Kapat

Kışın Gelmesine Kaç Gün Kaldı?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 4 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
Anasayfa
Ne Zaman Kışın Gelmesine Kaç Gün Kaldı?
Kışın Gelmesine Kaç Gün Kaldı?

Kışın Gelmesine Kaç Gün Kaldı?

Kış Ne Zaman Başlar?


Kış mevsimi: kar yağışının başladığı, soğuk havalar geldiği mevsim olarak bilinir. Kış mevsim olarak 1 Aralık tarihinde başlar. Ama ülkemizin iklimsel şartları göz önüne alındığında maalesef kış mevsimini takvim olarak 1 Aralıkta yaşamaya başlasak da iklimsel olarak kış mevsiminin gelişi ülkemizin bölgelerine göre 1 Aralıktan önce ya da sonra olabilmektedir.

 

Ülkemizde yükseltinin çok fazla olduğu Kars,  Ardahan, Hakkari gibi illerde kış mevsimi erkenden kapımızı çalmaktadır. Ama deniz kıyısında bulunan şehirlerimiz göz önüne alındığında kış mevsiminin yani soğukların ve kar yağışının gelmesi iç bölgelere göre daha geç olmaktadır. Hatta kar yağdığı zaman kıyı mevsimindeki insanlar için o gün bir özel gün olarak yaşanmaktadır. Çünkü kar yağışı denizden gelen ılıman iklimden dolayı her zaman olmamaktadır.

Kışın Gelmesine Kaç Gün Kaldı?

Hatta ülkenin birçok bölgesinde sıcaklıklar eksiye(-) düşerken kıyı bölgelerimizde denize girip yüzen insanları görebiliriz. Özellikle Sivas, Erzurum illerinde ve çevrelerinde sıcaklıklar zaman zaman -25 civarlarına yaklaşmaktadır. Yani asıl kara kışı onlar görmektedir diyebiliriz. Bu da ısınma sorununu ortaya çıkarmaktadır.

 

Ülkemizde sıcak bölgelerde yüksek sıcaklıktan bunalanlar kış ne zaman gelecek diye sorarken soğuk bölgelerde yaşayanlar ise kış şartlarının ağır olmasından dolayı kış mevsimine endişeli yaklaşmaktadır.

Kış Ne Zaman Biter?

Kışın Gelmesine Kaç Gün Kaldı?Kış mevsimi 28 Şubat yada 29 Şubatta biter. Şubatın kaçında biteceği o sene şubatın kaç çekeceğine bağlıdır. Takvim olarak bugüne denk gelen kış mevsiminin bitişi yine ülkemizde denizellik ve yükselti özelliklerinin farkından dolayı farklı bölgelerde uzun ya da kısa sürebilmektedir. Kış mevsiminin rafa kalkmasıyla ilkbahar mevsimi başlar. Kış turizmin can damarı olan kış mevsimidir. Kış turizmi sezonunun açılması kar yağması ile başlar. Kayak gibi kış sporlarını yapmak isteyenler Erciyes, Erzurum gibi kayak merkezlerinin olduğu yerlere akın etmektedirler.

Kış Hangi Tarihte Başlar Hangi Tarihte Biter?

Kışın Gelmesine Kaç Gün Kaldı?Kış mevsimi 1 Aralık tarihinde başlayıp 28 ya da 29 Şubat tarihinde biter. 28 veya 29 Şubatta bitmesi Şubat ayının 4 sene de bir kere 29 çekmesiyle alakalıdır. Kış mevsimi yani soğuk aylar Türkiye’ye gelen Güneş ışınlarının gelme açısıyla alakalıdır. Güneş ışınları daha eğik bir açıyla geldiği için sıcaklıklar azalmaktadır. İlkbahar mevsiminin gelmesiyle Güneş açısı kış mevsimine göre daha dik açıyla geldiği için sıcaklılar buna bağlı olarak artmaktadır.

“Kışın Gelmesine Kaç Gün Kaldı?” üzerine 73 yorum

 1. mert says:
 2. Sude says:
 3. Anonim says:
 4. Kayla says:
 5. alper says:
 6. Anonim says:
 7. esma turan says:
 8. İSTANBUL says:
 9. At says:
 10. Kar FIRTINASI says:
 11. Anonim says:
 12. Anonim says:
 13. Sabriye aytuğ says:
 14. sınavsız tavşan says:
 15. Süperşizofren says:
 16. ahmet says:
 17. Aykut says:
 18. Anonim says:
 19. Zeynep says:
 20. Begüm says:
 21. Emine says:
 22. Selma says:
 23. yağmur says:
 24. Onur says:
 25. Onur says:
 26. İrina says:
  • Onur says:
 27. lale says:
  • Rumeysa says:
  • mustafa says:
 28. Ela says:
 29. Anonim says:
 30. kadir says:
 31. hande says:
 32. sln says:
 33. SALİHA KAYA says:
 34. Ahmet 38 says:
 35. rüya almina says:
 36. Canan Yıldirim says:
 37. Altan says:
 38. Türker says:
 39. ilayda says:
 40. Zeynep says:
 41. Aylin Sezgin says:
 42. İrem says:
 43. Asya says:
 44. Berna Gül says:
 45. Can says:
 46. Zeynep says:
 47. Meryem says:
 48. Anonim says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.