Kısa Dönem Askerlik Kaç Gün? 2020

Kısa dönem Askerlik Kaç Gün?

Daha önce uzun dönem askerlik kaç gün, askere gitme yaşı kaçtır bu soruların cevabını vermiştik. Şimdi kısa dönem askerlik kaç gün, kaç ay olduğu hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuyarak askerlik süresinin izinler ile nasıl kısaldığını görebilirsiniz.Kısa dönem askerlik; uzun dönem askerliğin yarısı kadardır. Kısa dönem askerlik hesabında gün hesaplaması, gün mantığı yoktur. Askerlik ay hesabı üzerinden yapılır. Kısa dönem askerlik 6 aydır. Tabi kide askerliğiniz 6 aydan kısa sürebilir.Bunun için bazı şartlar vardır. Öncelikle her kısa dönem askerlik yapan kişilerin 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre her ay için 2 gün izin hakkı vardır. 6 aylık askerliği hesapladığımızda 12 gün evci izni hakkına sahip olursunuz. Bu izin hakkınızı kullanmazsınız 12 gün erken terhis olursunuz. Yani askerliğiniz yaklaşık 5 ay 18 gün civarında olur.

Bunun yanında bir de acemi birliğinden usta birliğine gidiş için yol izni verilir. Bu yol izni de askerlikten sayılır ve yol izni gideceğiniz yere göre değişir. Yol izninin 1 gün ise askerliğiniz 1 gün; 2 gün ise askerliğiniz 2 gün daha kısalmış olur. Bunun yanında tezkerenizi alacağınız zaman size memleketenizin uzaklığına göre yol izni verilir. Yol izni 1-2 ya da 3 gün olabilir. Yol iznine göre askerlikten birkaç gün daha erken çıkmış olursunuz.

Yani kısa dönem askerlik 6 aydır.

#12 günlük izninizi kullanmak zorundasınız. Bu izni normal askerlik süresinde kullanabileceğiniz gibi 12 gün erken askerlikten dönebilirsiniz. Bu 12 günlük sürede tezkereniz elinizde olur ama izinde olan asker sayılırsınız. Yani 12 gün erken dönmüş olursunuz ama aslında 12 gün devlet size izin kullandırır.

Bu 12 günlük izin askerliğinizi 12 gün erken bitirmenizi sağlayabilir.

#Kısa dönem askerlik kaç gün sorusuna tam olarak bir cevap mümkün değildir. Bunun sebebi ise askeriyenin askerleri gün hesabından değil ay hesabından askere almasıyla alakalıdır. Yani hangi celp döneminde askere giderseniz gidin 6 ay sonra takvimin hangi günü başladıysanız o gün tezkere alırsınız. Burada şu ayrıntıya dikkat çekmek istiyoruz. Şubat ayı 28 ve 4 yılda bir 29 çekiyor. Demek ki aralık celbinde askere giderseniz yaklaşık 2 gün daha kısa askerlik yapmış oluyorsunuz. Yani askeriye hangi ay kaç çeker bunları dikkate almaz.

Örnek: 15 Aralıkta başlayan kısa dönem askerliğim ne zaman biter?

Cevap: 15 Haziran günüde biter askerliğiniz. Tabi ki burada Şubat ayının kısa olması gün olarak sizin askerliğinizi kısaltmıştır ama ordu askerlik hesabını ay hesabı üzerinden yaptığı için hangi ayın kaç gün sürdüğünü dikkate almaz.Kısa Dönem Kaç Gün?

Kısa Dönem Askerlik Nedir?

Kısa dönem askerlik dört yıl ve daha fazla süreli;

 • Fakülte mezunu,
 • Akademi mezunu,
 • Yüksekokul mezunu,
 • Enstitü mezunu,
 • Bunların dengi olduğu YÖK Başkanlığınca kabul edilen yurtdışı yüksek öğrenim kurumlarından mezun olup

askerlik görevini daha kısa süre yapması için olanak sağlayan askerlik türüdür. Kısa dönem askerlik milyonlarca asker adayının gitmek istediği bir askerlik türüdür. Çünkü çalışan asker adayları için işlerine tekrar hızlı bir şekilde dönebilmek bulunmaz bir nimettir. Özellikle çocuğu olan babalar askerliğine bedelli ya da kısa dönem olarak yapmak istemektedir. Çünkü onlar için şafak saymak bekleyeni olmayana göre daha zordur.

Ayrıca kısa dönem askerlikte sınav kaldırılmıştır.

Sülüs Kağıdına Göre Askere Ne Zaman Başlamış Olurum?

#Sülüs kağıdını askerlik şubesinden ve ya e-devletten alabilirsiniz. Aldıktan sonra sülüs kağıdında dikkat etmeniz gereken iki önemli tarih vardır. Bunlar: Sevk tarihi ve katılacağı tarihtir.

Sevk Tarihi: Askerliğe başlamış olduğunuz tarihtir. Tezkerenizi de bu tarih üzerinden alırsınız.

Katılacağı Tarih: Acemi birliğinize teslim olacağınız tarihi gösterir.

Askerliğiniz sevk tarihinizden itibaren başlar.

Askerlikte Celp Dönemleri Nelerdir?

Askerlikte bir yıl içinde askere gidebileceğiniz 4 celp dönemi vardır. Hangi celp döneminde gitmek istiyorsanız o celp döneminden en az 2 buçuk ay önce başvurmanız gerekir. Bunlar:

 1. Şubat Celp Dönemi: 16 Ağustos ve 15 Kasım tarihleri arasında askere gitmek için başvurursanız bu celp döneminde askere gidersiniz.
 2. Mayıs Celp Dönemi: 16 Kasım 15 Şubat  tarihleri arasında askere gitmek için başvurursanız bu celp döneminde askere gidersiniz.
 3. Ağustos Celp Dönemi:16 Şubat 15 Mayıs tarihleri arasında askere gitmek için başvurursanız bu celp döneminde askere gidersiniz.
 4. Kasım Celp Dönemi:16 Mayıs 15 Ağustos tarihleri arasında askere gitmek için başvurursanız bu celp döneminde yani Kasım celbinde askere gidersiniz.

Hangi celp döneminde askere gidecekseniz o celp döneminden en az 2 buçuk ay önce Askerlik Şubesine başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Kısa Dönem Askerlikte Acemilik Kaç Ay?

#Kısa dönem askerlikte acemi birliğinin süresi 3-5 hafta arasında sürebilmektedir. Tabi kide bu süre gittiğiniz yere, gittiğiniz güne, denetimlere, bayramlara göre değişebilmektedir. Ama yaklaşık olarak 21-35 gün arasında acemi birliğinin sürdüğünü söyleyebiliriz. Bunu askere gittiğiniz zaman birliğinize sorabilirsiniz. Bu konuda kesin cevabı size anca birliğinizden verebilirler.

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. Askerlik sevkim 30.10 2018 373 kd er olarak askerim ben izin kullanmadım ne zaman çıkarım arkadaslar

 2. Merhaba
  2019 Kpss den sonra inşallah Askere gitmeyi düşünüyorum. 2019 Kpss tahmini Temmuz ayında olacak. Bu durumda ne zaman tecili bozdurmalıyım.

  1. Ne oldu beğenemedin mi? Gitmek istemiyorsan sende boru gibi çalış paranı kazan bedelli yap. Bir taraflarını yırtmana gerek yok.

 3. Benim nişanlım İskenderun’da kısa dönem askerliğin yapacak. Fakat kısa dönem askerlikte dağıtım olur mu.

 4. Uzun veya kısa dönem askerlik neye göre belirleniyor? Bi arkadaşım 4 senelik üniversite bitirmiş olmasına rağmen uzun sönem askerlik yapıyor. Yardımcı olur musunuz?

 5. Merhaba Mayıs ayında askere geldim 4 yıllık üniversite son sınıf öğrencisiyim uzun dönem olarak geldim ama kasım da dört yıllık üniversite diploması alacağım. Askerliğim kısa döneme düşer mı?

   1. Ama bnm dayım 2012 de gitmişdi onun bir arkadaşınınki o şekil düşmüştü diyor dayım.

 6. Merhaba ben üniversite mezunu yum kendi isteğimle 1 sene paralı askerlik yapabilirmiyim.

 7. 31ekim 2017 tarihinde askere giden ve izin kullanmayan kısa dönem asker ne zaman terhis olur.

 8. 18 mart2017 kısa dönem asker e gide n biri ne zaman terhis olur izin lerini kullanırsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı