Kışın Cilt Kuruluğu İçin Öneriler

Ciltte kuruluk, çatlamalar, kızarıklık gibi sebepler kış mevsiminin getirdiği soğuk havadan dolayı oluşmaktadır. Özellikle ellerde ve yüzde görünen kuruluklar en sık görünen sorunlardır. Kışın oluşan kurulukların oluşmasında en önemli etken ise cildin su tutma kapasitesinin azalmasıdır. Rüzgâr, nemsiz ve sıcak ortamlar şikâyetlerin daha da artmasına yol açıyor. Sıcak su kullanımı, sauna kullanımı ve cildi kurutan giysiler giyilmesi de kuruluk probleminin artmasına neden oluyor.

Kış Aylarında Ne Yapılması Gerekiyor

Banyo sürenizi kısa tutun

Uzun süreli banyo, hamam-sauna gibi ortamların kullanılması cildin kurumasına neden olmaktadır. En ideal banyo süresi 5 dakikadır.

Oda Sıcaklığı

Soğuk kış aylarında kapalı ortamların sıcaklığı çok önemlidir. Ortamı ısıtırken nem oranını da düşürmekteyiz. Cilt sağlığı için ideal sıcaklıklar 21-25 derece arasındadır. Nem oranını ise yüzde 30-50 oranlarında tutmamız gerekmektedir.

Cilde Kese Yapımı

Banyo yaparken sıcaklığı kadar, yıkanırken kullanılan ürünlerde cildinizin sağlığı için önemlidir. Sabun ve duş jelleri gibi kimyasal kurutucu maddeleri kullanmak yerine, krem biçiminde olan temizleyicileri tercih etmekte fayda var.

Nemlendirici Kullanımı

Nemlendirici kullanmak için tavsiye edilen süre duştan sonra en geç 5 dakika içerisindedir.

Güneş Koruyucu Ürünler

Yaz mevsiminde olduğu kadar kış aylarında da güneşten koruyucu kremleri kullanmanızda fayda vardır. Kış mevsiminde güneşli günlerde en az 30 faktör güneş kremi kullanmak cildiniz adına önemlidir.

Atkı Ve Eldiven

Soğuk ve rüzgârlı günlerde atkı ve eldiven kullanımı sizin için faydalı olacaktır. Nemlendirici sürmek yerine yünden yapılmış eldiven, atkı vb. kıyafetleri giymenizde yarar vardır.

Dudaklara Koruyucu Kullanımı

Soğuk kış aylarında sık sık ağız yıkamak, kuruduğu için dudak yalayarak nemlendirme çabası içinde olmak egzama hastalığını arttırabiliyor. Bu nedenle dudaklarınıza günde birkaç kez dudak nemlendirici krem sürmeyi ihmal etmeyin.

El Yıkama

Kış mevsimlerinde çok defa el yıkamak, sabunun içerdiği kimyasallar nedeniyle ciltte kuruluk yaşanmasına sebep olabilir. Ayrıca deterjan, çamaşır suyu, tuz ruhu gibi zararlı kimyasalları kullanırken eldiven takmanız oldukça önemlidir. Günde elinizi 4-5 kez yıkamanız yeterli olacaktır.

A,C,E Vitaminleri

Kış aylarında elma, portakal, havuç, nar gibi kırmızı meyveler yemekte fayda var. Antioksidan içeren koyu yeşil yapraklı sebzeler, Hindistan cevizi ve avokado yemekte fayda var. Ve en önemlisi günde en az 2 litre su içmeye dikkat etmek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı