tarihinde biter. 28 veya 29 Şubatta bitmesi Şubat ayının 4 sene de bir kere 29 çekmesiyle alakalıdır. Kış mevsimi yani soğuk aylar Türkiye’ye gelen Güneş ışınlarının gelme açısıyla alakalıdır. Güneş ışınları daha eğik bir açıyla geldiği için sıcaklıklar azalmaktadır. İlkbahar mevsiminin gelmesiyle Güneş açısı kış mevsimine göre daha dik açıyla geldiği için sıcaklılar buna bağlı olarak artmaktadır.

İlgili Makaleler

83 Yorum

 1. Hiç sevmem Sonbaharı KIŞI Hava Kapalı Kar Okul Meyvelerıde kotu gunler kısa dondurma yok
  Yazı cok severim hava guneslı sıcak okul yok meyveleri guzel

 2. Ah istanbul ah ,,, ne oalcak senın bu halın anlamadım kıı ya yeter artık kar yağsın bir yağıyor bir yağmıyor bee!!!

 3. Gel gel kar, lapa lapa yağ
  sen penceremden izlenen güzel şey
  özledim seni bebeğim
  yicem seni kar topu yapıp
  kar adam da yapıcam

  HAM HAM HAM!

 4. Yağmur bile yağmior artik siz kardan basediosunuz toprak beton gibi oldu kuraklıktan bırakın boş laflarla awunmayi cıkalim biran önce yağmur duasına hayret bişeysiniz ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı