Kitap Basımı Kaç Gün Sürer?

Kitabın basım aşamasına gelmesi uzun bir süreci alırken basım aşamasında ise belli, düzenlemelerin yapılması ile basıma hazır hale geldiği biliniyor. Birçok kişi akademik konularda ya da hikaye, roman gibi eserlerini kitap haline getirmek için geniş kapsamlı çalışma içerisinde bulunuyor. Kitap basımı iki temel aşamadan meydana geliyor.

İlk aşama yazarın kitabı yazma aşamasıdır. Bu aşama en önemli aşama olarak biliniyor. Kitabın yazım aşaması bitmeden basım aşamasına geçilemeyeceğinden yazar tarafından son kontrollerin yapılarak yazım aşamasının tam anlamı ile bitirilmesi gerekiyor.

Kitap yazımı bitirildikten sonra basım aşamasına geçmeden önce metnin başından sonuna kadar gerekli düzenlemeler yazar tarafından yapılması gerekiyor. Bu düzenlemelerin bitmesi ile birlikte yazar kitap taslağını yayın evine vererek yayın evi editörleri tarafından kitap metinleri inceleniyor.

Kitap Basım İşleminden Önce Editör Hizmetleri

Kitap basım aşamasına gelmeden önceki son aşamada editörler tarafından kitap metinleri her yönü ile detaylı bir incelemeye tabi tutuluyor. Bu incelemede editörler hem kitabın tasarımı hem de kitap içerisindeki metinlerde yer alan hatalı ve kuralsız yazımların düzeltilmesi işlemleri yapılıyor.

Tüm bu işlemler bittikten sonra kitap basım aşamasına gelmiş oluyor. Ancak basım aşaması öncesinde kitapların kapak tasarımları, basılacak kitap sayısı gibi bilgilerin de netlik kazanması gerekiyor. Tüm bu işlemler maksimum bir aylık süre içerisinde gerçekleşerek kitap basım aşamasına veriliyor. Ancak basımın kaç gün süreceği basılacak olan kitapların sayfa sayısı ve kalınlığına bağlı olarak da değişiyor. Bu nedenle her kitap için sabit bir basım süresi söz konusu değildir.

Araştırma Kitaplarındaki Basım Süresi

Herhangi bir konuda araştırma içeren kitapların hazırlık ve basım süreleri diğer tür kitaplara göre daha uzun sürüyor. Çünkü araştırma konulu kitaplarda alıntılar ve ekler olduğundan kanunsal nedenlerden dolayı kaynak gösterilmesi gerektiğinden bazı belgelerin kaynaklarını bulmak gerekiyor. Bu nedenle bu kaynakların araştırılması ve doğru kaynakların kitap içerisinde yer almasının sağlanması kitabın ilk aşamasında zaman alan bir konu olduğu için ikinci aşama olan basım aşamasına belli bir süreden sonra geçilebiliyor.

Araştırma kitaplarında aynı zamanda konuların görsel materyaller ile desteklenmesi durumu da bu tür kitapların basım sürelerini uzatıyor. Hangi görselin kitabın hangi sayfasında ve hangi konu ile ilişkili olduğunun tespit edilmesi başlı başına bir çalışma grubunun yapacağı iş olduğundan bu tür kitaplarda basım süresi diğer kitaplara göre farklılıklar sunuyor.

Basılacak Kitap Sayısının Basım Süresine Etkisi

Basılacak olan kitapların sayısı da basım süresini etkileyen faktörlerden birisidir. Eğer ki piyasaya çıkacak olan kitap birçok okur tarafından beğenilmiş ise ikinci basıma geçilebiliyor. Hatta ikinci basımda yeterli gelmiyorsa üçüncü basıma geçilebiliyor. Ancak ikinci ve üçüncü basımlar ilk basıma göre çok daha hızlı ve kolay bir şekilde basılıyor.

İlk basım her zaman için diğer basımlar için bir rehber görevi gördüğünden diğer basımların süreleri oldukça kısa sürüyor. Kitapların hazırlanmasında yazar tarafından dikkat edilecek birçok husus kitabın piyasaya sürülmesi konusunda zaman açısından çok daha büyük avantajlar sağlıyor.

Yazım aşamasında metinler içerisindeki düzen ve kitabın genel düzeni ne kadar uygun olursa editörlerin işlerini azaltacağından kısa süre içerisinde metinler kitap basımı için matbaaya veriliyor. Bu nedenle kitap yazanlar kitaplarının kısa süre içerisinde çıkmasını istiyorsa yazım esnasında yazım kurallarına, eksik ve yanlış kelime ve cümlelerin tespit edilmesine büyük önem vermeleri gerekiyor. Bu konulara önem verilmez ise bu işlemleri görevli editörler yapacağından bu durumda kitabın incelenmesi konusunda zaman alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı